Bunul, Frumosul si Uratul

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Bunul, Frumosul si Uratul

Postby Marhaba » Sun Feb 10, 2013 8:27 pm

Urmaresc expunerea ta si astept sa ajungi la "post-vopsire" sa vad si eu cum faci sa evidentiezi panourile, niturile etc, avind in vedere ca m-a lovit mai nou damblaua "helicopteristica" si dupa Bell http://forum.vikingshop.ro/viewtopic.php?f=2&t=129 pe care sper sa-l termin curind, va urma un Seahawk.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Bunul, Frumosul si Uratul

Postby Calin Ungureanu » Sun Feb 10, 2013 8:32 pm

Cu toate pozele din toate directiile pe care le-am avut la indemana din surse de pe net, am purces la vopsirea Ki83-ului.
Tin pozele langa mine pentru ca in unele locuri, in care se vad rosaturi, voi da stratul de vopsea mai subtire.
Vopseaua, un verde oliv din gama IJA acopera in mod unitar tot extradosul avionului si prezinta o linie de demarcatie neta cam pe la jumatatea fuselajului si a gondolelor motorului.
Singura scapare este la partea din fata a gondolelor. Initial am crezut ca au fost scoase pentru intretinere si puse apoi gresit. Studierea mai atenta a pozelor arata insa ca depasirea pare a fi pe toate partile (stanga-dreapta la ambele motoare).
A fost destul de greu de facut linia de demarcatie peste toate prizele de aer si evacuarile de pe gondole, si daca nu as fi avut banda adeziva de 1mm de la JammyDog, cred ca ar fi consumat mult mai mult timp.
In timpul manipularilor, am reusit sa rup catargul antenei care trece prin cupola dar se fixeaza in interior pe fuselaj. O sa incerc o inlocuire dupa ce termin.

Dupa vopsire am facut rosaturile generale cu smirghel fin. Daca va uitati cu atentie la pozele din epoca veti vedea poate ca nu intotdeauna rosaturile ajungeau chiar pana la aluminiu, uneori fiind doar o pelicula foarte subtire de culoare ramasa iar alteori vazandu-se mai intai grundul initial, acolo unde era cazul.


User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Bunul, Frumosul si Uratul

Postby Calin Ungureanu » Sun Feb 10, 2013 8:33 pm

Am refacut si capacele trenului de aterizare dublandu-le dupa o subtiere prealabila cu plastic evergreen de 0,2 (cred).

User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Bunul, Frumosul si Uratul

Postby Calin Ungureanu » Sun Feb 10, 2013 8:34 pm

Si pentru ca tot vorbeai de tratamente postvopsire Ovidiu, iata cum am abordat subiectul asta:
In toate pozele am observat ca avionul nu prezenta aceeasi culoare pe toata suprafata. Avand in vedere practica japoneza in materie de vopsire a prototipurilor si avioanelor de serie mica, am exclus posibilitatea existentei a doua tonuri diferite. Cred ca este vorba mai degraba de o revopsire in anumite zone deteriorate sau poate chiar de posibilitatea aplicarii uneori a unor prelate care au facut ca vopseauasa se degradeze neuniform.
Asa ca, tot cu pozele in fata am inceput sa aplic cu pensula o culoare de ulei relativ transparenta. Am mixat pentru asta un ocru galben, cu putere mica de acoperire, deci destul de transparent, amestecat cu putin grigio payen (oculoare albastruie) obtinand un fel de oliv inchis. Avand in vedere transparenta culorilor si aplicarea in strat subtire (filtru), acesta nu a modificat radical tonalitatea. Eu cred ca am obtinut efectul dorit si in plus am folosit o tehnica pe care nu am mai vazut-o in alta parte (dar nici nu pot fi sigur ca nu a mai aplicat-o nimeni)
Mai jos vedeti niste comparatii intre pozele prototipului si ce mi-a iesit mie.
E o interpretare si nu sustin nici pe departe ca as stii sigur ca asa arata.





User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Bunul, Frumosul si Uratul

Postby Bill » Sun Feb 10, 2013 8:35 pm

Excelent ! excelent ! arata foarte realist zonele revopsite.

Spor,
Bill :D
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Bunul, Frumosul si Uratul

Postby Purice Valentin » Sun Feb 10, 2013 8:35 pm

frumoasa lucrare...astept sa vad cum va arata la final
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Bunul, Frumosul si Uratul

Postby Calin Ungureanu » Sun Feb 10, 2013 8:36 pm

Bill, daca-ti place tie pret de 2 X excelent, atunci m-am mai linistit. Imi faceam probleme ca nu reactiona nimeni p-aici.
Se pare insa ca am avut dreptate - vopsirea face o macheta.
Continui mai incolo cu weatheringul la burta si vopsirea la celelalte doua. :roll:
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Bunul, Frumosul si Uratul

Postby Tibi Keresztely » Sun Feb 10, 2013 8:36 pm

Frumos lucrat. Iti urmaresc topicul cu interes. Pacat ca nu lucrezi la o scara mai mare, scara la care poti pune mai mult in evidenta calitatile si cunostintele pe care le ai.
Oricum, si asa arata exceptional lucrarile tale! Spor in continuare!
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Bunul, Frumosul si Uratul

Postby Bill » Sun Feb 10, 2013 8:37 pm

Da Caline, studiul temeinic al fotografiilor da roade cind e insotit si de simt artistic. Sunt cam invidios pe asta ;) ma poticnesc serios acum cind trebuie sa potrivesc realist plantele din jungla.
Dar e topicul tau, scuze. Promite sa devina cel mai aratos Ki-83 pe care l-am vazut vreodata. Ce frumos e si avionul, se vede ca-i mina aceluiasi colectiv de la Dinah, ambele avioane prea moderne pentru vremea lor.
Spor, sunt cu ochii tintiti pe evolutia machetelor tale.
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Bunul, Frumosul si Uratul

Postby Bogdan Sandru » Sun Feb 10, 2013 8:37 pm

Arata fabulos!
Curand sper sa ma apuc si eu de un Ki-46 KAI Dinah, varianta de interceptare, si cum vad ca la aviatia japoneza nu prea ai rival mi-ar prinde foarte bine niste sfaturi despre vopsire, bineinteles daca nu te deranjeaza
User avatar
Bogdan Sandru
Gregalis
 
Posts: 14
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:41 am

PreviousNext

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron