Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Bill » Mon Apr 01, 2013 9:01 pm

Sers,
Putini dintre voi stiu ca impreuna cu Sandy impartasim un fetis modelistic care consta in pasiunea pentru aviatiile exotice ale marilor puteri aeriene.
Posibilitatile sunt din nefericire limitate, dar norocul mi-a suris cind am vazut ca Draw Decals a scos o coala exceptionala a unui faimos avion cu o celebra inmatriculare. Sunt curios cite coli au vindut in total.......
Image
Suspansul fiind depasit e vorba de o lucrare colosala si anume un Cessna 172 al celebrei Ethiopian Air. E vorba de aparatul din poza de mai jos(luata de pe Jetphotos.net), observati cum se asigura serviciile de taxi in Etiopia ……. pe fata “zimbitoare” a destoinicului angajat se observa imediat imaginea unei munci indeplinite cu placere imbinata cu inalt profesionalism si cu satisfactii profesionale maxime.
Image
Kitul e 1/48 un vechi Nichimo mostenit de la Bandai iar decalurile Draw Decals. Am cautat cu asiduitate dar nu am gasit nici un fel de fotoincizii sau kituri de upgrade din rasina. Rusine marilor producatori !!!!!
Iata poza cu boxart-ul kitului
Image
E cumparat de pe ebay cu un pret mai bun decit kitul aceluiasi avion fabricat de Minicraft care ajunge pe la 30 USD cu transport cu tot, un pret foarte piperat pentru ce ofera.
In continuare poze cu, culeele care au planele, semifuselajele si figurine civile cu doua fete in picioare, una sezind si un pilot.:
Image
Si poza cu rama cu motorul, trenul de aterizare si alte citeva piese. Printre ele partile transparente ale cupolei, capotajul, elicea si un stativ daca ma decid sa-l cocot acolo. Nu prea cred asa ca voi folosi o mica proptea deoarece oricit as incarca botul nu va ajunge(am patit la fel la Piper Cherokee)
Image
Iata si poze cu instructiunile si decalurile oferite de kit, care vor veni puse pe un frate de-al lui, tot Nichimo, dar varianta de hidro.
Image
Image
In episodul urmator citeva cuvinte despre aparat si despre mareata aviatie Etiopiana.
Spor,

Bill :r:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby alexie » Mon Apr 01, 2013 9:02 pm

Pilotul îl faci precum avionul..alb ?
Şi astfel îmi descopăr şi eu veleităţi de voaiorist.;fg;

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby alexelu_marinelu » Mon Apr 01, 2013 9:02 pm

Dupa oranjada, merge un pahar cu lapte. Ai vazut cumva asa ceva la 72?
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Marhaba » Mon Apr 01, 2013 9:02 pm

Spor la treaba brudere. O pata de culoare binevenita dupa atitea lucrari "razboinice".
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Bill » Mon Apr 01, 2013 9:03 pm

Alexie wrote:
Pilotul îl faci precum avionul..alb ?
Şi astfel îmi descopăr şi eu veleităţi de voaiorist.;fg;


Alexie, asta va fi fara alte acareturi. Vreau sa fac ceva fara sa trebuiasca sa lucrez la teren, vegetatie, figurine.
Vorba bruderului Marhaba, fac o mica cura de civilie :laugh: desi urmatoare diorama ovina e pregatita, transhumanta s-a produs si turma de mioare e in stina personala ;)
Asa ca pauza de Cessna 172 si de Bf 109 K4(voi deschide un alt topic)

Alex, este un kit de ARII la 72, destul de rar insa. Tot ce am gasit pe ebay a fost varianta de hidro de la 10 GBP in sus.

Consider ca orice modelist aero trebuie sa faca un Cessna 172 fiind :

“ Cel mai fabricat avion din toate timpurile !”

Cessna 172 a intrat in fabricatie in 1955 si este fabricat si in ziua de astazi. A cistigat titlul de cel mai vindut avion din istorie, depasind cifra de 43.000 de unitati !
A fost fabricat in nenumarate variante ajungind la litera “S” a alfabetului. Diferentele au constat mai ales in motorizari dar si in actionarile electrice ale unor parti mobile, lucru firesc avind in vedere extraordinara longevitate a avionului care a prins din zbor mai multe inovatii in industria aviatica. Au mai existat si mici modificari de design, constructie si avionica, nesemnificative pentru linia generala a aparatului.
Varianta militara T41 Mescalero a servit in peste 22 de aviatii militare importante. Amintesc dintre ele: Malawi, Burkina Fasso si Nicaragua :GG

Specificatii tehnice:
• Echipaj : 1 si 3 pasageri
• Anvergura: 11.00 m
• Inaltime: 2.72 m
• Gretutate(gol): 767 kg
• Greutate(incarcat): 1,111 kg
• Capacitate rezervor: 212 l
• Elice de metal cu 2 pale
Performante:
• Viteza de croaziera: 226 km/h
• Raza de actiune: 1,289 km
• Plafon maxim de zbor: 4,100 m
• Viteza ascensionala: 3.66 m/s

Dintre cele mai célèbre incidente si accidente in care a fost implicat amintesc:
In 31 August, 1969, Rocky Marciano moare intr-un Cessna 172 in care era pasager, acesta prabusindu-se in apropierea aerodromului Newton, Iowa.
In 25 Septembrie 1978, un avion Cessna 172 intra in coliziune cu Pacific Southwest Airlines Flight 182, un Boeing 727. Cele doua avioane se prabusesc in San Diego, California. Au fost 144 de morti, 2 din Cessna 172, 135 din Zborul 182 si 7 de la sol.
In 1987, avionul Reims Cessna F 172 P, D-ECJB, a fost zburat de pilotul german adolescent Mathias Rust intr-un zbor neautorizat de la Helsinki-Malmi Airport prin spatial aerian sovietic cu aterizare in apropiere de Piata Rosie in Moscova, fara sa fie interceptat de aviatia militara.

Destul cu vorbele trebuie sa trec la treaba....

Spor,

Bill :b:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Bill » Mon Apr 01, 2013 9:03 pm

Salve,
Dupa o lunga pauza pentru care il acuz direct pe Bubbi Hartmann revin cu lucrul la Cessna. Deocamdata doar "proof of life" ;) am vopsit scaunele si bancheta in rosu inchis(stiu pare maro) si interiorul si baza cocpitului cu un bej. De abia de acum voi intra serios in el insa in paralel cu Zero-ul de la GB.
Image
Spor,
Bill :woohoo:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Bill » Mon Apr 01, 2013 9:03 pm

Aloha,
Am terminat scaunele intr-un rosu inchis, plansa de bord cu mansele si semifuselajele.
Scaunele sunt vopsite cu un amestec de rosu si negru si apoi cu spalari si drybrush cu ulei rosu. Panoul de bord era foarte saracacios am pus eu ceva ceasuri de bord decal din ramasitele de la alte avioane in incercarea de a reproduce tabloul de bord de Cessna Skyhawk dintr-o fotografie.
Image
Image
Si o poza cu planele:
Image
In etapa urmatoare voi lipi geamurile si voi ansambla semifuselajele. Apoi definitivez motorul.
Spor,
Bill :laugh:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Bill » Mon Apr 01, 2013 9:04 pm

Ahoe,

Am lipit semifuselajele nu inainte de a lipi doua din geamurile laterale pe fiecare parte. Al treilea geam, din spate, se poate si lipi ulterior. Am incercat sa bag plumb sub planseu si in spatele panoului ce tine stativul motorului, dar nu cred ca va ajunge pentru ca sa stea fara proptea. Am lipit motorul in stativ si tabloul de bord.
Image
Din spate, se pot observa si finisajele de la imbinarea semifuselajelor, fitul fiindslabut a trebuit sa adaug Mr Surfacer si sa slefuiesc.
Image
Si o alta poza cu planele si cu capotajul puse la "rece". Planele aveau doua geamuri spre partea superioara pe care le-am incarcat cu Disolved Putty si le voi aduce la cota, pentru ca in pozele cu avionul real, varianta Ethiopian Air nu le are.
Image
Si o ultima poza cu jamba fata de la tren. Aici va trebui sa fac o furca deoarece trenul avionului Ethiopian nu are aparatorile la nici una dintre roti si camasa vine direct din jamba. Voi manufactura o furca pentru mica roata fata. La trenul principal nu e nevoie camasile fiind separate de jamba si roata.
Image
Cam atit pentru astazi,
Spor,
Bill :woohoo:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Bill » Mon Apr 01, 2013 9:04 pm

Saluti,
Am lipit si ampenajul orizontal si am finisat la imbinari. Toate partile transparente sunt mascate si sunt gata de dat un strat de primer Tamiya alb:
Image
si o poza din spate sa se vada mai bine geamurile de sus care vin acoperite de primer si vopsea. Pentru primer voi masca elicea(care este vopsita in negru cu dungulite alb-rosu-alb, precum si jamba fata. Pe toate trei a trebuit sa le pun inainte de lipirea capotajului.
Image
Dupa suflatul primer-ului, slefuire si stratul de alb Tamiya.
Spor,
Bill :r:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cessna 172 Ethiopian Air, 1/48

Postby Cristian Savin » Mon Apr 01, 2013 9:05 pm

Code: Select all
Alexie, asta va fi fara alte acareturi. Vreau sa fac ceva fara sa trebuiasca sa lucrez la teren, vegetatie, figurine.
 Vorba bruderului Marhaba, fac o mica cura de civilie

Stiu eu .... tot uitandu-ma la topic si poza pusa in deschidere, ma gandesc ca n-ar fi asa greu sa gasesti o figurina care sa-l reprezinte pe M'kele Mbamba ;) care trage de avion. Si sa faci, ceea ce afv-isti numesc o "petite vignette": doar avionul, omul si un sol. Stii tu ca astea cu "poza martor" sunt de mare forta competitionala .... :side:
User avatar
Cristian Savin
Signifer
 
Posts: 53
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:11 pm

Next

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron