Republic P 47 N Thunderbolt - "Expected Goose"

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Republic P 47 N Thunderbolt - "Expected Goose"

Postby Zeno » Sun Mar 03, 2013 8:36 pm

Draga Tibi,

De obicei nu-mi bag nasul unde nu-mi fierbe oala, dar lucrarea si fotografiile sunt de exceptie. Asa ca, felicitari si astept restul foto. Aceasta este una din cele mai bune metode de a face reclama modelismului aviatic. Poate in viitor ma apuc si eu de-o zburatoare... Felicitari, inca o data.[/quote]
Alexandru Croitoru wrote:
[quote]Tibi, dupa cum ti-am mai scris de cateva ori, stilul tau mdelistic imi place. Nici de data asta nu ai facut exceptie.
Varianta de inmatriculare aleasa e excelenta. Visam la ea cand rasfoiam un catalog vechi - parca Tamiya, parca din '97, parca la 1/48.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Republic P 47 N Thunderbolt - "Expected Goose"

Postby Tibi Keresztely » Sun Mar 03, 2013 8:36 pm

Va multumesc pentru parerile si aprecierile voastre. Sunt inca totusi la inceput de drum, inca nu am multe machete construite in cei trei ani decind fac modelismul putin altfel ( adica mai detaliat sau mai bine zis aprofundat). Mai am multe de invatat, deci sper ca urmatoarele sa fie chiar mai reusite.
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Republic P 47 N Thunderbolt - "Expected Goose"

Postby Calin Ungureanu » Sun Mar 03, 2013 8:36 pm

Lucru de exceptie, atitudine de exceptie.
De fapt ca mai toti care ajung la un grad de evolutie intr-un anumit domeniu, incepi sa inveti sa vezi si cu ocazia asta realizezi cat de multe se mai pot face.
Oricum spre deosebire de altii (ca mine) tu ai luat-o bine de la inceput.
Desi americanele nu sunt prima mea alegere, am facut si eu 2 47-uri ca sa punctez si sa am ce raspunde pe la intalniri.
Culoarea folosita la marcaje imi pare apropiata de cea folosita ca strat protectiv in diverse locuri ascunse. Asa e, sau e vroba doar de un galben mai deschis ?
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Republic P 47 N Thunderbolt - "Expected Goose"

Postby Tibi Keresztely » Sun Mar 03, 2013 8:37 pm

Salut Calin,

Instructiunile Academy sunt la capitolul culori foarte generoase. Ei scriu blue, yellow, silver, flat black si multe altele. Deci, la multe instructiuni nu dau un cod de culoare. Ne avind alta solutie si nevrind sa tot tachinez pe unul sau altul m-am hotarit sa vad ce culoare da Tamiya la avioanele americane pentru galben. Culoare este XF 3 Flat yellow.
Galbenul despre care spui la partile ascunse apare in cartea Aero Detail 14 - P 47 Thunderbolt dar acela cred ca este Yellow Zinc Chromate, nu-i asa? Tot aceeasi carte se vad si variante vopsite cu interior green. Instructiuniile fiind date cu aceasta culoare am mers pe interior green.
M-am hotarit sa mai fac un Thunderbolt, de data aceasta doresc sa fac unul de la Tamiya.
Trebuie sa-l cumpar cindva. Instructiunile pentru acel galben de protectie indica culoarea XF 4.
La prezentarea machetei am facut o eroare! Nu stiu dece am scris culoarea folosita XF 4, defapt este XF 3! Cumparasem nu demult vopseaua de la hobbyx dar nu stiu dece am ramas cu codul XF 4 in cap. :blink:
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Republic P 47 N Thunderbolt - "Expected Goose"

Postby alexelu_marinelu » Sun Mar 03, 2013 8:38 pm

Da-o-n durere cu instructiunile lor si cu XF-urile. Mai degraba SF-urile.
Daca prin intamplare nu ai asta, poate te ajuta interior_colours_us
Si partea a doua, unde gasesti si JUG-ul interior_colours_part2
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Previous

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron