US Helicopter Crew (Vietnam) - CMK / 1:72

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

US Helicopter Crew (Vietnam) - CMK / 1:72

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 07, 2013 7:38 am

Cred ca mai aproape de adevar eram la SIP. :huh:
Scopul pentru care ii fac este pozitionare lor langa Cayuse, pentru a scoate in evidenta marimea / micimea beliciopterului. Si, de asemenea, exercitiul la o scara ne-mai-incercata din copilaria modelistica.
Nu-mi dau seama cum e realizat kit-ul (la prima vedere, nu pare sa fie cine-stie-ce). Culoare rasinei joaca feste vizuale. Dupa asamblare si grunduire am sa vad. Sigur am sa mai inlocuiesc una, alta.
Image
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: US Helicopter Crew (Vietnam) - CMK / 1:72

Postby Zeno » Sun Apr 07, 2013 7:38 am

Multa bafta! Ce producator ai ales? M-am chiorat eu sa vad da n-am reusit.
Succes!
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: US Helicopter Crew (Vietnam) - CMK / 1:72

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 07, 2013 7:39 am

Multumesc, Zeno.
Producatorul e CMK. Prin comparatie cu pilotii dintr-un set Academy mai vechi, au multe puncte slabe.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: US Helicopter Crew (Vietnam) - CMK / 1:72

Postby Marhaba » Sun Apr 07, 2013 7:39 am

Daca cheful iti permite, fa poze. Voi avea de vopsit un hectar de figurine 1/72 in diorama cu Leopold si pina atunci poate mai "fur" ceva de la tine.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: US Helicopter Crew (Vietnam) - CMK / 1:72

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 07, 2013 7:40 am

De acord, doar ca nu am sa stau sa instalez de fiecare data trepiedul si am sa fa cu Iphone-ul.
Din punctul meu de vedere ies foarte bine, datorita blitz-ului mai bland.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: US Helicopter Crew (Vietnam) - CMK / 1:72

Postby alexelu_marinelu » Sat Nov 16, 2013 6:36 pm

Ca de obicei, dupa lupte seculare, am reusit sa finalizez cele doua (doar doua) figurine la 1/72.
A fost mai mult o ambitie, un exercitiu, sa vad si eu cum se lucreaza la scara asta.
Sincer, partea de vopsit mi se pare destul de simpla, mai simpla decat la 32, sau 35, pentru ca un wash si un highlight ingrijit iti cam face treba. Asta si pentru ca, fiind vorba de niste chestii de 2,5cm, tendinta este sa privesti rezultatul mai intai in ansamblu, fata de scarile mai mari, unde parca te atrag unele detalii concrete. Cel putin, asa mi se pare mie.
Ceva mai complicata e partea de scratch-uit, pentru ca detaliile sunt, evident, de doua ori mai mici. La fel, unele detalii au mers mai greu, din cauza dimensiunilor - de exemplu patch-urile de pe maneci, bereta si camasa, care au necesitat multe corecturi / reveniri.
Anyway, mi-a facut placere sa lucrez la omuletii astia doi si mi se pare ca merg destul de bine cu masinaria si decorul pentru care au fost extrase din sertar.
Hai sa vedem mai intai cateva poze de ansamblu:
Image
Image
Image
Image
Mai am 4, de la semidistanta:
Image
Image
Image
Image
Si inca 4, mai de aproape:
Image
Image
Image
Image
Pe scurt, modificarile constructive ale pilotului (mai exact copilot / door-gunner) au fost urmatoarele:
- a primit bratul drept de la un coleg (initial destinat sa-i tina de urat in diorama, eliminat pe parcurs din cauza defectelor constructive)
- in mana respectiva, a capatat o cutie de bere Budweiser :good2: , construita din resturi de stiren
- casca s-a mai detaliat cu microfonul, cablaraia, curelusa si robinetul pentru vizor - toate scratch-uite
- in mana stanga, in loc de geanta, a primit un M60 fotodecupat (Extratech) cu munitia tot din PE (Eduard)
La sergentul Green Berets, provenit dintr-un set vechi Academy, singura adaugire este ceasul, facut din foita de aluminiu, iar cureaua dintr-o fasie de decal. Imi pare rau ca nu i-am inlocuit ghetele cu cele ale defunctului pilot CMK, care totusi erau mult mai aproape de adevar in forme.
Cam atat.

This post has been edited by alexelu_marinelu: 16 November 2013 - 04:44 PM
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: US Helicopter Crew (Vietnam) - CMK / 1:72

Postby Bill » Sun Nov 17, 2013 12:29 pm

Frumos arata scena figurinele dau viata si valorifica si mai bine mica bijuterie zburatoare.
Faine si petele de pe pista.
Ne vedem la Alba !
Spor,
Bill :plain:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: US Helicopter Crew (Vietnam) - CMK / 1:72

Postby Olaf The Viking » Sun Nov 17, 2013 1:53 pm

alexelu_marinelu wrote:Sincer, partea de vopsit mi se pare destul de simpla, mai simpla decat la 32, sau 35, pentru ca un wash si un highlight ingrijit iti cam face treba.


Exact asa gandeam si eu pana cand am vazut 72 pictat ca la 32, cu umbre, lumini, nuante. Si atunci am realizat ca pana acum am cam pierdut timpul.

Oricum ai tai arata super mai ales doar scosi cu un wash si un highlight. Si anunta o Alba cu surprize.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: US Helicopter Crew (Vietnam) - CMK / 1:72

Postby Nicu Mihai » Mon Nov 18, 2013 3:49 am

Toata stima, iar scratch-urile, la scara asta, m-au dat pe spate.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: US Helicopter Crew (Vietnam) - CMK / 1:72

Postby alexelu_marinelu » Wed Nov 20, 2013 12:31 am

Merci, baieti, pentru atentia acordata si pentru feedback-ul pozitiv.
Olaf, astia doi chiar sunt abordati ca cei de 54mm. Numai ca, la scara asta nu e nevoie de atatia pasi, etape si tehnici, pentru un rezultat convingator. Totul e sa stii clar ce vrei sa iasa si, cu putina grija, iese.
Prin comparatie, gandeste-te cat ai de lucru pentru un blending pe un crac de pantalon la 1/32 si cat ai de lucru la nadragii astora. Aici nu apuca sa se usuce vopseaua, nu ai suprafetele alea mari, unde orice mica greseala se vede, etc.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron