Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Olaf The Viking » Mon Mar 25, 2013 9:45 pm

Calin Ungureanu wrote:
Bill, cred ca Alexandru se refera la distanţa între rădăcinile jambelor. Aveam noi o problemă la Me-ul de la Italeri.


Deci e posibil ca Alexandru sa nu fi vazut de fapt nimic in poze dar sa fi stiut ca ar putea exista o problema la kit? :unsure:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:46 pm

Multumesc Caline,
Kitul e corect dupa masuratorile mele. Din planurile pe care le am exact acolo trebuie sa inceapa baile. In plus toate recenziile apropos de kitul Hase, nu pomenesc de vreo eroare la aspectul asta.
Multam din nou,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Calin Ungureanu » Mon Mar 25, 2013 9:46 pm

E, eu doar dadeam o posibila explicatie la un probabil comentariu.
Faza e ca Me-urile au fost atat de des folosite ca .....orice in modelism, incat presupun ca s-a format deja un "folclor vizual mental" in ceea ce le priveste.
Fiecare dintre noi are impresia ca un anumit detaliu chiar l-a vazut in poze originale cand de fapt este probabil doar o perpetuare a imaginii unui detaliu modelistic.
Asta e riscul cand o apuci pe drumuri batute.
Oricum Alexandru Z este un tip tenace care a studiat problema Me-urilor pe toate partile si mai ales pe partea vopsirii. Nu s-a ocupat sa isi puna numele in panoplia autorilor de gen pt. ca a tratat totul prin prisma unui hobby. Dar, multe din informatiile corecte au fost decelate de pasionati fara vreun interes publicistic.

Mai bine de mine. La He 114 nu se pricepe nimeni intr-atat incat sa-mi spuna unde am gresit.
Dar ca sa ramanem la impresii - m-am uitat in 12 poze la profundoarele de la He 114 si tot nu sunt convins de vreo forma (si m-am uitat cu compasul in mana).
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:47 pm

Salve,
Continuare cu elicea montata, cu cupola pusa tot de proba si cu trenul montat complet:


Si una cu extradosul cu jambele si capacele trenului. Aici ramine sa mai pun antena si sa fac o spalare in baile trenului de aterizare.

Am lucrat putin la luminile din capetele planelor. Planul este sa debitez un caus unde era partea transparenta si sa lipesc aceste doua lacrimi de plastic transparent in care am facut(cu chinuri) o mica gaura si am pus vopsea verde si rosie. Plasticul transparent e din setul CMK Navigation light clear care are bulbi de patru dimensiuni numai buni pentru aripi si pentru lumina din coada(cilindric) In poza vedeti si cizmele lui Bubi pentru ca sa va faceti o idee despre dimensiunea lampilor.
Image
Va urma blindajul din cupola si montarea cupolei deschise. Voi mai face mici murdariri si urmele de la esapamente. Asta deocamdata sa vedem ce idei imi mai vin.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby alexelu_marinelu » Mon Mar 25, 2013 9:47 pm

Este unul dintre cele mai bine/frumos/corect/decent/finutz realizate 109-uri pe care le-am vazut. Varianta aleasa e deosebita, si la fel si inmatricularea. Termina-l odata sa te mai laud un pic.
Ca si observatii: mergea gasit un set de detaliere care sa aibe captuseala de panza din baile trenului; cat despre pozitii, noi de unde sa stim ca poza nu e facuta langa o figurina 1:16?
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:48 pm

Salut Alex,
Multam fain insa se putea si mai bine. Ai dreptate cu textura ea exista insa am cam acoperit-o cu RLM02 pe care l-am dat cu pensula.
Si iata rezultatul final:






[url=adresa][dimg=1000]adresa[/dimg][/url]
stiu poza e proasta e doar pentru dovada ca luminile sunt cele din poza de care zicea Alex :whistle:




Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby alexie » Mon Mar 25, 2013 9:49 pm

Felicitări pentu finalizare, pentru o lucrare de la categoria Aero arată chiar foarte bine ;)
Sper că ai în plan un postament adecvat, măcar clasica pajişte de la Noch dacă nu te dedai iar la scrijelit în placă de komatex.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Previous

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron