Skull & Bones; F-14B 1/32

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Skull & Bones; F-14B 1/32

Postby Florin Silaghi » Wed Feb 13, 2013 10:48 pm

Dupa 5 luni de munca, din cutia asta, a iesit asta ( sper sa va placa):










User avatar
Florin Silaghi
Signifer
 
Posts: 74
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:15 am

Re: Skull & Bones; F-14B 1/32

Postby alexie » Wed Feb 13, 2013 10:48 pm

Nu mă pasionează zburătoarele dar lucrările tale le-am remarcat demult(ăsta se vrea cel mai tare compliment :) ). Nu ştiu dacă eşti la curent cu "machetele" mele dar eu am reuşit să strâng peste 800 de postări şi măcar 500 tot sunt pe teme "machetistice". Faptul că ai lucrat 5 luni şi rezultatul este o postare (mă rog, 5-6 cât mai răspunzi unuia şi altuia) mă întristează. Motive sunt diverse:
- Băieţii talentaţi nu sunt "exchibiţionişti"
- Ca Tapir mă gândesc la faptul că atmosfera de aici nu îţi prieşte şi aş vrea să aflu motivele
Mă consolează faptul că pasionaţii de aviaţie nu au să înveţe prea mult din aceast topic :evil:
Sper să îmi fie iertată divalgaţia off topic dar am prins momentul să mai ciupesc de o postare.
Cer senin,
Tapirul afazic

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Skull & Bones; F-14B 1/32

Postby Marhaba » Wed Feb 13, 2013 10:49 pm

Alexie wrote:
Nu mă pasionează zburătoarele dar lucrările tale le-am remarcat demult(ăsta se vrea cel mai tare compliment :) ).


Asemenea.
Tot ca si lui Lucian, mi-ar place sa ved lucrarile tale mai des, inclusiv "in progres"

Pina atunci felicitari pentru acest nou "jet" foarte reusit .
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Skull & Bones; F-14B 1/32

Postby Florin Silaghi » Wed Feb 13, 2013 10:49 pm

Va multumesc de complimente. Acum legat de postari si de atmosfera de pe Tapir. Nu este vorba ca nu imi place atmosfera sau forumul, dar in mare parte si pe alte forumuri nu imi prea place sa postez, in afara de momentul cand imi prezint cate o lucrare terminata. Nu de alta dar prefer sa lucrez decat sa postez. Lucrari in progres nu stiu daca o sa mai postez, deoarece si cu asta, pe care am postat-o pe celelalt site, am cam dat-o in bara, pentru ca in mod normal in timp ce lucrez, nu ma gandesc sa fac poze, ori pozele ar trebui facute atat inainte de a lucra la o piesa cat si dupa,ca sa se vada ce ai facut, iar eu fac poze doar cand imi aduc aminte, iar de multe ori nu iti dai seama ce am modificat, sau ce am reparat. Asa ca va rog sa nu va suparati pe mine si sa va bucurati de ceea ce postez, posturi care sper eu, au fost intotdeauna de bun simt, pe orice site am postat. Nu cunosc personal decat vreo 2-3 colegi de pe diferite forumuri, asa ca nu am pica sau ranchiuna pe nimeni, ca sa postez doar ca sa dau cu piatra. Sunt mai comod din fire ca sa postez, sa particip la expozitii, concursuri si altele de genul asta. Imi place cand am un moment liber, sa lucrez si toate lucrarile le fac pentru mine, sa imi placa mie ( lucrul cel mai important). In rest daca mi se cer sfaturi, pareri sau ajutor, le ofer cu cea mai mare placere, atat cat stiu si pot. Faptul ca am lucrat 5 luni si am doar o postare nu are nici o relevanta, zic eu. Daca v-ati uitat si pe celelalt site, atunci probabil ca ati vazut ca si in propriul topic am foarte putine postari. Sper ca nu am fost prea ambiguu si ati inteles ce am vrut sa zic.
User avatar
Florin Silaghi
Signifer
 
Posts: 74
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:15 am

Re: Skull & Bones; F-14B 1/32

Postby Hartman » Wed Feb 13, 2013 10:50 pm

Frumos si atent lucrat asa cum m-ai obisnuit si cu alte lucrari.Singura sugestie daca mi-o permiti,as fi dat negrul mat in fata parbrizului.De postat posteaza cand ai placere si dispozitie fara sa dai socoteala la nimeni.Altfel devine un nonsens chestia asta cu forumurile de modelism.Spor la proiectele viitoare.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Skull & Bones; F-14B 1/32

Postby Florin Silaghi » Wed Feb 13, 2013 10:52 pm

Chestia este ca avionul asta are ceva mai particular;
din informatiile gasite despre "victory 103" numele lui de cod, am aflat ca aceasta vopsire "festiva" a fost facuta doar asupra partilor de negru de pe avion (si este un negru semi-lucios) adica partea de carlinga, derive,atat principale cat si ventrale si rezervoare. Inainte de vopsirea cu "last Tomcat flight" adica cea din 2005, a fost vopsit in 2004 pentru a celebra toate escadroanele care au zburat cu Jolly Rogers, o alta particularitate a celui facut de mine este ca undeva in 2004 steaua americana de pe extradosul aripii nu a mai fost pusa, ramanand doar pe intrados.
http://img535.imageshack.us/img535/6941/0764480.jpg
http://img848.imageshack.us/img848/5475 ... rsdple.jpg
http://img101.imageshack.us/img101/2696 ... 3tails.jpg
User avatar
Florin Silaghi
Signifer
 
Posts: 74
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:15 am

Re: Skull & Bones; F-14B 1/32

Postby Hartman » Wed Feb 13, 2013 10:52 pm

Oricum este o inmatriculare care il infrumuseteaza ca avion.Asta cu derive negre si craniu e preferata mea din copilarie cand aparea undeva intr-un colt din revista modelism.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Skull & Bones; F-14B 1/32

Postby Bill » Wed Feb 13, 2013 10:52 pm

Salut,

Inainte de juramintul de castitate WW2&WW1 visam si eu la inmatricularea asta.
Felicitari Florine, o lucrare de exceptie !
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron