Machetele "de la 0" ale dl. Rojas Bazan

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Machetele "de la 0" ale dl. Rojas Bazan

Postby Hartman » Wed Feb 13, 2013 10:27 pm

Fiind plictisit ,netul cutreeram ... :) Am dat peste saitul unui om care aproape ca si-a dedicat o viata machetelor de avioane construite de la zero.Nu am folosit uzualul "schratchbuild" pentru ca in traducere libera nu reprezinta prea bine ce am vazut.Ce am vazut e inginerie aplicata la scara.Pentru ca saitul sau are ca scop popularizarea acestui mestesug pe cale de disparitie,mi-am permis sa-i pun link-ul aici pentru a ne da impreuna cu parerea.

http://www.rojasbazan.com/
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Machetele "de la 0" ale dl. Rojas Bazan

Postby Sorin Neagu » Wed Feb 13, 2013 10:29 pm

Speechless ! Deşi omul lucrează la o scară mică( lipsa de experienţă nu-mi îngaduie o afirmaţie,dar undeva pe la 1/18...)este absolut fantastic, te aştepţi să te urci în avion, să pui contactul şi să decolezi...Doar pentru nişte planuri atît de detaliate de cît studiu şi muncă este nevoie...Tipul este un ARTIST în toata puterea cuvîntului.
User avatar
Sorin Neagu
Tiro
 
Posts: 1
Joined: Wed Feb 13, 2013 10:29 pm

Re: Machetele "de la 0" ale dl. Rojas Bazan

Postby Viorel Pavel » Wed Feb 13, 2013 10:30 pm

Acest BAZAN, este ...bazat in ceea ce face si nu cred ca foloseste doar dalti, traforaj,un strung pentru lemn,smirghel.Cred ca este si dotat tehnic ,pe langa cunostintele tehnice.
User avatar
Viorel Pavel
Gregalis
 
Posts: 11
Joined: Wed Feb 13, 2013 10:30 pm


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron