F/A-18E Super Hornet - 1/48 Revell

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

F/A-18E Super Hornet - 1/48 Revell

Postby Kamikaze » Sun Mar 31, 2013 10:44 am

Ca sa nu credeti cumva ca doar lenea m-a impiedicat sa lucrez la tigru, o sa va prezint proiectele care m-au tinut ocupat in ultima vreme. Sper, la fel ca si in cazul tigrului, sa le si termin intr-un viitor destul de apropiat.
Revenind la Super Hornet, kitul este Revell 5519, destul de bun, mai slab decat kitul Hasegawa dar mult mai ieftin. Instructiunile sunt bune, decalurile la fel. O recenzie foarte buna puteti citi AICI, iar aici aveti un articol excelent care arata cum se pot corecta majoritatea greselilor: Partea 1, Partea 2 si Partea 3.
Asta este primul meu avion mai complex, la care am ajuns aproape de final. A fost primit de la un prieten care il lipise cu superglue, fara sa debavureze piesele, cu lufturi mari la imbinari, vopsit in niste culori total aiurea. Asa ca l-am dezmembrat, bine ca superglue-ul este casant si s-a desfacut binisor, bineinteles ca nu peste tot. Am curatat mai intai vopseaua veche, apoi am debavurat piesele, am curatat tot superglue-ul de pe zonele de imbinare si am trecut la reasamblare. Normal ca piesele nu s-au mai potrivit cum trebuiau, dar mi-am zis ca macar pot sa invat asa ca in loc sa-l arunc m-am incapatanat sa-l termin, chiar daca are greseli. Si daca tot l-am folosit ca sa experimentez, am folosit cat mai multe tehnici: am imbunatatit scaunul, i-am facut centurile, am regravat liniile de panou ( nu erau destul de adanci), i-am refacut toate niturile, a fost prima data cand am pus niste decaluri asa mari ( dar mi-a iesit, cu solutiile de la gunze), wash, uleiuri, prafuri. Stiu ca are multe lipsuri, dar eu cred ca nu inveti pana nu pui tu mana sa faci lucrul ala, indiferent cate carti, forumuri, articole citesti sau cate poze, filmulete vezi. Asa ca sper ca urmatorul sa fie mult mai bun.
Si am si o intrebare: Inainte de decaluri am dat cu future, dupa ce le-am pus am dat cu future din nou, peste ele. Insa cand am ajuns la wash, etc am observat ca ceva le-a atacat, deveneau lipicioase. Oare trebuia sa dau mai multe maini de future, sau e posibil ca vreo substanta folosita sa fi dizolvat stratul de future?
Si bineinteles si pozele. Inca nu terminasem tratarea cu uleiuri, de aceea e asa de lucios. Mai am de terminat cupola, HUD-ul, de lipit antenele si tuburile pitot.
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu

Re: F/A-18E Super Hornet - 1/48 Revell

Postby Hartman » Sun Mar 31, 2013 10:45 am

Frumos Dragos,dar ca sa nu mai zica lumea ca noi numai ne laudam unii pe altii:de ce nu folosesti banda de mascare atunci cand ai de dat o alta culoare?.Ma refer la portiunea din stanga carlingii.Ai incercat sa scotii "la mana " niste margini drepte ,ceea ce e imposibil.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: F/A-18E Super Hornet - 1/48 Revell

Postby Mihai Cimpean » Sun Mar 31, 2013 10:45 am

Dragos Stirbu wrote:
Si am si o intrebare: Inainte de decaluri am dat cu future, dupa ce le-am pus am dat cu future din nou, peste ele. Insa cand am ajuns la wash, etc am observat ca ceva le-a atacat, deveneau lipicioase. Oare trebuia sa dau mai multe maini de future, sau e posibil ca vreo substanta folosita sa fi dizolvat stratul de future?

Cam asa am procedat si eu,adica lac-decal-lac-wash-ulei,si n-am avut probleme.Singura diferenta a fost (posibil sa fie asta cauza) ca la scara mea( 1/72)cand vrei sa iei avionul in mana ajungi vrand-nevrand pe un decal.Si ca sa preintimpin desprinderea lor datorata manipularii excesive am dat vre-o 3-4 straturi de Future peste ele.
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: F/A-18E Super Hornet - 1/48 Revell

Postby Kamikaze » Sun Mar 31, 2013 10:46 am

Paul, ai dreptate. Dar la momentul ala mi se terminase rabdarea si vroiam sa termin mai repede. Pe viitor o sa am grija. Si nu cumva sa crezi ca m-a deranjat critica, de asta am si postat. De aplauze si pupaturi sunt satul de pe alte forumuri.
Misu, multumesc de raspuns. M-am gandit si eu si n-are ce sa fie altceva decat faptul ca n-am dat decat o mana de future. Singurele solutii mai agresive au fost diluant revell pt email (Color Mix) si esenta de terebentina. Probabil una din ele a trecut prin stratul de lac si a inmuiat decalul. De acum o sa am grija sa dau mai multe maini, sa n-am surprize.
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron