Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Marhaba » Thu Feb 14, 2013 1:44 pm

Am rugamintea sa fie facut intr-un topic separat, daca se hotaraste cineva sa-l faca.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Bill » Thu Feb 14, 2013 1:44 pm

Sers,
O sa incerc sa fac eu tutorialul cu trasul hobanelor, fara sa promit un termen foarte scurt. Problema cea mai mare este ca nu am poze pentru el si teoretic ar trebui sa astept sa incep un biplan sa pot exemplifica la obiect. Sau sa-l faca cum pot si sa adaug pozele ulterior. |Mai vad...
E o metoda personala pe care o recomand din experienta proprie, insa e numai una din cele multe care exista.
Foarte interesant avionul e atit de urit incit pare chiar frumos :laugh:
Succes la montare !
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Bill » Thu Feb 14, 2013 1:45 pm

Salut,
Pina un alta studiaza acest articol excelent despre intinsul hobanelor. Si intreaba pe parcurs orice.
Voi scrie si eu unul curind.
http://tapirmodels.ro/index.php?option=com_kunena&Itemid=105&func=view&catid=13&id=3139Articol hobane

Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Cristian Ieremici » Thu Feb 14, 2013 1:45 pm

Lenea la o parte,am inceput contructia.
Prima problema observata este legata de grosimea excesiva a componentelor pentru cockpit furnizate in kit.Solutia: smirghel fin + una bucata pila pentru unghii si trec la slefuit.Rezultatul nu este 100% satisfacator dar asta e,nu dispun de un set de degete mai subtiri si nici de vreun kit cu fotodecupaje.In incercarea de a mai detalia am fabricat perinute pt scaun(material: bucatele de acetofan) si centuri decupate din banda izolatoare :silly:.Am adaugat si un rezervor de combustibil,de asemenea scratch build.
Panoul de bord am ales sa-l vopsesc deoarece decalul din kit arata ciudat.



La partea cu murdarirea sunt la prima incercare.
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Cristian Ieremici » Thu Feb 14, 2013 1:46 pm

Alta problema a acestui kit este lipsa totala de detalii pe partea interioara a fuselajului.Am incercat incarcarea zonei cu ``ceva`` care sa imite vag un interior.Urmarea : un dezastru total datorat lipsei mele de imaginatie,experintei limitate si partial proprietatiilor adezivului Contacta Revell.Surprize neplacute datorate acestui adeziv am si la un kit lucrat in paralel cu acesta.






Sunt convis ca trebuiau adaugate mai multe detalii dar nu am idee cum si din ce sa fac diferit manete si rotite la scara asta.
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Cristian Savin » Thu Feb 14, 2013 1:47 pm

Ai sa ramai surprins si poate dezamagit, ce putine detalii de cockpit se vor vedea dupa lipirea semifuselajelor. Asa ca faptul, ca nu ai detaliat mai mult in interior, nu e o drama. Unii modelisti sunt din scoala ca trebuie sa fac cat mai mult, chiar daca nu se va vedea. Stiu eu ca e acolo ... Eu as inclina in a ma obosi si stradui, acolo unde se vede. Daca nu se vede, e ca cum :blush: nu e .... ?!
User avatar
Cristian Savin
Signifer
 
Posts: 53
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:11 pm

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby alexelu_marinelu » Thu Feb 14, 2013 1:48 pm

Recrut Cristian: ai facut bine, mai e loc destul. Pe cockpiturile cu peretii tubulari, detaliile se vad mai putin, insa intotdeauna vor fi vizibile scaunul, mansa si bordul. Daca scaunul pare rezolvat, celelalte doua mai au nevoie de cateva ajustari.
PS: Ai cumva o documentatie dupa care lucrezi?

Soldat Cristian: mai e o scoala - "trebuie sa fac totul". Asta e la latitudinea (si longitudinea) fiecaruia. E vorba de a-ti face placere ce faci si apoi, in functie de natura orgasmului, te afiliezi la scoala corespunzatoare.
Si mai e o scoala - "sigur trebuie sa fac mai mult, dar intrucat mi-e lene, sau nu pot, o dau cotita". Usor, atitudinea asta se va rasfrange si pe restul machetei.
Te asigur ca postarea asta nu are nicio doza de malitiozitate. :P
Eu personal sunt de principiul ca totul se vede. Mai exact, orice efort depus in realizarea machetei se vede.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Cristian Ieremici » Thu Feb 14, 2013 1:56 pm

Din pacate poze sau schite cu interiorul acestui avion nu am reusit sa gasesc.Nu am idee cum ar trebui sa arate mansa si palonierul la acest model de avion.Pentru exterior treaba sta mai bine,am dibuit ceva schite si poze.Multumesc colegilor care au postat scheme de inmatriculare\vopsire.
In ce priveste activitatea mea in domeniul modelitului :
Lucrez machete pentru placerea proprie,pentru relaxare si evadare din stresul de zi cu zi.
Nivelul la care care vreau sa le execut este undeva pe la mijloc: nici superdetaliere (nu ma tin imaginatia si portofelul),dar nici nu vreau doar sa pensulez adeziv si vopsea pe ce scot din cutia kitului.Ca o regula nu bibilesc atunci cand mi-e lene :laugh:
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Cristian Ieremici » Thu Feb 14, 2013 1:56 pm

Continuarea constructiei acestui ``minunat`` kit.Am stat mult in dilema: se arunca sau se foloseste ca material didactic.
Marea problema a acestui kit este ansamblul cozii zburatoarei.Pur si simplu nu se potriveste nicicum cu fuselajul. A fost nevoie de frezare,adaugare de material(viva cartela telefonica :) ) si chit.



User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Cristian Ieremici » Thu Feb 14, 2013 1:57 pm

Alta problema cere mi-a provcat transpiratie a fost alinerea si sustinerea aripii superioare in timpul lipirii.Pentru operatiuni similare pe viitor mi-am propus realizarea unui stativ care sa sustina in acelasi timp fuselajul si aripa.
Rezultatul:





Vopsirea modelului fiind in plina desfasurare,mi-ar prinde bine niste sfaturi cu privire la ``imblanzirea`` foliei de mascare pe suprefetele ondulate.
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

PreviousNext

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest