Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Postby Hartman » Wed Feb 13, 2013 10:02 pm

Un proiect care il doresc terminat pentru Moson 2011,asa sa-mi ajute Dumnezeu.Initial incepusem altul la 1/18 la sfarsitul lui decembrie.Lucrurile au inceput sa mearga prost cand am inceput sa ma ocup de cadrele de forma.Am constatat cu amaraciune ca ceea ce parea un plan bun,nu continea decat doua sectiuni corecte in zona carligii.A urmat abandonarea ideii,doua saptamani pierdute in cautare de alt subiect . :whistle:
Image Image Image

Apoi revenirea cu entuziasm intr-un nou inceput ,
pe alta baza si la alta scara.Am studiat in amanunt din poze forma avionului real in toate zonele .Intr-o noapte mi-a venit megaideea de a cioparti un chit 1/48 de la Tamiya. :)
Am sectionat fuselajul in mai multe sectiuni,le-am copiat cu creionul pe hartie.Am facut corectii unde era cazul.
Le-am marit apoi la 1/24,si impreuna cu cele doua sectiuni corecte din plan am obtinut
niste forme multumitoare.Apoi am transcris formele pe comatex de 3 si 5mm.Am optinut o structura pe care o umplu tot cu comatex.Cam asta e stadiul actual:

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Va urma.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Postby Sorin Ungureanu » Wed Feb 13, 2013 10:03 pm

Foarte frumos ce ce vad! imi place ca faci ceva plecand de la zero fiecare piesa manufacturata si finisata ca sa se integreze perfect.Intotdeauna mi-am dorit sa fac asa ceva cu schelet de sustinere pe sectiuni si tot ce trebuie! Astep[t cu nerabdare continuarea si mai ales partea delicata de punere in evidenta a detaliilor ,imbinarile panourilor, niturile si ce mai este pe acolo.Succes in continuare si spor la treaba ! Sunt convins ca o sa iasa o lucrare superba!
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Postby Tibi Keresztely » Wed Feb 13, 2013 10:03 pm

Fantastica idee Hartmann! Mie nu mi-ar fi trecut asta prin cap! :-)
Ce faci cu Mustang-ul taiat?? Daca nu-l mai ti ma intereseaza pe mine!
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Postby Hartman » Wed Feb 13, 2013 10:04 pm

Cum termin proiectul ti-l trimit,e deja al tau.Mai am doua
luni,lucrurile au mai inaintat dar am fost sabotat tehnic
si nu am mai putut pune poze.
Deocamdata cand am o nelamurire la o dimensiune anume,
forme etc,pun liniuta pe el si dublez.Este destul de corect
realizat de cei de la Tamiya.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Postby Tibi Keresztely » Wed Feb 13, 2013 10:04 pm

Da, se spune ca P 51 de la Tamiya ar fi cel mai corect la forma si dimensiuni.
Cum te-ai gindit sa-l vopsesti? Metalic (Bare metal), camuflaj britanic sau olive drab american?
Sunt curios cum vei inainta cu munca, mai ales la zona radatorului de sub fuselaj. In rest nu cred ca vei avea probleme prea mari.
Spor la munca!
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Postby Hartman » Wed Feb 13, 2013 10:05 pm

Va fi aluminiu ,acoperit cu tabla de 0,3 mm.
In cateva zile voi pune poze cu stadiul actual
si sper cateva panouri lipite pe fuselaj.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Postby Hartman » Wed Feb 13, 2013 10:06 pm

Stimati concetateni si prieteni,ca sa ies un pic din apatia modelistica creata de vizita de lucru la frati nostri pamanteni din Ungaria,postez cateva poze cu mustangul.Cam asta e stadiul "actual" de doua luni.Atunci am oprit lucrarile,mi-am dat seama ca nu-l termin pana in expo si ca e mare prostie sa lucrezi hobby contracronometru.Dispare tot farmecul,adica placerea de a lucra.Cum au decurs lucrarile pana in acest stadiu am povestit in mare parte in TMR 2.Intre timp i-am cumparat decaluri "drytransfer" de la Hobby Decal si "placards"-uri de la Eduard.Mare minune ca se gasesc la 1/24.
Astept orice fel de intrebari critici si pareri,ca de asta ne-am strans aici.Poze:
Image Image Image Image Image Image Image Image [img size=200]https://lh6.googleusercontent.com/_cdLEsYgeXhc/TbKufzB4-9I/AAAAAAAABbM/4_p759xCNTo/s640/DSC01720.JPG[/img] Image Image Image

Va urma.Paste fericit.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Postby Tibi Keresztely » Wed Feb 13, 2013 10:06 pm

Critici? Glumesti, nu-i asa?! Ce faci tu din nou este o lucrare exceptionala!
Stau cu ochii pe tini! :-) spor in continuare!

PS Na ajuns anul asta, ajunge la anul la Mosony!
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Postby Marhaba » Wed Feb 13, 2013 10:07 pm

Incepe usor usor sa-mi iasa herpes daca mai aud mult de moson, moson. Nu de oftica (mi-a trecut), dar parca incepe sa fie usor prea mult.
Dupa mine moson-ul mai trebuie sa creasca, pt machete din astea ca ale lui Paulica.
Ar trebui sa-ti luam autografele acuma, pina le mai dai pe gratis.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Mustang P 51 B, scratchbuild 1/24

Postby alexie » Wed Feb 13, 2013 10:08 pm

Cred că am să împrumut fuselajul pentru următorul hold up de la casa de pariuri (aia de la gară).
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Next

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron