Focke-Wulf FW-190 D9 Tamiya 1/48

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Focke-Wulf FW-190 D9 Tamiya 1/48

Postby Razvan Patrascu » Mon Jan 14, 2013 12:02 am

In aceasta seara m-am decis sa debutez si eu pe aceste meleaguri cu ultima lucrare terminata
si anume un Focke-Wulf FW-190 D9.Am ales ca inmatriculare "Black 12" of Leutnant Teo Nibel of 10/JG54 ,inmatriculare care m-a chinuit destul de mult , deoarece inca sunt in dilema daca deriva si capotajul motorului erau vopsite in RLM 04.



Image

Image

Image

Image

Image
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: Focke-Wulf FW-190 D9 Tamiya 1/48

Postby Marhaba » Mon Jan 14, 2013 12:03 am

Nu-s cu avioanele, dar arata bine. Zi ceva despre substrat si despre plasa de camuflaj.Ce materiale ai folosit?
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Focke-Wulf FW-190 D9 Tamiya 1/48

Postby Hartman » Mon Jan 14, 2013 12:05 am

Frumos lucrat,dar un pic cam lucios.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Focke-Wulf FW-190 D9 Tamiya 1/48

Postby Bill » Mon Jan 14, 2013 12:06 am

Felicitari !
Insa sunt de acord cu Bubbi, e mult prea lucios. Nu mai poti incerca sa faci un satin?
Spor,
Bill :)
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Focke-Wulf FW-190 D9 Tamiya 1/48

Postby Razvan Patrascu » Mon Jan 14, 2013 12:07 am

Multumesc pentru aprecieri.
Baza a fost realizata din polistiren vopsit intr-o nuanta de gri-verzui.A urmat un strat de marar tocat marunt care in prealabil a fost pus la uscat . In final cateva retusuri cu verde deschis si inchis , prin tufuire.
Plasa de camuflaj este plasa de tantari pe care au fost lipite frunze uscate si maruntite.
Ca adeziv am folosit in ambele cazuri aracet.
@Hartman-Am luat plasa cu lacul deoare am fost destul de naiv sa cred ce scria pe eticheta .
Daca vin cu un strat de mat mai pot oare sa indrept ceva?
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: Focke-Wulf FW-190 D9 Tamiya 1/48

Postby Zeno » Mon Jan 14, 2013 12:08 am

Felicitari. Compozitia arata fain.
Ce figurine ai folosit? Fa, te rog, niste fotografii cu figurinele sa le putem vedea mai de aproape.
Plasa de camuflaj mi se pare monocromatica si nu este in ton cu cromatica terenului. Poate daca adaugi niste verdeata, tufe, smocuri, etc si vopsesti plasa de camuflaj in aceeasi gama de culori, plasa aia va camufla ce este sub ea si nu va fi un loc marcat pe sol.
Inca o data, compozitia este f. buna si cu putina atentie poate fi exceptionala.
Spor si la mai multe.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Focke-Wulf FW-190 D9 Tamiya 1/48

Postby Bill » Mon Jan 14, 2013 12:10 am

Razvan Patrascu wrote:
@Hartman-Am luat plasa cu lacul deoare am fost destul de naiv sa cred ce scria pe eticheta .
Daca vin cu un strat de mat mai pot oare sa indrept ceva?

Razvane,
Absolut nici o problema. Maschezi obligatoriu cupola si vi peste tot cu un strat de lac satinat, vezi tu de care, iti recomand un Vallejo satin acrilic sau un Humbrol email. Suflat cu aerograful, bineinteles.
Bravos, o realizare frumoasa, iti doresc sa ai timp sa faci cit mai multe.
Spor,
Bill ;)
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Focke-Wulf FW-190 D9 Tamiya 1/48

Postby alexelu_marinelu » Mon Jan 14, 2013 12:20 am

Felicitari si la mai multe.
Probabil contrastul intre luciul avionului si saraceala terenului este foarte puternic.
Si eu as merge pe ce a zis Lav-Z - smocuri si niste iarba. Prima mea impresie a fost de desert (din cauza uniformitatii bazei).
Treaba asta cu mirodeniile si mararul nu mi se pare, in general, cea mai buna solutie pentru ca arata foarte tare a rumegus. Cea mai buna solutie este folosirea si a produselor astora naturale, si a celor dedicate, combinate (nu amestecate).
Tot un pic aiurea mi se pare cortul, care pare pus foarte artificial acolo - din cauza coltului golas ramas in spatele lui. Exista o regula la diorame, ca unul dintre colturi sa fie ocupat complet (adica sa dea impresia ca diorama e decupata din realitate). La fel cu asezatul modelului paralel cu o latura a bazei - face sa se incline balanta dinspre diorama inspre model prezentat pe baza.
Alabiantot.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Focke-Wulf FW-190 D9 Tamiya 1/48

Postby Razvan Patrascu » Mon Jan 14, 2013 12:24 am

Multumesc pentru indicatiile pretioase de care o sa tin cont cu siguranta.

@ Mladin Zeno-figurinele sunt ICM ,,German Luftwaffe Pilots And Ground Personnel,, iar de fotografiat mai trebuie sa mai astept putin dearece aparatul a ramas fara acumulatori.
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: Focke-Wulf FW-190 D9 Tamiya 1/48

Postby alexie » Mon Jan 14, 2013 12:25 am

Eu cu aviatia, ca baba cu mitraliera dar fiind vorba de o diorama evident ca trebuie sa ma bag in seama :P .
Faptul ca este o lucrare terminata, asa cum ai afirmat in deschidere, imi infraneaza avantul critic dar vreau sa spun ce as face eu (poate te inspira) ca urmare a sfaturilor primite de la colegi.
In principal, de aceea prefer "Work in progress", dupa ce am incheiat o lucrare foarte rar se intampla sa mai retusez ceva asa incat:
- Lacuirea este obligatorie dar am avut probleme cu lacul Humbrol si as alege cealalta optiune.
- Nu as schimba absolut nimic din pozitionarea actuala dar as reprezenta si umbra avionului. Astfel blatul nu mai pare asa de gol, se creeaza impresia de continuitate deoarece umbra aripii stangi s-ar opri langa rama si ultimul motiv (cel mai important) pentru manipularea privitorului (Surpriza cand descopera smecheria si ulterior isi infraneaza orice carcoteala gandindu-se : Asa a vrut autorul, ca sa scoata in evidenta avionul si umbra acestuia).
Imi cer scuze pentru interventie, sa zicem ca totul este un ambalaj pentru antireclama "Lac Humbrol"
;)
Succes!

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron