1/72 Yak-1 - Amodel

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Cristian Savin » Wed Apr 03, 2013 8:37 pm

Mihai Cimpean wrote:
Referitor la dificultatea kit-urilor mai vechi Amodel, am in lucru un LAGG-3 de la Roden ( si acesta are un camo de iarna foarte interesant). Are o inginerie de montaj de-a dreptul idioata , dublata de lufturi serioase.Norocul lor ce nu prea are bavuri si e foarte detaliat- poti face 3 variante de lAGG .

Nu pot decat sa te felicit din toata inima, ca ai abordat LAGG-3 si din nou in camo de iarna !! :kk:
Cunosc kitul, e un Roden timpuriu, cu adevarat masochist :evil: Si daca vorbim de Roden si kiturile lor de inceput, poate cea mai "de groaza" e seria de trei He-111 (A, B si C).
User avatar
Cristian Savin
Signifer
 
Posts: 53
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:11 pm

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Cristian Savin » Wed Apr 03, 2013 8:37 pm

Poate ti-e cunoscut, daca nu iata o sursa buna de inspiratie pt. LaGG-3:
http://mig3.sovietwarplanes.com/lagg3/lagg3.html
User avatar
Cristian Savin
Signifer
 
Posts: 53
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:11 pm

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Mihai Cimpean » Wed Apr 03, 2013 8:37 pm

Saru'mana , stiu paginile alea pe de rost aproape.Mai am un Lagg pe care-l fac finlandez- si culmea durerii, i-am luat si PE-uri.Vezi ,deci, ce ma asteapta...
Si , ca sa dovedim ca modelistii- in special cei de la scari mari sunt rude cu marchizul De Sade-mai am un Yak-1 de la Amodel tot cu PE-uri...Nervi tari si tigari sa avem ......
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Mihai Cianu » Wed Apr 03, 2013 8:38 pm

Cum unora le place jazz-ul,asa le place unora Amodel-ul.Ti-a iesit frumos svionul avand in vedere ghemotoacele de bavuri de pe rame.

Poate mai "chinui" nitel decal-urile alea...Sunt prea curate in comparatie cu suferita avionului.
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Mihai Cimpean » Wed Apr 03, 2013 8:38 pm

Mihai Cianu wrote:
Poate mai "chinui" nitel decal-urile alea...Sunt prea curate in comparatie cu suferita avionului.[/quote]

Trei lucruri erau intretinute cu grija pe vanatorii rusi : stelele , lozincile si victoriile.Restul.....
P.S. Nu ma omor deloc dupa Amodel , dar la scara mea sunt singurii care scot Yak-uri mai noi .
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Mihai Cianu » Wed Apr 03, 2013 8:39 pm

Nu vreau sa par afurisit(desi mi se spune des ca sunt) dar steaua de pa stabilizatorul vertical se intinde pana pe directie trecand peste zona de articulatie a directiei,zona pe care tu ai delimitat-o indeajuns de proeminent.Steaua rosie "rupe" delimitarea intr-un mod nefiresc.Oricat incercau saracii rusi sa intretina cocardele,nu puteau vopsi in aer.
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Mihai Cimpean » Wed Apr 03, 2013 8:39 pm

Mihai Cianu wrote:
Nu vreau sa par afurisit(desi mi se spune des ca sunt) dar steaua de pa stabilizatorul vertical se intinde pana pe directie trecand peste zona de articulatie a directiei,zona pe care tu ai delimitat-o indeajuns de proeminent.Steaua rosie "rupe" delimitarea intr-un mod nefiresc.Oricat incercau saracii rusi sa intretina cocardele,nu puteau vopsi in aer.


Asta tine de urmatoarea mea etapa evolutiva. Sa ma "joc" putin cu decalurile.Fiind abia la inceput,amavut o retinere.....
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Grigoras Zeno » Wed Apr 03, 2013 8:39 pm

Salut Mihai!

Imi place foarte mult cu ai imbatranit avionul, nici nu as zice ca este 1/72. Felicitari!
Poti sa detaliezi cum ai facut aceasta baza gen aluat? M-ar interesa sa o folosesc si eu pentru o sanie. :)
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Mihai Cimpean » Wed Apr 03, 2013 8:40 pm

Scuze Zeno,abia acum am citit intrebarea ta.Dar baza nu am facut-o eu.A facut-o in tr-o zi Ovidiu,eu fiind in criza de timp(sa termin Yak-ul pentru Miskolc).Vignete n-am facut inca desi trebuie...O sa-l rog pe Ovidiu sa-ti raspunda.
Te rog inca oo data sa ma scuzi.
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 1/72 Yak-1 - Amodel

Postby Grigoras Zeno » Wed Apr 03, 2013 8:40 pm

Multumesc pentru raspuns, nu ai de ce sa te scuzi! Nu-i graba!
Cine este "Ovidiu"? Marhaba sau Ovidiu Socaciu? :)
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

PreviousNext

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron