Un rusnac ''obosit'', La 7 Hobby Boss 1/72

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Un rusnac ''obosit'', La 7 Hobby Boss 1/72

Postby Dan Natu » Wed Feb 13, 2013 10:24 pm

Povestea rusnacului de mai jos suna cam asa - kit ieftin si destul de slab din punct de vedere al acuratetii si potrivirii pieselor (in special cupola) folosit pentru a experimenta oarece tehnici (fara prea mare succes) si destinat unui soi de ''diorama''.
O chestie isteata in designul kit-ului este folosirea unui ''shaft"'pentru elice, respectiv un ansamblu format din elice, ax (metalic) si opritor, toate prinse intr-un tub care se poate lipi ulterior lipirii si vopsirii fuselajului, elicea in sine ramanand mobila.
Inmatricularea e una fantezista, am folosit acrilice mate(extrados) respectiv lucios (intrados), lac lucios Future si mat Agama, aplicate cu pensula. Decalurile sunt cele cu care vine kit-ul, un pic ajustate.
Uzura a fost realizata cu smirghel fin si spalare cu zeama acrilica pe baza de Future, apoi ceva aluminiu metalic agama, pe ici pe colo.
Una peste alta, macheta a fost destul de usor de construit, reda acceptabil liniile avionului sovietic si imi va folosi la un proiect mai amplu dar fara pretentii cuprinzand 5 machete WW2 redate cu trenul de aterizare escamotat.




User avatar
Dan Natu
Tiro
 
Posts: 7
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:40 am

Re: Un rusnac ''obosit'', La 7 Hobby Boss 1/72

Postby Marhaba » Wed Feb 13, 2013 10:25 pm

Dan Natu wrote:
... destinat unui soi de ''diorama''.
... imi va folosi la un proiect mai amplu


Chiar ca m-ai facut curios.
Pina aici pentru mine arata bine. Astept urmarea :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Un rusnac ''obosit'', La 7 Hobby Boss 1/72

Postby Hartman » Wed Feb 13, 2013 10:25 pm

Intuitia imi spune ca arata mai bine in realitate decat in poze.Mai ales ca la 72 e o "gaza" mica.Deduc ca fara tren scos le vei pune pe toate pe un fel de orbite. :)
Spor.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Un rusnac ''obosit'', La 7 Hobby Boss 1/72

Postby Dan Natu » Wed Feb 13, 2013 10:28 pm

Hartman wrote:
...Deduc ca fara tren scos le vei pune pe toate pe un fel de orbite. :)
Spor.


Hartman stie! :)
User avatar
Dan Natu
Tiro
 
Posts: 7
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:40 am


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron