Vopsea sarita - F-5E Aggressor

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Vopsea sarita - F-5E Aggressor

Postby Radu Rizoiu » Wed Feb 13, 2013 11:58 am

Buna ziua,

In incercarea de a testa tehnicile de weathering, am folosit o macheta fara pretentii pentru a vedea cum se poate simula vopseaua vopsita, atat de specifica aeronavleor RoAF :-)

Dupa aplicarea unui aluminium (Revell Aqua) sigilat cu lac mat (Agama) pentru o izolare a stratului de NMF si pentru aderenta mai buna (am crezut eu) a vopselei de camuflaj, am inceput sa aplic cele trei straturi (nuante) de gri (Vallejo ModelAir). Din pacate, la desfacerea Patafix-ului si a scociului (banda de mascare cu putin adeziv - galben inchis) am avut surpriza unor zone cu "vopseaua sarita". Desi eu tocmai asta voiam, as fi preferat sa fie "opera" mea, in zonele alese de mine... Puteti sa imi spuneti unde am gresit? Oare trebuia sa izolez si primul strat de gri cu lac?

Poze cu zonele afectate:








Multumesc!
User avatar
Radu Rizoiu
Tiro
 
Posts: 6
Joined: Sun Feb 10, 2013 11:31 pm

Re: Vopsea sarita - F-5E Aggressor

Postby alexie » Wed Feb 13, 2013 12:00 pm

Radu Rizoiu wrote:
Buna ziua,

In incercarea de a testa tehnicile de weathering, am folosit o macheta fara pretentii pentru a vedea cum se poate simula vopseaua vopsita, atat de specifica aeronavleor RoAF :-)

Dupa aplicarea unui aluminium (Revell Aqua) sigilat cu lac mat (Agama) pentru o izolare a stratului de NMF si pentru aderenta mai buna (am crezut eu) a vopselei de camuflaj, am inceput sa aplic cele trei straturi (nuante) de gri (Vallejo ModelAir). Din pacate, la desfacerea Patafix-ului si a scociului (banda de mascare cu putin adeziv - galben inchis) am avut surpriza unor zone cu "vopseaua sarita". Desi eu tocmai asta voiam, as fi preferat sa fie "opera" mea, in zonele alese de mine... Puteti sa imi spuneti unde am gresit? Oare trebuia sa izolez si primul strat de gri cu lac?



Cred că este greu de identificat problema ce a generat rezultatul prezentat, din foto deduc faptul că au fost nişte "reacţii chimice" aşa expicându-se vopseau crăpată/brânzită.


Ori te-ai grăbit cu aplicarea straturilor, ori vopseaua a reacţionat la banda adezivă (Hartman a descoperit că scotch-ul pentru zugrăveli atacă vopseaua Gunze) etc.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Vopsea sarita - F-5E Aggressor

Postby Ionut Ghionea » Wed Feb 13, 2013 12:01 pm

si eu cred ca s-a grabit si nu a lasat vopseaua sa se usuce bine. Ca dai cu degetul si nu se lipeste e una, ca e bine uscata in profunzime e alta.
User avatar
Ionut Ghionea
Immunis
 
Posts: 37
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:38 am

Re: Vopsea sarita - F-5E Aggressor

Postby Bill » Wed Feb 13, 2013 12:01 pm

Salut,
E greu sa ne dam seama de unde vine problema.
Eu unul, dupa modelul "vergeturilor" inclin sa cred ca aplicarea lacului mat Agama a fost facuta defectuos, adica lacul trebuia diluat mai bine si sulfarea mai uniforma pe totata suprafata. Nu cred ca suflarea/aplicarea, oricit de groasa ar fi fost vopseaua Vallejo, putea da semnele acelea.
Cum ai sulfat gri-urile, ai dat cu fiecare nuanta pe portiunea sa sau ai acoperit cu una tot si ai dat cu cealalta, peste, numai pe portiunile dorite?
Si da, si uscarile defectuoase pot da tot felul de anomalii.
Mie de exemplu vopseaua Vallejo suflata peste lac lucios(future) mi-a crapat, nu a aderat bine.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Vopsea sarita - F-5E Aggressor

Postby Radu Rizoiu » Wed Feb 13, 2013 12:02 pm

Bill,

Griurile au fost aplicate in mod simplu: cel mai deschis pe toata suprafata, apoi urmatorul pe restul suprafetei dupa ce am mascat portiunile gri deschis, iar ultimul doar pe zona lui. Asadar, sub griul cel mai inchis se mai afla 2 straturi de vopsea...

Pentru a simula vopseaua sarita, este obligatoriu sa izolez stratul de aluminiu de la baza cu lac? Daca da, ce tip de lac e preferabil (lucios, semimat sau mat)?

Multumesc!
User avatar
Radu Rizoiu
Tiro
 
Posts: 6
Joined: Sun Feb 10, 2013 11:31 pm

Re: Vopsea sarita - F-5E Aggressor

Postby Marhaba » Wed Feb 13, 2013 12:02 pm

Nu uita niste principii de baza:
- vopsirea cu aerograful se face prin treceri succesive in straturi cit mai subtiri, astfel vei evita acumularile nedorite de vopsea (baltire) (suprafata nu trebuie acoperita vopsea la o singura trecere)
- lasa timp de uscare suficient - chiar daca vopselele acrilice par sa se usuce instant sau foarte repede, de fapt pentru a fi sigur de o buna aderenta, trebuie sa le lasi la uscat macar o ora, pt emailuri mult mai mult
- atentie la interactiunile chimice ce pot avea loc intre diferite tipuri de vopsele, lacuri, etc
- atentie la praf, fire de par, scame, care au prostul obicei sa se lipeasca de machete pina cind vopseaua este uscata

Personal cred ca ai dat prea gros stratul de vopsea si nu ai lasat suficient timp sa se usuce
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Vopsea sarita - F-5E Aggressor

Postby Hartman » Wed Feb 13, 2013 12:03 pm

Si ar mai fi una posibila.Lacul care l-ai dat peste aluminiu revell nu a aderat perfect la acesta ,si nici nu este de mirare.Daca ati observat chiar si dupa o indelungata uscare acesta se ia un pic pe degete.Pentru ca e facut din niste prafuri .
Si ar fi o cauza ,aceea ca atunci cind ai dat mascarea jos ai tras cumva perpendicular de suprafata sau intr-un unghi cam deschis.Trebuie sa deslipesti aproape paralel cu suprafata .
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Vopsea sarita - F-5E Aggressor

Postby Bill » Wed Feb 13, 2013 12:04 pm

Radu Rizoiu wrote:
Bill,

Griurile au fost aplicate in mod simplu: cel mai deschis pe toata suprafata, apoi urmatorul pe restul suprafetei dupa ce am mascat portiunile gri deschis, iar ultimul doar pe zona lui. Asadar, sub griul cel mai inchis se mai afla 2 straturi de vopsea...

Pentru a simula vopseaua sarita, este obligatoriu sa izolez stratul de aluminiu de la baza cu lac? Daca da, ce tip de lac e preferabil (lucios, semimat sau mat)?

Multumesc!


Radu,

Ca principiu, daca vrei sa faci vopsea sarita da o singura vopsea peste stratul metalizat. Iti imaginezi daca ai camuflaj in trei culori ca va trebui, pina ajungi la vopseaua metalizata, sa treci de trei straturi de vopsea. De aceea iti schitezi cu ceva(creion, etc.) schema de camuflaj si dai pe portiunea gri deschis numai cu gri deschis, apoi pe cele mai inchise numai cu vopseaua lor, samd. In felul asta ai un sigur strat peste metalizat pe care il replica vopsea sarita mai usor.
Eu asa fac si functioneaza bine. E adevarat ca unele camuflaje complicate nu permit asta si trebuie suprapuse, dar la bicolore si tricolore cu pete de dimensiuni rezonabile e usor. O chestiune de obisnuinta de fapt.
Din cite vad unele "vergeturi" sunt pe vopseaua cea mai deschisa unde era doar un strat. Ramin la parerea ca ai aplicat gresit(prea gros) stratul de lac mat Agama.
Incearca sa sufli asa cum ti-a zis Marhaba si cu un lac lucios pe care sa-l aplici subtire. Si lasa sa se usuce mai mult cind ai de facut straturi suprapuse.
Spor,
Bill :laugh:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests