Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Calin Ungureanu » Thu Feb 14, 2013 1:58 pm

Din cate vad pe la inceputul topicului avionul va fi in doua culori. Deci banda de mascare va avea rolul de a le delimita. In zonele respective nu sunt prea multe onduleuri ;) .
Pe suprafetele mari, nu va fi nevoie zic eu sa conformezi chiar diabolic banda pe suprafata. Doar atat cat sa nu ajunga vopsea gri pe verde si invers.
In locurile in care chiar vei avea nevoie de asa ceva, poti folosi o masca lichida - bison textil glue pe care apoi il jupoi. Daca nu ai mai lucrat cu asa ceva, fa intai un test sa vezi cum merge.

http://www.heritage-homeandgarden.co.uk ... 17606.html

Il gasesti pe la magazine gen Bricostore.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Cristian Ieremici » Thu Feb 14, 2013 2:00 pm














User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Cristian Ieremici » Thu Feb 14, 2013 2:01 pm

Pentru a nu repeta anumite greseli pe viitor,va cer parerea : cum pot evita aparitia efectului de coaja de portocala la folosirea lacului din spray.Aplicarea lacului am facut-o direct din spray,de la distanta de aproximativ 30 de cm,in straturi subtiri,cu pauze de 15 minute intre straturi.





Lacul folosit este acesta :



Este un lac acrilic achizitionat de la un magazin cu materiale pentru pictura,insructiunile se refera la aplicarea pe tablouri :unsure: .
Ce ma nedumereste este ca l-am folosit cu succes la murdarirea unei machete feroviare fara sa apara acest efect.De asemenea se poate observa si o granulare asemanatoare la aspect cu sarea.
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Marhaba » Thu Feb 14, 2013 2:01 pm

N-am folosit acest lac dar in principiu e bine chiar daca e la spray, sa-l "spreiezi" in cupa aerografului si sa-l dai din aerograf in straturi succesive foarte subtiri.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby alexelu_marinelu » Thu Feb 14, 2013 2:01 pm

Eu am deja experienta acumulata cu lacurile la spray. Sfatul meu e urmatorul: In special la lacurile mate, pentru a nu aparea granulele de agent de matuire (care de fapt este un fel de praf, de pudra), trebuie date la stilul balta. Mai exact, pana se formeaza o pelicula unitara, fara a face broboane. La uscare, el va fi suficient de mat.
Atentie mare la pauzele intre straturi - am patit cateva accidente nefericite, care duc inevitabil spre lichid de frana.
Din cauza acestora, am adoptat un alt procedeu - lac satin acrilic la spray, care este mult mai sigur, intrucat nu da efect de prafuire, urmat de lac mat email diluat puternic dat cu aerograful. Problema lacurilor email este ca nu sunt la fel de solide ca cele acrilice.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Cristian Ieremici » Thu Feb 14, 2013 2:02 pm

Din pacate aerograf nu am in inventar deocamdata,este pe lista , dupa presostat si butelie pt compresor :) .
Pentru moment voi achizitiona un spray cu lac satinat,cel mai probabil din gama celor pentru uz auto.
Va multumesc pentru raspunsuri
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Previous

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron