AModel YAK-9U

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

AModel YAK-9U

Postby Mihai Cimpean » Wed Apr 03, 2013 8:42 pm

YAK-9U
Aeroplanul no. 7 . Binenteles , eu tot incepator iar plasticul tot AModel .Adica sado-maso nu gluma....ori se prinde ceva de mine ,ori dau cu ele pe geam....Referitor la kit-ul in sine,aceeasi mancare ca si la Yak-ul 3 sau Yak-ul 1.
Pilit si iar pilit.Areapele la fel de groase ( nici bombarder sa fie...) fuselajul insa este mai ingust in dreptul cabinei (cupola se asaza mai bine ). Intrucat subsemnatul are impresia ca invata din greseli ( da'i numa impresie...) am facut iara blindajul suplimentar din lac Sinto astfel incat decalurile si abtibildele ale mici o luau la fuga mai ceva ca necuratu' de tamaie....am pus la ele vre-o 4 ore , de-am facut scurta la mana .
Aceeasi metoda de pedeapsa cu wash (guasa ) si uleiuri folosite mai substantial.
Norocul meu ca zburatoarele rusesti aratau in realitate ca va de ele ca mie inca nu-mi iasa din manute un obiect curatel-asa ca ale lui Tibi,ca Bill mai murdareste putin avionul.Le uzez de cum pun degetul pe ele...da' deocamdata n-am ce face.Traiesc cu speranta ca prin anul 2050 le-oi scoate si eu ceva mai prezentabile.
Pozele de rigoare...
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: AModel YAK-9U

Postby Alex Stanescu » Wed Apr 03, 2013 8:42 pm

9-le imi place,poate din postarea mea in celalalt topic nu s-a inteles dar nici 3-ul nu-i rau...asa cum incerci tu sa ne convingi :P
De ce 2050?Eu zic 2012,in conditiile in care anul asta nu mai termini inca un model,ia sa vezi !

Alex
User avatar
Alex Stanescu
Signifer
 
Posts: 65
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:16 pm

Re: AModel YAK-9U

Postby Mihai Cimpean » Wed Apr 03, 2013 8:43 pm

Anu' asta vreau sa gat un LAGG-3 de la Roden (Amodelul e mic copil pe langa Roden in ceea ce priveste potrivirea subansamblelor) si un Yak-9 K de la ICM ( alta duda).Da, si eu is un dud mai mare ca ele...si nu ma las...
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest