Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby alexelu_marinelu » Mon Apr 01, 2013 9:10 pm

Salut, Bill.
Ca de obicei, eu astept sa-l termini ca sa te laud o data si bine.
Intervin acum numai sa-ti atrag atentia cu privire la un aspect: sa ai grija ca preumbrirea sa nu faca macheta sa vireze spre gri.
Prima mea impresie asta a fost (poate din cauza pozelor). M-am uitat chiar la prima postare cu avionul real. Acolo nu exista dubiu - e foarte alb, desi poza e facuta pe un timp noros.
Spor (mai mult decat am eu).
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Bill » Mon Apr 01, 2013 9:11 pm

Multam frati de suferinta,
Alex, e un alb de fapt, am evidentiat eu putin din soft sa se vada pre-ul. Sunt curate, foarte adevarat, avioanele. Dar la acest kit liniile sunt in relief asa ca nixam wash. Atunci am decis sa fac acest pre. Am mai facut avioane alb complet si arata rau au aspect de jucarie daca nu rupi cu ceva albeata aia :laugh:
Vei vedea la Alba ca pre-ul e potrivit si a ramas alb.
Deja pun decaluri, urmeaza poze.
Spor,
Bill :r:

PS si eu ma mir ca am un pic de spor. In weekend sper sa avansez serios
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Cristian Savin » Mon Apr 01, 2013 9:11 pm

Bill wrote:
PS si eu ma mir ca am un pic de spor. In weekend sper sa avansez serios

Cum sa n-ai spor, mai frate Bill ?! Te trage de "cravata" M'kele Mbamba, nu ?!
User avatar
Cristian Savin
Signifer
 
Posts: 53
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:11 pm

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Bill » Mon Apr 01, 2013 9:12 pm

Ma trage si bine :laugh: :laugh:
Ultimele poze dupa ce am pus decalurile si am dat un strat de Future:
Image
Am pus si trenul, insa am schimbat toate rotile date in kit, erau in mod evident subdimensionate fata de avioanele Ethiopian.
Image
si burta:
Image
O eroare a celor de la Drawdecal producatorii decalurilor este ca literele indicativului de pe extrados sunt intr-un gri, asa arata pozele originale. Le-am lasat cele negre date de Draw. Florin ALPS-istul este de neatins citeva luni asa ca nu-mi pot scoate literele in gri. Deocamdata ramane asa.
Voi face un mic wash mai ales pe burta unde mai exista gravura si apoi dau cu lacul pentru finis/sigilare.
Spor,
Bill :r:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Bill » Mon Apr 01, 2013 9:12 pm

Sers,
Am finalizat:
Image
Ma gindeam sa las numarul de inmatriculare de pe extrados asa si apoi m-a traznit :woohoo: de ce sa nu dau doar peste scris cu o solutie de Future cu o mica picatura de alb. Zis si facut si dupa citeva straturi am reusit sa ajung la gri.
Image
Image
Am pus cele doua antene de pe cocoasa si cele din coada in forma de "V"
Teava de esapament e facuta din teava de alama vopsita cu silver si data cu pigment Gun Metal.
Image
Am pus si lampile de semnalizare din capetele planelor si de pe partea superioara a derivei.
Image
Finisul e cu Vallejo Matt Varnish. Dupa uscare am scos si mastile de la parbriz si celelalte geamuri.
Image
Image
Si intradosul cu ceva gravuri:
Image
Am rezolvat pozitia adaugind o subtire bucata de coarda de pian de 0,2mm in coada si avionul se sprijina pe ea. E vizibila destul de putin, dar prefer oricind sistemul asta decit uriteniile alea de stative.
Image
Deja caut figurine de civili sa pot face vigneta.
Urmatorul derapaj in civilie va fi un Beech Bonanza, dar numai dupa vigneta japoneza care a ocupat deja tot frontul de lucru de pe birou.

Vive la Ethiopie & Banzai !

Spor,
Bill :r:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Cristian Savin » Mon Apr 01, 2013 9:13 pm

Ti-a iesit excelent micul avion :b: .
Am totusi o retinere vis a vis de griul acelei inscriptii. Recunosc ca poate sunt influentat de faptul ca stiu cum l-ai obtinut. Dar mie-mi arata ca o inscriptie neagra, peste care ai dat cu vopsea diluata alba .... :S asa ... ca sa acoperi
User avatar
Cristian Savin
Signifer
 
Posts: 53
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:11 pm

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Bill » Mon Apr 01, 2013 9:13 pm

Merci mon frere,
Inteleg ce zici am trecut prin aceeasi faza si tot nu stiu daca e autosugestie. Insa dupa ce nu l-am vazut o vreme imi pare ca-i bine. Oricum am dat uniform si nu sesizez modulatii.
Multumesc din nou si spor,
Bill :laugh:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Bill » Mon Feb 17, 2014 8:01 pm

Ahoe,
Revin in acest topic pentru ca mi se confirma de ce sunt fan de Ethiopian Airlines :smiley-laughing021: :rofl:
Ultima patanie: http://edition.cnn.com/2014/02/17/world/europe/ethiopian-airlines-hijacking/index.html?sr=fb021714copilothijack11a
Inside job !!!!!
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby alexie » Tue Feb 18, 2014 1:12 am

Bill wrote:Ahoe,
Revin in acest topic pentru ca mi se confirma de ce sunt fan de Ethiopian Airlines :smiley-laughing021: :rofl:
Ultima patanie: http://edition.cnn.com/2014/02/17/world/europe/ethiopian-airlines-hijacking/index.html?sr=fb021714copilothijack11a
Inside job !!!!!
Spor,
Bill :crazy_pilot:

Un subiect ce merită urmărit până la finalizare..sau măcar ecranizat :popcorn: :jester:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Nicu Mihai » Wed Feb 19, 2014 6:24 pm

Foarte fain avionasul! Si daca se mentine si la cote inalte de celebritate, ai de ce fii sensibil la subiect, evident. De urmarit daca celebritatea vine dupa ce termini cate o macheta de genul acesta sau inainte. Nu de alta, dar poate ai "mana norocoasa" in alegerea unor subiecte mai nefrecventate care devin, ulterior, foarte ..."frecventabile".
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Previous

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron