Bf-109 E-3a (Schweizerische Flugwaffe) Tamiya 1/48

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Bf-109 E-3a (Schweizerische Flugwaffe) Tamiya 1/48

Postby Cristian Fordeanu » Sat Feb 09, 2013 8:47 pm

Salut!
Am ales macheta asta si pentru faptul ca are putine piese si se lucreaza destul de repede! Deh, am ales o varianta usoara! ;) Am vrut sa-l fac "straight from the box" dar, bineinteles, a trebuit sa fac ceva modificari si adaugiri pentru a se apropia de configuratia Bf-urilor elvetiene!

Mic istoric al aestor aparate in serviciul Flugwaffe:
Competitia aeriana "Circuitul Alpilor" (Iulie-August 1937) a fost o buna ocazie pentru autoritatiile aviatiei militare elvetiene sa traga cu ochiul la noile "tendinte" in domeniu! Germanii de la Bayerische Flugzeugwerke AG s-au prezentat la cursa cu o echipa de 6 Bf 109 (V7, V8, doua B-uri, V13 si mult discutatul V14 pilotat de celebrul Ernst Udet).Micul aparat conceput de Willy Messerschmitt a ridicat destul de repede interesul elvetienilor si,ulterior, la aproape un an si jumatate de la acest eveniment primeau deja primele Bf-uri (10 bucati din subvarianta D-1, inmatriculate de Flugwaffe de la J-301 la J-310). La inceputul lui 1939 au semnat si contractul pentru achizitia a 80 de bucati de E-3, inmatriculate de la J-311 la J-390. Acestea au venit la fel ca si D-urile -fara armament si aparatura radio! Asa ca inginerii elvetieni au montat mitraliere de capota Mg 29 de 7,45 mm fabricate de Edig,Berna si tunuri Oerlikon FF/K 20 mm (oricum tunurile germane ce echipau in mod uzual varianta E-3 Luftwaffe erau tot Oerlikon FF fabricate sub licenta de Ikaria Werke Berlin, deci reechiparea s-a facut cu destula usurinta!).Schema de vopsire in care au fost livrate primele exemplare a fost RLM 70/71/65. Elvetienii, datorita faptului ca au instalat mitralierele lor care aveau un alt sistem de sincronizare fapt ce a necesitat modificarea bosajelor capotei si implicit revopsirea acesteia,au solicitat germanilor sa livreze aparatele intr-o schema de camuflaj simplificata, adica RLM 70/65. Au mai existat inca 9 aparate (inmatriculate de la J-391 la J-399) produse de catre elvetieni din diverse piese de rezerva si nou fabricate. Istoria acestora e putin cam ...ambigua! J-391 a fost construit in atelierele din Buochs, folosind un fuselaj de D-1 (cel al lui J-306, se pare) si a fost livrat in aprilie 1944. Restul de 8 bucati au fost fabricate in uzinele Doflug, sub licenta (!!!!) si s-au livrat intre Iulie 1945 si Martie 1946! Cam toate 109 elvetiene au fost retrase in perioada 1948-1949, doar J-355 mai exista astazi si se afla in muzeul din Dubendorf!

Macheta este Bf 109 E-3,Tamiya cod 61050, scara 1/48. Ca sa-l fac sa arate cat-de-cat ca unul helvet va trebui sa aduc cateva modificari:
- pe capota, carenajul proeminent al sistemului de sincronizare al mitralerelor trebuie sa dispara
- trebuiesc adaugate 2 mici carenaje, paralele, chiar in fata parbrizului
- tevile mitralierelor trebuie inlocuite cu altele ce au lungimi egale. (mitralierele MG 29 nu erau decalate ca cele germane)
- tevile tunurilor din aripi trebuie sa aiba forma tronconica
- mansa tip KG 11,ovala (gen Spitfire)
- ar mai fi si cele doua manere de armare a mitralierelor, manere ce erau situate chiar pe tabloul de bord, si colimatorul tip C 12/b (dar deja am montat interiorul, cred ca am sa-l las asa!)

Acum sa vad cum atasez amaratele alea de poze!
User avatar
Cristian Fordeanu
Tiro
 
Posts: 7
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:35 am
Location: Bucharest

Re: Bf-109 E-3a (Schweizerische Flugwaffe) Tamiya 1/48

Postby Cristian Fordeanu » Sat Feb 09, 2013 8:47 pm

Hai ca merge!

Image

Image
User avatar
Cristian Fordeanu
Tiro
 
Posts: 7
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:35 am
Location: Bucharest

Re: Bf-109 E-3a (Schweizerische Flugwaffe) Tamiya 1/48

Postby Bill » Sat Feb 09, 2013 8:48 pm

Sers,
Excelent subiectul, aviatia elvetiana e foarte putin acoperita de producatorii de machete. Astept sa vad etapele constructiei tale. Ceea ce te rog este sa incerci sa faci niste poze bune sa se vada cum trebuie ce lucrezi tu acolo. Ma refer si la calitate si la dimensiuni. Multumesc!
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Bf-109 E-3a (Schweizerische Flugwaffe) Tamiya 1/48

Postby Cristian Fordeanu » Sat Feb 09, 2013 8:48 pm

Salut Bill!
Am sa incerc astazi sa fac alte poze. Dar dupa 18:00h cand scap de la serviciu!
User avatar
Cristian Fordeanu
Tiro
 
Posts: 7
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:35 am
Location: Bucharest

Re: Bf-109 E-3a (Schweizerische Flugwaffe) Tamiya 1/48

Postby Cristian Fordeanu » Sat Feb 09, 2013 8:48 pm

]Image

Image

Image

..carenajele din fata cockpitului le-am facut din picioarele (labele!!!) unui pilot la scara 1/72.... dupa culoarea plasticului cred ca era Matchbox saracu'!
User avatar
Cristian Fordeanu
Tiro
 
Posts: 7
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:35 am
Location: Bucharest

Re: Bf-109 E-3a (Schweizerische Flugwaffe) Tamiya 1/48

Postby Cristian Fordeanu » Sat Feb 09, 2013 8:49 pm

Image

Mansei i am taiat partea superioara si am inlocuit-o cu un maner oval bricolat dintr-un capat de cablu tractare vehicule scara 1/35! Nu a iesit exact ce am dorit eu dar sunt oarecum satisfacut! Centurile sunt din setul "Luftwaffe Seatbelts" de la Eduard! (via Csaba Banto!)
User avatar
Cristian Fordeanu
Tiro
 
Posts: 7
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:35 am
Location: Bucharest

Re: Bf-109 E-3a (Schweizerische Flugwaffe) Tamiya 1/48

Postby Cristian Fordeanu » Sat Feb 09, 2013 8:49 pm

Interiorul cockpitului a fost vopsit cu RLM 02 de la Agama si spalate cu future in care am pus un pic de umbra arsa. La fel si locasurile trenului de aterizare! Pentru ca va avea cupola inchisa..nu am mai stat sa adaug si cablurile aferente postului de pilotaj.
As vrea totusi sa-i schimb colimatorul cu unul de la Quickboost!

Revi C12
User avatar
Cristian Fordeanu
Tiro
 
Posts: 7
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:35 am
Location: Bucharest

Re: Bf-109 E-3a (Schweizerische Flugwaffe) Tamiya 1/48

Postby Alexandru Zanca » Sat Feb 09, 2013 8:49 pm

Esti sigur ca acea mansa este corecta?
Forumul nu este o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs. A. Plesu.
User avatar
Alexandru Zanca
Immunis
 
Posts: 27
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:13 am
Location: Sebes-Alba

Re: Bf-109 E-3a (Schweizerische Flugwaffe) Tamiya 1/48

Postby Hartman » Sat Feb 09, 2013 8:50 pm

E-ul nu a avut astfel de mansa la nemti, dar la Flugwaffe se pare ca da.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Bf-109 E-3a (Schweizerische Flugwaffe) Tamiya 1/48

Postby Cristian Fordeanu » Sat Feb 09, 2013 8:50 pm

Se pare ca mansa de tip KG-11 ar fi avut si cele/unele E-uri romanesti. In cartea lui Craciunoiu (nu mai stiu exact titlul, 222 cele mai frumoase poze ...cam asa ceva!) apare o fotografie cu un interior de Emil ce are mansa rotunda! (...sper sa fi fost a unuia romanesc, conform titlului cartii!)
User avatar
Cristian Fordeanu
Tiro
 
Posts: 7
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:35 am
Location: Bucharest


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest