Heinkel HE-111 H6 ,1:72 scale, Italeri No 121

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Heinkel HE-111 H6 ,1:72 scale, Italeri No 121

Postby Marhaba » Wed Feb 13, 2013 1:03 pm

Totul e sa nu dramatizăm Sorine :) Același lucru și la blindate. De exemplu vestitul OD (olive drab) cu care-și vopseau americanii majoritatea căruțelor, exista în tot atâtea nuanțe câți producători. Și incă o armată pe lânga ei care zic ca niciuna nu e corectă.
De ce crezi că nici un juriu de la vreo expoziție sau concurs de machete nu are printre criteriile de jurizare și culoarea corecta?
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heinkel HE-111 H6 ,1:72 scale, Italeri No 121

Postby Sorin Ungureanu » Wed Feb 13, 2013 1:03 pm

O sa va arat un Bf-109 tot Italeri ,tot 1/72 facut acum cateva lunidupa schema de culori Italeri care era RLM 74,71,65 ,poate vi se pare mai apropiat de adevar.Daca da atunci in loc de 70 trebuia sa folosesc 74 la Heinkel si ar fi fost ok!Apropo la Bf 65-ul este Model Master , la Heinkel este Revell Aqua si sincer mi se pare mai realist cewl de la Model Master decat Revellu!
Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: Heinkel HE-111 H6 ,1:72 scale, Italeri No 121

Postby Nicolae Stanculescu » Wed Feb 13, 2013 1:04 pm

Daca folosesti aerograful, incearca sa aplici un strat de lac mat. Ai sa vezi ca dispare aspectul de jucarie al machetei si dupa ce vad in pozele tale, s-ar putea ca dupa matuirea respectiva sa se apropie de celalalt avion ca nuanta. Matuirea cu lac schimba tenta culorii!!!
Schema personala de lucru, dupa ce am trecut prin gradina celor de la Revell, Model Master si Humbrol, consta in solutie integrata Vallejo Air. Astfel, intai aplic cap coada un strat de grund(primer) alb sau gri, functie de culoarea finala a piesei (inchis / deschis), doua straturi subtiri de vopsea (aplicate dupa consultarea tabelelor de echivalenta si boscoreli asidue), aplicarea unui strat de lac mat (are si proprietati antistatice) si intr-un final apoteotic vopsirea cu cea mai mare grija a suprafetlor ce necesita culori metalice.
Nota> Vopselurile mai sus mentionate se mixeaza foarte bine (parerea mea) si merg de minune si la pensulat.
Sa ai bafta si nu pune la suflet !!! (Oricum nu o sa-i multumesti pe toti. Cineva tot o sa gaseasca o pata in soare.)
User avatar
Nicolae Stanculescu
Gregalis
 
Posts: 17
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:30 am

Re: Heinkel HE-111 H6 ,1:72 scale, Italeri No 121

Postby Sorin Ungureanu » Wed Feb 13, 2013 1:04 pm

Da intradevar am gresit cu lacul ,am folosit un lac acrilic de la Revell pe cand la BF-109 am folosit un lac normal auto dat de la distanta doar pt protectia decalurilor si a vopselei si din cauza asta nu straluceste. As incerca sa mai dau un lac satinat peste poate ii mai ia din luciu!
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: Heinkel HE-111 H6 ,1:72 scale, Italeri No 121

Postby Zeno » Wed Feb 13, 2013 1:05 pm

Nu te mai necajii, Sorine. Eu nu am construit niciodata o macheta de avion ca sa am o perere avizata, dar dupa ochiul meu, arata foarte bine. Lucrat ingrijit cu mult suflet. Un avion nou nout si cu pilotul langa, face, asa cum am mai spus, de-o diorama clasa 1. Ce ar fi daca ai explora idea unui test flight. Avoinul este iesit nou din fabrica si este testat de un echipaj. O idee la care sa te gandesti.

Daca vrei sa-i iei din luciu, da cu lac mat, straturi subtiri. Te opresti cand iti place ce vezi si nici nu risti sa incarci detaliile.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Heinkel HE-111 H6 ,1:72 scale, Italeri No 121

Postby Sorin Ungureanu » Wed Feb 13, 2013 1:05 pm

Da sa stii ca imi surade ideea unei diorame, ceva de genul "HE-111 First Flight" ,ceva in fata unui hangar inca cateva figurine de mecanici si o cisterna de alimentare.Chiar ar merge!
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: Heinkel HE-111 H6 ,1:72 scale, Italeri No 121

Postby Dumitru Tirzioru » Wed Feb 13, 2013 1:07 pm

Imi place zburatoarea.
Parca e prea lucios lacul de protectie pe care l-ai aplicat.


Spor!
User avatar
Dumitru Tirzioru
Tiro
 
Posts: 1
Joined: Wed Feb 13, 2013 1:06 pm

Re: Heinkel HE-111 H6 ,1:72 scale, Italeri No 121

Postby Alexandru Zanca » Wed Feb 13, 2013 1:07 pm

Pentru RLM70/71/65, Revell are un set foarte aproape de adevar.
Forumul nu este o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs. A. Plesu.
User avatar
Alexandru Zanca
Immunis
 
Posts: 27
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:13 am
Location: Sebes-Alba

Previous

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron