Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Cristian Ieremici » Thu Feb 14, 2013 1:37 pm

Salut,oameni buni !


Deoarece ma gasesc la prima tentativa de a posta ceva pe forum i-mi cer scuze pt. lipsa de experienta in a atasa poze .De asemenea kitul cu care debutez este ceva gen incepator .

















Pozele au fost trase cu blitzul :blush:

Sunt pasionat de zburatoare sovietice,ca urmare am sa va cer informatii(a se citi ``va plictisesc``) pana voi fi izgonit de pe acest forum !
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby alexelu_marinelu » Thu Feb 14, 2013 1:38 pm

Bine ai venit, mai ales ca ai facut-o cu o scara care sa ma "miste" si pe mine.
Intr-adevar, kit-ul ales este cam basic, insa asa ai sansa sa intervii si sa obtii o bijuterie, cu atat mai mult cu cat subiectul este inedit.
Spor!
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Buss » Thu Feb 14, 2013 1:38 pm

De ce ideea de a fi izgonit de pe forum din cauza cererii de ajutor? Nu e bine sa gandesti asa.

In rest, spor la avion!

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Cristian Savin » Thu Feb 14, 2013 1:40 pm

Excelenta alegere Cristian.
Si eu sunt un interesat al aviatiei ruse/sovietice, mai ales pe perioada primului razboi mondial si a celei interbelice. Posed si eu acest kit, de pe vremea cand era imbuteliat de Berkut, care spre deosebire de Zvezda oferea si informatii in limba engleza. Pentru completarea topicului imi permit, sa adaug cateva info de baza despre avion, extrase din pliant:

I-4 este un biplan atipic cu aripa inferioara avand o suprafata de 5 ori mai mica decat cea superioara.Este primul avion de vanatoare sovietic de serie, total din metal. Proiectat de echipa lui P.Suhoi, sub conducerea lui A.Tupolev, avionul este folosit intre anii 1928-1933, interval in care s-au produs in jur de 400 de aparate. Ca armament era dotat cu 2 mitraliere PV-1, rachete 2x 3RS-82 si bombe 4x AF-32. Kitul permite realizarea versiunilor I-4, I-4Z (cu aripa inferioara si mai scurta) sau ANT-5.

Mai adaug artwork-ul cutiei Berkut, cat si profilul color de pe spatele cutiei, ca si inspiratie modelistica ;)





... plus inca un profil color gasit intr-o carte in limba rusa:



Fiind un subiect care ma intereseaza, voi sapa dupa informatii. In masura in care gasesc ceva interesant si util realizarii kitului, voi impartasi cu voi in acest topic.
User avatar
Cristian Savin
Signifer
 
Posts: 53
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:11 pm

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Cristian Ieremici » Thu Feb 14, 2013 1:40 pm

Va multumesc pentru incurajari si informatii.
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Hartman » Thu Feb 14, 2013 1:41 pm

Frumos "barzaunele",i-mi aduce aminte de IAR CV 11,din aceiasi perioada.
Sa ai spor.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Ovidiu Alex » Thu Feb 14, 2013 1:41 pm

Uite de unde mai poti alege variante de vopsire :http://wp.scn.ru/en/ww15/f/1345/1/0#1
User avatar
Ovidiu Alex
Tiro
 
Posts: 6
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:07 am

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Cristian Ieremici » Thu Feb 14, 2013 1:42 pm

Ovidiu Alex wrote:
Uite de unde mai poti alege variante de vopsire http://wp.scn.ru/en/ww15/f/1345/1/0#1


sarumana ! :)
Last edited by Cristian Ieremici on Thu Feb 14, 2013 1:43 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Cristian Ieremici » Thu Feb 14, 2013 1:42 pm

Tot cautand pe google poze si informatii utile despre aceasta zburatoare m-am izbit de o problema:nu gasesc poze despre cockpit-ul aparatului.Singura inspiratie ar fi aici :
http://www.small-wonder.org/Gallery_00_Berkut_I-4.htm
Dupa cat inteleg nenea asta a avut aceeasi problema cu documentarea si construit ceva generic.Ce vreau sa intreb este ce materiale sa folosesc in special la confectionarea manetelor ?
User avatar
Cristian Ieremici
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:06 pm
Location: Timisoara,RO

Re: Antonov ANT-5 1:72 Zvezda

Postby Buss » Thu Feb 14, 2013 1:43 pm

E putin offtopic, dar rog si eu pe cineva sa faca un mic tutorial cu rigging. Sper sa nu fi gresit termenul, sforile/cablurile de intarire al aripilor la biplane si avioane timpurii. As vrea ceva mai in detaliu decat "guta de pescuit" :)

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Next

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron