Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:30 pm

Salutare,
Prima iubire nu se uita asa ca am inceput constructia unui Bf 109 K4 care se presupune ca a fost pilotat de catre asul Luftwaffe cu cele mai multe victorii 352, Erich Hartmann.
Kitul e Hasegawa, 1/48, cu inmatriculare dedicata facuta pe baza de presupuneri. Desi multi sustin ca Hartmann nu a zburat pe K-uri se pare ca el a pomenit in cartea sa autobiografica ca a zburat. pe baza acestei simple afirmatii istoricii au scos o schema de cammo, tipica pentru Jg 52 in acele momente la care au adaugat petalele de lalea(caracteristice pentru Hartmann) iesind de sub inelul galben de dupa coafa elicei. Ducind mai departe aceasta pseud- educataed guess, va prezint boxartul precum si un profil din cartea lui Claes Sundin "Luftwaffe Fighter Aircraft In Profile
Image
Image
O inmatriculare foarte frumoasa pentru una din variantele mele preferate de 109.
Voi mai folosi un PE extins Eduard, esapamente Quickboost dedicate precum si...probabil...pale de elice de rasina si coafa corecta(nu sunt cumparate inca)
Revin cu primele poze din montare si mai tirziu cu un mic articol de prezentare Bubi Hartmann(orice asemanare cu userul Paulica Hartman e cu totul si cu totul intimplatoare, chiar putin ofensatoare :y32b4:
Spor,
Bill :r:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:30 pm

....
Iata si doua poze cu planele si piesele PE ce vin postate in ele(printre altele) si decalurile, esapamentele rasinoase Quickboost, cupola si mastile Montex pentru ea.
Image
Image
Biensur ca partile galbene vor veni suflate, nu pun decalurile. La fel spirala de pe coafa va veni facuta cu masca Eduard, nu decal.

Spor,
Bill :laugh:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Hartman » Mon Mar 25, 2013 9:31 pm

Subiecte tari asa cum ne-ai obisnuit Tudore.Pana sa citesc era sa cred ca-i 32-ul de la Hase (care i-am pus eu gand bun cand o fi vreme),care contine si o inmatriculare a celebrului aviator.Cat despre orice asemanari in gluma sau nu ofensatoare ,trebuie sa-ti marturisesc ca alegerea nick-ului meu este ca o plecaciune si un omagiu adus omului Erich Hartman.Pentru care eu (nu am apucat inca sa vorbim pe acest subiect) am un mare respect.Reprezinta pentru mine omul pilot exploatat la maxim de eficienta.Neuitand binenteles nici rolul lui Krupinscki,dar asta e alt subiect.Spor in continuare cu acest proiect.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:31 pm

Stii ca glumeam Paulica :laugh:
Un pilot foarte bun cu un mare, mare, noroc. Galland spunea ca marile talente pure Luftwaffe au fost Marseille si Molders dar au fost si ghinionisti. In fond pentru ca sa devii un mare pilot e clar ca norocul face parte in mare masura din mixtura.
Asa cum zici, un mare pilot si un om deosebit. Si eu ma declar un admirator al sau.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Calin Ungureanu » Mon Mar 25, 2013 9:32 pm

Te felicit nu numai pentru subiectul ales si felul in care-ti planifici (nemteste) constructia dar mai ales pentru felul in care esti centrat pe Hobby.
Spor si timp bun Tudore. Da-i cu Floyd ca aluneca mai bine.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:33 pm

Calin Ungureanu wrote:
Te felicit nu numai pentru subiectul ales si felul in care-ti planifici (nemteste) constructia dar mai ales pentru felul in care esti centrat pe Hobby.
Spor si timp bun Tudore. Da-i cu Floyd ca aluneca mai bine.


Multam fain Caline, cu Floyd merge perfect, e o reteta veche pe care o folosesc deseori. Cind imi trebuie un sut in derier, pe la sfirsitul lucrarilor care devin deja prea lungi, bag Rammstein :r:
Oricum de mult timp vroiam sa fac o schema de "K" adica verde/gri, RLM75/RLM83 in cazul de fata. Asocierea asta e de-a dreptul obligatorie pentru cei care monteaza vinatori Luftwaffe unde vorbim(in general) de cammo-uri pe griuri sau verde/verde. E ca un oaza in desert, faci un reset la creieras.

Si curind voi incerca si temutul Threesome modelistic, adica ma apuc si de subnutritul Cessna 172 etiopian, la care voi lucra in timpii morti de la vopsirea K-ului.
Spor tuturor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:34 pm

Sers,
Am terminat cocpitul adica lateralele si interiorul. Am adaugat doar citeva conducte si cabluri fata de ceea ce dadea Pe-ul extins Eduard. Am vopsit cu RLM66, am dat cu Future, am executat o mica spalare cu negru, am dat cu lac mat siam facut un mic drybrush cu vopsea RLM66 usor dechisa cu ulei alb pe interiorul asa ziselor panouri. Ulterior am facut si drybrush si pe muchii cu gunmetal.
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:34 pm

pozele...Image
Image
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Alexandru Zanca » Mon Mar 25, 2013 9:35 pm

Ceva e in neregula aici. Adica, rotile pentru reglarea trimerului si a flapsurilor sunt prinse de peretele cocpitului, nu de podea, altfel cum s-ar realiza transmisia prin lant. Exista doar o "ramforsare" prinsa intre ax si podea.Apoi, tu mai o roata simulata pe peretele cocpitului. :P
Dupa opinia mea, capacul pentru MK 108, este nitel mai rotunjit, cel din kit este prea patratos.
Sub panoul de bord mai ai panoul secundar cu niste sigurante si un comutator, nu l-ai pozat, ori nu-l ai???
Furtunul de oxigen nu era asa de incolacit, fiind nitel mai scurt.
Forumul nu este o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs. A. Plesu.
User avatar
Alexandru Zanca
Immunis
 
Posts: 27
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:13 am
Location: Sebes-Alba

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:35 pm

Salve Zetule,

Cind voi posta podeaua, prin minune cele doua roti pentru reglarea trimerului vor fi una linga alta exact ca si in realitate :laugh:
Acel panou mic de sub plansa de bord nu a fost dat nici de kit nici de PE. In unele schite nu exista dar eu il voi pune.
Furtunul e exact ca intr-o poza cu un cocpit de K4 si da capacul de Mk8 e prea patratos, insa asa-l las.
Multumesc pentru observatii.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Next

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests