Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:41 pm

Szia,
Am montat voletii radiatorului departati si amindoi lasati in jos. Dupa slefuirile finale am facut un preshading cu gri pe intrados, unde urmeaza sa suflu cu RLM 76
Image
si cu negru pe extrados si fuselaj unde vine schema de RLM 75/RLM 82.
Image
In paralel am suflat RLM70 pe palele elicelor din rasina. In ultima poza vedeti si esapamentele Quickboost vopsite pe care mai urmeaza sa aplic pigmenti.
Image
In etapa urmatoare voi masca si sufla partile galbene cu RLM04.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Tibi Keresztely » Mon Mar 25, 2013 9:41 pm

Na szia Bill, arata bine! Interesanta abordare a preshading-ului . gri pe intrados, negru pe extrados. Mai ai in plan sa faci si postshading?
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:41 pm

Salve,
Tibi, la toate avioanele asa fac pre-ul. Intr-un fel e logic sa dau asa, RLM 76 de pe burta e mult mai deschis si un pre negru e prea inchis. Atunci prefer sa dau cu ceva gri sa pot lucra mai bine din vopseaua finala. Pe extrados cu verde si negru imi trebuie un pre mai "tare" pentru ca e acoperit de culori mai tari.
Astazi am mascat si suflat capetele intradosului planelor di directia cu RLM 04. Dupa mascarea zonelor galbene am dat cu RLM 76 pe burta si laterale. In poza nu se vede asa bine efectul de pre.
Image
Va urma schema de cammo 75/83. Apoi petalele lalelei, inel galben si apoi tratamentele.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:42 pm

Ahoe,
Am reluat munca. Am vopsit intai planele cu cammo-ul de baza. Fiind o schema mai stranie am preferat sa maschez mai putin cu pierderea de timp corespunzatoare pentru suflari mai multe. Iata dupa ce am dat cu RLM 75 si 83 Gunze. Inainte am pus parbrizul, l-am mascat cu Montex si am suflat un RLM66 mai deschis sa se vada din interior mai inchis dupa vopsirea de baza.
Image
Image
Am folosit schema tirzie de pe K4, deoarece inmatricularea e de la finalul marelui razboi.
Apoi am suflat tot freehand, partile laterale dupa mascarea aripilor gata vopsite si suflate cu Future.
Image
Image
Am dat cu Future si pe bot si apoi am aplicat decalurile "petale de lalea"
Image
Future apoi mascare, suflare cu RLM 04 si scos mastile:
Image
Si o ultima poza cu armamentul si tubul Pitot de la Master Model, nevopsite inca:
Image
Urmeaza suflarea interiorului panourilor la cammo-ul de baza cu o nuanta usor deschisa a RLM 75 si 83 prin adaugarea de alb.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:42 pm

Srs,
Am suflat cu vopsea mai deschisa pe centrul panourilor. Am exagerat tocmai pentru ca dupa ce suflu cu Future+buff pentru fading se pierde mult din psotshadingul asta. Vreau sa scot o decolorare mai mare la acest aparat.


Urmeaza primul strat de Future+buff si decalurile.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Alexandru Zanca » Mon Mar 25, 2013 9:43 pm

Va urma schema de cammo 75/83
Fara a stirni polemici, eu vad 74/75! Sa fie de la fotografie???
Apoi, in baia trenului, rostul dintre cele doua parti are aripii, nu este cam mare????
Forumul nu este o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs. A. Plesu.
User avatar
Alexandru Zanca
Immunis
 
Posts: 27
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:13 am
Location: Sebes-Alba

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:43 pm

Salut Alexandru,
E 75 cu 83 probabil fotografia iti joaca feste. Dar daca te uiti la poze din postarile anterioare vezi clar ca e un verde, a doua culoare, adica RLM83
Cit dspre rost, te rog sa fi mai explicit, detaliaza-mi sa-mi dau seama exact despre ce vorbesti.
Multam de observatii !
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:43 pm

Salutare,
Am pus decalurile si urmeaza sa fac washul.


Dupa cum vedeti doua straturi de Future cu foarte putin Buff deja au estompat postshadingul.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:44 pm

Poze de dupa wash:

Am vopsit si cupola pe care o voi face deschisa. In poza e doar asezata sa-mi fac o idee despre cum arata cu ea inchisa.

Urmeaza sa pun trenul de aterizare.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Calin Ungureanu » Mon Mar 25, 2013 9:44 pm

Bill, cred ca Alexandru se refera la distanţa între rădăcinile jambelor. Aveam noi o problemă la Me-ul de la Italeri.
Cât despre preşading, postşading şi alte şading, poate daca+l vad pe viu sa ma pronunţ. Acum mi se pare ca cel putin preşadingu n-a folosit la nimica. Poate doar la linistea ta.
Spor in continuare. Imi place cum iese.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

PreviousNext

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest