1/72 Yak-1 - Amodel

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Mihai Cimpean » Wed Apr 03, 2013 8:33 pm

Cu scuze pentru calitatea pozelor(incepator inversunat).Kitul e crancen(mai ales pentru un "greenhorn".Multitudinea detaliilor cockpit-ukui,trenului de aterizare,fuselajului e anulata de monstruozitatea bavurilor, piesele micifiind cu greu identificate.Plan de montare aproximativ(ce-i sigur pe lumea asta...),cupole groase si cu distorsiuni.Noror ca decalurile nu-s chiar asa de rele.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Mihai Cimpean » Wed Apr 03, 2013 8:33 pm

Fiind nestiutor intr-ale modelitului, cu doar 4 machete zapacite(semanind vag cu niste avioane),nici Yak-ul asta n-a avut soarta mai buna(facut in graba pentru Miskolc).De potrivit nu s-a potrivit deloc, nici la aripi(bord de atac si fuga prea gros)fuselaj,capota,cabina.Trenul de aterizare pe schiuri(daca m-a mancat undeva...) din 9 piese pe jamba a primit C.A. la greu sa nu se darame aeroplanu'
Noroc de Ovidiu-mi-a facut o baza ca altfel arata si mai nashpa......
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Uitai sa precizez ca prin cockpit am pus centuri de la AML si facui si ceva scratch-manete comutatoare.
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Florin David » Wed Apr 03, 2013 8:33 pm

Salut Mihai,
Felicitari, in primul rand. Nu-s priceput in avioane, da-mi place mult ce vad.
Foarte frumos vopsit, iar whitewashu' si efectele de uzura sint de mare efect. Cum ai facut?
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Marhaba » Wed Apr 03, 2013 8:34 pm

Eu zic sa te lasi de avioane si sa te apuci de blindate.
Imi place foarte mult cum l-ai vopsit. La extrados ma refer (in cazul in care extrados inseamna partea de "deasupra", aia cu camo-ul de iarna; in cazul in care nu asta inseamna, ai inteles totusi la ce ma refer). Daca vrei sa detaliezi, te rog. Cu ce si cum. Incet, ca la moara.
Ma lasa rece daca e corect sau nu , daca e prea uzat sau nu, daca zapada e alb 13 sau alb 15 sau daca stelele sunt prea curate. Dar camuflajul de iarna imi place grozav. La un moment dat, pe traseul tau modelistic, sper sa-l iei de pe aluatul ala si sa-i faci o baza cu zapada, vegetatie uscata si noroi. Sau noroi, zapada, sirma ghimpata si transee. Cum vrei tu. Merita.

Ha! Florin mi-a luat-o inainte in timp ce scriam. Iti spun eu - apuca-te de blindate :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Mihai Cimpean » Wed Apr 03, 2013 8:34 pm

Multumesc de aprecieri(da's nemeritate)-putea sa iasa mult mai bine cu ceva atentie in plus.
In primul rand(si fiind mai chior de felul meu) i-am vazut defectele doar in poza(tardiv de corectat),dar la urmatoarele 2 Yak-uri lucrez cu mai multa atentie chiar si la piesutele mai mici(jambele mai trebuiau debavurate).O grunduire de control trebuia facuta, dar....am facut-o la astealalte 2.Plus ca nu am indemnarea formata bine pentru gravari si lucrul de finete cu aerograful.
Pe scurt, gravarile trebuiau facute mai bine,imbinarile la fel,plus ca mascarea cupolelor e la ani lumina de mine.Da' exersam,exersam....M-a salvat un pic camuflajul.Culorile-s un mix original si neindicat(Gunze laquer+ Humbrol email) dar m-i s-au parut mai aproape de realitate(si-mi plac mie).
Pe intrados am facut preshading cu negru pe care nefiind sigur pe mana mea l-am mai acoperit cu albastru facand apoi un postshading usor( cu gri) ca sa se vada ceva.Pe extrados si fuselaj dupa ce l-am vopsit in schema de camo aleasa i-am dat Future din greu.Un pic de sare la racordul aripilor cu fuselajul,pe langa rama cupolei,linia capotajului motorului.Un strat de alb diluat binisor peste tot,apoi insistat cu albul diluat pe unele zone(2-3 straturi).Lasat la uscare pret de-o tigara si apoi pe un betigas cu vata(d'alea de urechi) am pus putina pasta de lustruit Tamiya(finnish) frecand usor albul inca neuscat complet.Asa am indepartat "varul" de pe el dupa cum am crezut eu ca-i mai bine(si natural).Frecand usor poti lua mai putin alb,sau ,frecand mai insistent poti lua tot albul.
Daca albul era uscat bine( 2-3 saptamani,o luna) se duce folosind prima pasta de lustruit cu granulatie mai mare(coarse)-dar tot frecand usurel.Eu am facut inainte ceva teste pe un cd vopsit.Din pacate tot frecand cu pasta am mai luat si din sare.Sarea ramasa s-a dus cu peria,iar apoi cu un varf de scobitoare am mai facut ceva ciupituri.Micile pete de ulei si scurgeri le-am facut din aerograf(presiune f.f.mica si debit vopsea la fel) si cu o pensula 5/0.Cama asta a fost...
Multumesc inca o data.
P.S. la blindate nu zic nu(ca-mi plac si mie),dar sa termin avioanele.Si in plus la blindate e si ceva cu spalari,pigmenti ,uleiuri .... ceva horror pentru mine....Dar nu se stie niciodata....
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Olaf The Viking » Wed Apr 03, 2013 8:35 pm

Felicitari pentru curajul de a face un Amodel, mai ales ca incepator. Mie imi place ce a iesit, tot ce mi-a sarit in ochi e locul lipiturilor pe schiuri care se pot masca imediat cu zapada depusa, parerea mea ca ii da chiar si un aspect mai real.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Ionut Ghionea » Wed Apr 03, 2013 8:35 pm

Ti-a iesit foarte frumos ! Imi place in special cum l-ai vopsit.
User avatar
Ionut Ghionea
Immunis
 
Posts: 37
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:38 am

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Bill » Wed Apr 03, 2013 8:35 pm

Bravos Misule,
Ti-a iesit frumos efectul de camuflaj de iarna. Kitul original e sinistru si cu atit mai merituos este ca ai scos o macheta frumoasa. Vopsirea poate salva un kit prost.
Asteptam si alte camuflaje speciale, multumim pentru ca impartasesti.
Spor,
Bill :woohoo:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Cristian Savin » Wed Apr 03, 2013 8:36 pm

Kiturile Amodel pot sa te aduca in pragul crahului psihic. Totusi sunt "subiecte", pe care doar ei le ofera; asa ca merita sa te "incurci" din cand in cand cu ele.
Felicitari pt. realizare, nu prea vezi in fiecare zi camo-uri de iarna la avioane. Un pic prea accentuat weathering-ul pt. un avion, ar merge la fix pt. blindate. Dar asta e o parere strict personala.
User avatar
Cristian Savin
Signifer
 
Posts: 53
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:11 pm

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Mihai Cimpean » Wed Apr 03, 2013 8:36 pm

Multumesc de aprecieri Cristian.Referitor la camuflaje , din ce am vazut eu prin poze si biblografie ,iarma se multumeau sa-l varuiasca .Doar Mig-urile 3 au avut pe timpul iernii vopsea " adevarata" . Pe linia frontului-e cunoscut faptul ca rusii aduceau vanatoarea cat mai aproape de front-le camuflau la repezeala cu ce apucau .Iar varul in conditii de ploi , lapovite ,se cam ducea .Am vazut poze cu avioane muuult mai "jupuite"ca al meu.
Referitor la dificultatea kit-urilor mai vechi Amodel, am in lucru un LAGG-3 de la Roden ( si acesta are un camo de iarna foarte interesant). Are o inginerie de montaj de-a dreptul idioata , dublata de lufturi serioase.Norocul lor ce nu prea are bavuri si e foarte detaliat- poti face 3 variante de lAGG .
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Next

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests