F-105G Wild Weasel (Revell/Monogram 1/48)

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

F-105G Wild Weasel (Revell/Monogram 1/48)

Postby Radu Rizoiu » Sun Feb 10, 2013 11:35 pm

Buna ziua,

Intrucat urmaresc forumul acesta de ceva timp si as dori sa pot continua, imi voi lua inima in dinti si voi incerca sa postez ultima macheta realizata. Precizez ca sunt un incepator in domeniu (cele vreo 50 de machete de avioane realizate in anii '80 si '90 fara sa stiu ca exista aerograf si chit/glaspapir nu merita mentionate si ca planul este sa realizez o colectie RoAF de dupa WWII la 1/72. Ianainte de a incepe insa lucrul, am citit despre tehnici si am incercat sa aplic cele invatate pe niste machete de test. F-105G este asadar o macheta de inceput, la care am incercat sa experimentez tehnicile.

Despre kit:

Un kit excelent ca detalii (dar in pozitiv) cu o foaie de decaluri cu stencilsuri incluse (peste 250 de pozitii pentru 5 variante de inmatriculare) si instructiuni destul de clare. Kitul este o reboxare a unei machete Monogram din anii '80, cu detalii fine, dar in pozitiv. Atat de multe detalii erau incat pe un eleron apareau inclusiv stantate datele producatorului (din China) pe supafata exterioara...

Despre materiale:

Am folosit vopsele acrilice Vallejo ModelAir (plus diferite ModelColor, Revell Aqua si Gunze Aqueous), chit Tamyia Basic Putty, adeziv Revell Contacta Professional si "zeama de decal" Revell.

Despre munca:

Cu atatea atuuri, ar fi trebuit sa fie reteta succesului... Din pacate, toate au fost sub controlul (relativ) al unui modelist incepator si (mai rau) nerabdator. Intentia a fost sa testez metoda de mascare cu serpisori de Patafix pentru camuflaj multicolor. Reusita a fost partiala, in sensul ca a iesit mai bine decat ma asteptam, dar inca nu am reusit sa am control asupra gazarii la linia de demarcatie. Dupa 3 zile de lipit stencilsuri (inclusiv vreo 20 de "NO STEP" de 1x2 mm), decalurile principale m-au luat pe nepregatite cu asezarea pe curbele complexe ale fuselajului, de unde si silveringul partial... De asemenea, nivelul de detaliere al gravarii in pozitiv m-a facut zgarcit cu chituirea si (chiar daca am mascat zonele adiacente celei chituite) nu am reusit sa nivelez corespunzator imbinarile. La astea se adauga si unele piese uitate si montate ulterior, cu probleme de pozitionare si (cea mai suparatoare - mai ales pentru ca mi-am dat seama imediat dupa ce am facut-o de greseala) vopsirea inadecvata a dungii galbene de pe cupole. Neavand galben de modelism, am folosit de la copii un galben Maimeri de pictat, dar l-am aplicat cu pensula, iar nu cu aerograful. De aici si consistenta aiuristica...

Oricum, este primul avion la care am vopsit si interiorul cupolei (in sensul de a aplica un stat de negru pe exterior inainte de a aplica culoarea de camuflaj - iar intre ele a fost aplicat galbenul...) si primul avion vopsit cu aerograful care seamana a avion ;-)

Ma jos cateva poze (din cauza lipsei de timp si a neincrederii nu am facut si poze intermediare pe parcursul montarii):





















User avatar
Radu Rizoiu
Tiro
 
Posts: 6
Joined: Sun Feb 10, 2013 11:31 pm

Re: F-105G Wild Weasel (Revell/Monogram 1/48)

Postby Marhaba » Sun Feb 10, 2013 11:35 pm

Bine ai venit Radu, nu-ti face griji, toti mai avem de invatat.
Ti-am modificat eu adresele fotografiilor. Cind deschizi fotografia in picasa, nu copia adresa paginii ci da click dreapta pe fotografie si acolo undeva ai copy url adress.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: F-105G Wild Weasel (Revell/Monogram 1/48)

Postby Radu Rizoiu » Sun Feb 10, 2013 11:36 pm

Multumesc pentru urari si pentru ajutor. O sa tin minte (inca o lectie invatata :-))
User avatar
Radu Rizoiu
Tiro
 
Posts: 6
Joined: Sun Feb 10, 2013 11:31 pm

Re: F-105G Wild Weasel (Revell/Monogram 1/48)

Postby Razvan Patrascu » Sun Feb 10, 2013 11:36 pm

Spor in continuare si sper sa ne mai prezinti si alte lucrari.
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: F-105G Wild Weasel (Revell/Monogram 1/48)

Postby Marhaba » Sun Feb 10, 2013 11:37 pm

Lucrezi curat si ingrijit. Merita sa corectezi galbenul ala cind o sa ai cu ce. Altfel arata foarte bine pt camuflajul complicat si puzderia de decaluri. Felicitari.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: F-105G Wild Weasel (Revell/Monogram 1/48)

Postby Bill » Sun Feb 10, 2013 11:37 pm

Salut,
Arata frumos, imi place ca are realism cind il privesti.
Pacat ca nu ti-a iesit gazarea dar data viitoare precis vei sti cum sa faci.
Pe gustul meu ar fi mers si un wash sa evidentieza panourile. S-ar putea sa ia si sa nu se vada in poza...scuze in cazul asta.
Galbenul il poti repara.
Spor,
Bill :laugh:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: F-105G Wild Weasel (Revell/Monogram 1/48)

Postby Radu Rizoiu » Sun Feb 10, 2013 11:38 pm

Buna Bill,

Nu are wash. Abia acum incerc sa vad daca ma pricep la tehnicile de wash. De fapt, am luat o macheta Noriel de F-5E dintre vechituri si incerc mai multe tehnici inainte de a le aplica pe machete care ma intereseaza. Pentru inceput am vopsit un prim strat de aluminiu si apoi lac mat. Am inceput cu un preshading sa vad ce iese. Din pacate, camuflajul va fi tot in 3 culori (Navy Top Gun) si nu stiu ce o sa se aleaga de preshading sub al treilea strat de culoare... Experimentez si eu. Apoi voi dori sa fac unele zone cu culoarea sarita (un smirgel pana la aluminiu) si, in final, un wash. Mi-e teama ca nu va iesi cine stie ce din model, dar sper sa invat si eu ceva despre evidentierea detaliilor :-)

Cat despre F-105G, e OOB. Singurul detaliu adaugat sunt sinele de ghidaj al clapei de reglaj a fluxului de aer din interiorul admisiilor (putin stiren care nici nu se prea vede daca nu stii ca e acolo). Meritul este al machetei, nu al meu. Sau poate ca am eu aplecare spre camuflajul de jungla din Vietnam, ca si acum imi place cum mi-a iesit un F-4E Italeri de acum vreo 15 ani (fara chit si vopsit la pensula) in camuflaj similar ;-)
User avatar
Radu Rizoiu
Tiro
 
Posts: 6
Joined: Sun Feb 10, 2013 11:31 pm

Re: F-105G Wild Weasel (Revell/Monogram 1/48)

Postby Purice Valentin » Sun Feb 10, 2013 11:38 pm

eu fac spalarea sau washul cu gazolina zippo amestecata cu o culoare in ulei sau una de tip email...imi place cum ti a iesit :) spor in continuare
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: F-105G Wild Weasel (Revell/Monogram 1/48)

Postby Sorin Ungureanu » Sun Feb 10, 2013 11:38 pm

Frumoasa macheta si ingrijit lucrata ! Felicitari! Dar de ce nu ai incluso in Grupbuild-ul Vietnam War?
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: F-105G Wild Weasel (Revell/Monogram 1/48)

Postby Radu Rizoiu » Sun Feb 10, 2013 11:39 pm

Pai, nu am inclus-o pentru ca:

1. Cand am inceput-o (prin decembrie 2010) nu stima de GB;
2. Era oricum o macheta de testare a tehnicilor citite pe forum;
3. Nu aveam de gand sa postez daca nu imi expira "abonamentul", pentru ca nu cred ca este o macheta reusita (kit-ul este reusit, realizarea - mai putin)...
User avatar
Radu Rizoiu
Tiro
 
Posts: 6
Joined: Sun Feb 10, 2013 11:31 pm

Next

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron