P/F 51 H Mustang - HiPM 1/48

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

P/F 51 H Mustang - HiPM 1/48

Postby Tibi Keresztely » Wed Feb 13, 2013 10:14 pm

Hristos a Inviat!

Salut prieteni,

Va prezint un nou Mustang, ultimul din versiuni si cel care nu a mai contat si nu a mai participat la nici o lupta aeriana in timpul razboiului - P/F 51 H. Din acest motiv sau fabricat numai in jur de 555 buc. Defapt, acest avion nu a luat parte nici macar la luptele din Coreea, fiind preferat mai vechiul si deja consacratul P/F 51 D. Iar cu intrarea primelor avioane cu reactie, exploatarea si viata acestor avioane nu a mai durat mult timp.
Din informatiile pe care le am, in prezent mai exista numai 5 exemplare P 51 H, din care 2 sunt in stare buna si zboara, doua sunt doar expuse ca piese de muzeu iar unul este in restaurare.

Macheta acestui avion aproape anonim a fost fabricat la scara de 1/48 in aceeasi perioada de timp de doi fabricanti, HiPM si Classic Airframes. Cel din urma a intrat in insolventa, iar Kit-ul nu mai este de gasit... pacat.

Macheta pe care v-o prezint este produs de HiPM la scara 1:48. Kit-ul este turnat short-run, piesele mari arata binisor, dar piesele mici sunt extrem de slabute calitativ. Partea pozitiva este un set de fotodecupaje (produs de Eduard) si decaluri exceptionale de la Propaga Team. Acestea sunt cele mai bune decaluri cu care am lucrat vreodata! Cred ca se lipesc pe orice, egal ce suprafata este! smile.gif
Dupa ce am inchis partile fuselajelor am constatat ca voi avea doua probleme mari, unul a fost imbinarea aripilor cu fuselajul, iar altul a fost unghiul profundoarelor. Profundoarele aveau un unghi tip sageata ( vazute de sus). Internetul a fost bun cu mine si mi-a gasit un set de desene foarte bune pentru a corecta unghiul gresit.
Macheta este regravata in proportie de 80 %. Multe linii de panou au fost astupate cu super glue si refacute in zonele specificate dupa desenele mentuionate de mai sus. Multe cai de acces nici nu erau gravate, acestea le-am facut folosind diverse sabloane Eduard.
Vopsirea a fost la inceput incununata de insucces. Am folosit vopsele Alcald 101 si 106. Daca Alcald 101 (Aluminiu) merge bine si nu face build-up, 106 (White Aluminiu) este jale! Pe suprafete plane sau usor curbate merge bine dar la unghiuri, zone complexe cum este radiatorul sub aripa nu a mers indiferent de presiunea si cantitatea de vopsea folosita. In anumite locuri arata ca si cum as fi dat cu nisip. De aceea, zonele problema au fost slefuite la ud si dupa mascare am aplicat Tamiya TS 30 care este in proportie de 99% identic cu acest Alcald 106, dar mai bun. Dupa doua straturi subtiri de la Lac lucios Gunze B 501 am aplicat decalurile care au fost un deliciu. Am aplicat un usor wash iar dupa sigilarea machetei cu inca doua straturi de lac lucios am aplicat lac semi mat Gunze B 502. In final am aplicat antireflexul de pe bot prin aplicarea unui strat de Tamiya X 18 si inca un strat de Tamyia XF 1.
Ansamblarea machetei nu este 100% finalizata dar ceea ce nu am pus oricum nu se poate vedea decit cu ochiul liber. Ce lipseste si se poate vedea ar fi colimatorul pe care l-am pierdut pe undeva. Oricum este cam naspa, rau turnat si destul de sigur nici nu se va potrivii in locul alocat, asa ca voi face eu unul din scrach...
Ce nu mi-a iesit bine ( vezi ce inseamna sa pierzi din antrenament wink.gif ) a fost chiar fumul care trebuia sa fie usor curbat. Nu mi-a iesit dar am invat minte, pe viitor imi fac un sablon!
Ok, cam astea ar fi vorbele, acum pozele si sper sa va placa! Daca va place spuneti, daca nu... si asa puteti spune dar nu dati prea tare ! smile.gif















User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: P/F 51 H Mustang - HiPM 1/48

Postby Marhaba » Wed Feb 13, 2013 10:15 pm

Frumos.
Am vazut la Alba ca ai mai multe mustanguri facute, probabil e unul din aparatele tale preferate. Ce zici de-o poza de grup si cu celelalte?
Si/Sau un articol pt revista cind ii avea vreme si chef, despre istoria aparatului sau kit review?
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: P/F 51 H Mustang - HiPM 1/48

Postby Bogdan Sandru » Wed Feb 13, 2013 10:15 pm

Superb,ca toate lucrarile tale!
User avatar
Bogdan Sandru
Gregalis
 
Posts: 14
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:41 am

Re: P/F 51 H Mustang - HiPM 1/48

Postby Tibi Keresztely » Wed Feb 13, 2013 10:16 pm

Ma bucur ca va place.
@marhaba - P 51 este avionul meu WWII preferat si pina in prezent am 7 machete terminate, dar nu mai am nici un kit P 51. Trebuie sa cumpar ceva si ma gindesc la un Reno Racer. Am sa incerc sa le fotografiez odata in grup. Legat de articol, desigur as putea sa fac un kit si build review daca consideri ca este ok. Am fotografii si de pe parcursul constructiei unde pot arata ce am modificat, gravat , scratch-uit. :-) Nu este un kit usor si necesita multa atentie si teste de imbinare.
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: P/F 51 H Mustang - HiPM 1/48

Postby Ionut Ghionea » Wed Feb 13, 2013 10:16 pm

Avionul arata fantastic, felicitari !!
User avatar
Ionut Ghionea
Immunis
 
Posts: 37
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:38 am

Re: P/F 51 H Mustang - HiPM 1/48

Postby Bill » Wed Feb 13, 2013 10:17 pm

Salut Tibi,
Arata foarte frumos, ingrijit si foarte atent facut. O varianta mai putin folosita interesanta.
Ca la orice short-run vad ca a trebuit sa te intrebuintezi serios. Ti-a iesit foarte bine.
Felicitari !
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: P/F 51 H Mustang - HiPM 1/48

Postby Tibi Keresztely » Wed Feb 13, 2013 10:17 pm

Multumesc pentru aprecieri domnilor!
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: P/F 51 H Mustang - HiPM 1/48

Postby Hartman » Wed Feb 13, 2013 10:18 pm

Salut Tibi.Imi place ce vad,esti clar un mare fan Mustang.Daca e sa am ceva de comentat este la adresa proiectantilor.L-au "tunat" prea mult in aceasta varianta.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron