Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Postby Bill » Wed Feb 13, 2013 10:08 pm

Excelent Paulica, se anunta iar ceva deosebit.
Admirabil cum reusesti sa surprinzi formele avionului real. Arata foarte bine.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Postby Vasile Toma » Wed Feb 13, 2013 10:08 pm

Hristos A Inviat!
Foarte frumos arata, dupa ce realizati si niturile o sa arate foarte natural, o tehnica foarte interesanta ati folosit si v-as ramane recunoscator daca ati detalia (asta daca nu va ia prea mult timp), incepand de la constructia corpului din comatex si pana la mularea panourilor din aluminiu pe corp, adica cum ati procedat ca panoul sa urmareasca exact forma aerodinamica a fuselajului.
User avatar
Vasile Toma
Immunis
 
Posts: 20
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:24 pm

Re: Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Postby Hartman » Wed Feb 13, 2013 10:09 pm

Adevarat a inviat .Multumesc de aprecieri.O sa detaliez un pic si aici,nu invierea . :laugh: Structura din comatex a fost "umpluta" cu acelasi material de diferite grosimi (2,3,4 mm).Apoi cu ajutorul unui cuter am "cioplit" pina aproape de nivelul structurii.Ca sa ajung apoi exact la nivel ( "la fata" cum se mai spune),am folosit progresiv hartie abraziva de diferite granulatii.Inainte de lipirea fiecarui panou de tabla este necesara obtinerea desfasuratei sale geometrice aproximative.Zic aproximativ pentru ca abia dupa mularea fortata a tablei cu o spatula de lemn tare se pot taia definitiv marginile.Am decupat apoi cu o daltita capacele apoi pilirea marginilor cu o pila.Tablele cu dubla curbura (cam toate au)sunt cele mai dificile.Tabla de pe lateralul prizei de aer de sub fuselaj mi-a iesit din a treia incercare.In medie confectionarea,mularea,decuparea si lipirea unei table dureaza 4/5 ore.Poze despre cele de mai sus am pus in TMR 2,nu le-am mai dublat si aici.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Postby Vasile Toma » Wed Feb 13, 2013 10:09 pm

Multumesc de raspuns, incep sa imi cam dau seama cum vine procesul, inca o intrebare: ce adeziv folosesti la lipirea tablei pe structura?
User avatar
Vasile Toma
Immunis
 
Posts: 20
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:24 pm

Re: Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Postby Hartman » Wed Feb 13, 2013 10:10 pm

Tabla pe fuselaj o lipesc cu prenadez.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Postby Vasile Toma » Wed Feb 13, 2013 10:10 pm

Mersi de raspuns, o sa urmaresc topicul cu maxim interes, spor pe mai departe.
User avatar
Vasile Toma
Immunis
 
Posts: 20
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:24 pm

Previous

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

cron