Luftwaffe nightfighters 1:48

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Luftwaffe nightfighters 1:48

Postby Grigoras Zeno » Mon Jan 14, 2013 1:39 pm

Chiar ai avut rabdare sa faci dalmatienii aia :blink: . Foarte interesant acest proiect.
Ma bate gandul sa fac si eu un liliac din Messerschmitt-ul Bf 110.
Spor!
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Luftwaffe nightfighters 1:48

Postby Marhaba » Mon Jan 14, 2013 1:40 pm

Trebuie sa te apuci si de blindate, in special de cele cu camuflaje de ambuscada.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Luftwaffe nightfighters 1:48

Postby Olaf The Viking » Mon Jan 14, 2013 1:41 pm

Nu prea inteleg de ce ziceai ca te-ai apucat de ele ca au camuflaj simplu. :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Luftwaffe nightfighters 1:48

Postby Sorin Ungureanu » Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Am observat ca ai dat cu RLM 76 (lichtblau) ca fond si RLM 75 petele. In momentul de fata construiesc un He 219 de la Revell 1:72 ,si imi da alte nuante Hellblau RLM 65 si petele Medium GreyIes o idee mai inchise ! Era bine daca vedeam Topicul tau mai devreme .. dar asta e data viitoare!
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: Luftwaffe nightfighters 1:48

Postby Hartman » Mon Jan 14, 2013 1:43 pm

Nu te mai lua pe viitor doar dupa prospectul chitului.Mai ales revell care te pune sa amesteci doua trei vopsele ca sa optii un rlm.Intre rlm 65 si 76 este o diferenta de nuanta, in sensul ca 65 se duce un pic spre bleu deschis.I-ti recomand cu mare incredere vopselele acrilice de la gunze.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Luftwaffe nightfighters 1:48

Postby Sorin Ungureanu » Mon Jan 14, 2013 1:44 pm

Multumesc de recomandare! Daca nu cer prea mult de unde le pot procura? Eu momentan folosesc vopseluri Italeri ,Revell si Valejo. De Italeri sunt foarte multumit atat de emailuri cat si de acrilice si la fel si de Valejo.Cele Revell insa sunt alta mancare de peste , acrilicele sunt ok dar nu prind pe plasticul de la Revell( culmea nu?) iar emailurile trebuiesc subtiate foarte mult, se usuca greu si daca nu sunt destul de subtiti cand dai lac se crapa!
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: Luftwaffe nightfighters 1:48

Postby Hartman » Mon Jan 14, 2013 1:45 pm

www.xaba.ro
Am reusit sa le termin in timp util pentru expo de la Alba-Iulia.
Erau sanse sa nu termin si pista,din cauza unei boacane personale.
Am preparat un gri deschis din amestecuri de revell.Cand mai aveam 10 cm de pista sa terminat vopseaua.Am preparat alta ,bineanteles am reusit alta nuanta.Am dat mai larg ca sa-mi ajunga.Toate bune si frumoase ,trebuia doar sa o las asa.M-a mancat ca pe zambilica sa-i mai pulverizez o spalatura de alt gri foarte diluat cu nitro.Asta ca sa-i grabesc uscarea si sa capete un aspect mai neuniform.In timpul acestei operatiuni a picurat aiurea din borcanelul aerografului vopsea.Am incercat sa sterg si atunci sa produs dezastrul.Scame din carpa sau agatat de smirghelul pistei.M-am ambitionat sa sterg tot.
Sa sters dar era plin de carpa luata la smirghel :laugh: .Am frecat cu o perie si diluant,
nu se lua :( .Atunci am luat singura decizie inteleapta din acea seara,sa o las pe a doua zi :( .Adoua zi arata ca o pisica rasa cu ciobul.Am luat la tesalat suprafata cu peria.Am
dat alt gri,de data asta auto cu intaritor si agent de matuire.Sa uscat intr-o ora.Dar..
au aparut iar niste scame la imbinarea dintre placi :S .Singura solutie care mi-a trecut prin cap a fost sa epilez pista cu scoci :laugh: ,ca la cosmetica.Nu am facut poze din timpul acestui genocid,as fi fost masochist.
Cateva poze cu pista si de la expo:
Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Luftwaffe nightfighters 1:48

Postby Claudiu Murari » Mon Jan 14, 2013 1:46 pm

Imi pare f.f.f.f.f.rau ca nu am reusit sa le vad in realitate. DE APRECIAT si "focul automat" la care au fost facute.
User avatar
Claudiu Murari
Immunis
 
Posts: 33
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:36 pm

Re: Luftwaffe nightfighters 1:48

Postby Marhaba » Mon Jan 14, 2013 1:47 pm

]Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Luftwaffe nightfighters 1:48

Postby Hartman » Mon Jan 14, 2013 1:48 pm

Merci Ovidiu.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Previous

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron