Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Alexandru Zanca » Mon Mar 25, 2013 9:37 pm

Cind voi posta podeaua, prin minune cele doua roti pentru reglarea trimerului vor fi una linga alta exact ca si in realitate
Santul de pe roata de linga scaun (apropo, de ce e asa???, trebuie sa fie un cerc plin, uneori din bachelita) ma facut sa zic ca acolo ar fi doua roti, una linga alta.[/quote]
Forumul nu este o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs. A. Plesu.
User avatar
Alexandru Zanca
Immunis
 
Posts: 27
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:13 am
Location: Sebes-Alba

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:38 pm

Adevarat trebuie sa fie rotund, am lipit doua roti pentru ca sa-i dau grosime. O sa umplu santul cu disolved putty sa nu se mai vada. Excelenta observatia !
Cu capacul de Mk, ai sadit ceva pentru ca dupa ce am incercat sa-l modific, am cumparat de la Quickboost un set de 2 si il voi inlocui.
Inca o data multumesc pentru comentarii.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:38 pm

Salve,
O mica continuare, am pus PE-urile de la radiatoarele din plane:
Image
Apoi am lipit partea superioara a planelor si am presat cu Berna clamps(excelente !!!)
Image
Iata si semifuselajele dupa o finisare partiala cu codalul complet si planele dupa finisari
Image
Si un prim plan cu baile tranului dupa ce am lipit PE-urile
Image
Spre bucuria Zetului saminta sadita a rodit si inlocuiesc capacul de Mk cu unul de la Quickboost.
Image
Si in final o poza cu rotile gata sa primeasca decaluri cu inscriptii, tijele trenului vopsite si spalate si mansa linlocuita tot cu una de la QB.
Image
Cam atit pentru azi...spor
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:38 pm

Saluti,
Am inceput lucrul la centurile care de data asta nu vor fi cele din setul PE Eduard. In ultima expeditie am vazut un nou stil de centuri care imi fusesera semnalate de catre Csaba. Facute de cehii de la HGW ele contin set PE cu partile metalice si o coala cu partile de pinza care sunt realizate dintr-un fel de hirtie pinzata. Practic le pui cataramele si clemele ca si la cele reale:
Asa arata setul:
Image
in urmatoarele poze avem PE-urile urmate de partea tiparita pe pinza cauciucata
Image
Image
Setul contine piese pentru doua centuri si bonus citeva paloniere. Partea tiparita are trei culori pentru pinze. Le recomand cu timiditate, sper ca dupa ce le montez sa le recomand insistent. Cei de la HGW sunt lansati de mai demult au la 1/32 dar si la 1/48 din care si acest set de Luftwaffe fighters.
Iata prima bretea a centurii asteptind sa fie puse partile metalice. Va precizez ca inca nu am scos cartonul pe care sunt lipite pinzele, de unde si aspectul rigid. Sper ca sa reusesc un vechi vis adica centura atirnind afara din cocpit :laugh:
Image
Si o ultima poza, fara legatura cu postarea, cu palele de elice de rasina de la Ultracast. Diferentele dintre palele kitului si cele rasinoase sunt minime, dar totusi le-am luat mai ales pentru latimea corecta la rasini.
Image
In episodul urmator centura !
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Hartman » Mon Mar 25, 2013 9:39 pm

Niste centuri demne sa le numesti centuri ,aproape ca sunt din material textil din ce inteleg.Sunt cele de care povesteai in expeditia initiatica de la frati nostri maghiari ?
Spor in dichisirea K-ului :) .
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby alexelu_marinelu » Mon Mar 25, 2013 9:39 pm

Asta-i muzica ce-mi place. Un nivel de detaliere drag sufletului meu si un avion asisderea.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Tibi Keresztely » Mon Mar 25, 2013 9:39 pm

Interesanta lucrare! Centurile sunt foarte faine! Par a fii mai faine decit cele de la Eduard si cred ca sunt si mai realiste! Sunt de genul cum da Tamiya la Kit-urile noi de Formula 1 (Ferrari F 60).
Succes in continuare!
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:40 pm

Salve,
Centurile sunt minunate :blink: Asa cum ma asteptam(de unde si recomandarea cu timiditate pina le probez) partea ce tine loc de pinza nu se indoaie natural. Mai mult decit atit unde am avut partea ce a trebuit trecuta prin catarama dubla de la mijlocul centurii de umar din cauza dublei indoiri s-a curbat si nicicum nu am putut-o face dreapta, daramite sa se poata indoi natural la lipirea pe scaun. Asa ca am eliminat partile tiparite, am folosit folie foarte subtire de la RealityInScale si am refacut toate partile pinzate. Asta dupa multe incercari si cazne cu ce dadeau ei pentru pinza. Am folosit doar partile triunghiulare de sub cataramele centurii de briu de la ei care nu necesita indoiri. Am finalizat asa:
Image
In concluzie am putut folosi doar cataramele. E oricum un pas inainte si folia subtire se poate indoi dupa cum doresc avind aspectul mult mai bun ca si la un PE clasic.
Am pus noul capac de Mk(Quickboost) si am rezolvat roata.
Image
Si in final insusi Bubi Hartmann(rasina Legend Models) cu cizmele vopsite stind calm la coada penru vopsirea nadragilor si a gecii de piele :lol:
Image
Acum cu centurile facute pot lipi planele de fuselaj :kk:
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:40 pm

Ahoe,
Mic update cu coafa vopsita cu spirala, cu masti AML. Strat alb, aplicare masca si apoi suflat RLM 70 si dezlipit masca:
Image
Image
mai urmeaza mici finisari la ea.
Si o poza cu fuselajul lipit:
Image
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt Bf 109 K4 Erich Bubi Hartmann

Postby Bill » Mon Mar 25, 2013 9:40 pm

Sers,
Update cu avionul dupa ce a fost dat cu Primer Tamiya la spray si slefuit partial:
Image
Si Bubi vopsit si cu o spalare cu negru iar apoi suflat cu un strat mat pentru viitorul drybrush pe cizme, pantaloni, geaca, chipiu, fata.
Image
Urmeaza vopsirile ...uraaaa!!!!
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

PreviousNext

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron