Junkers Ju 87 D 1 Trop - Walter Siegel

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Junkers Ju 87 D 1 Trop - Walter Siegel

Postby Tibi Keresztely » Sun Apr 07, 2013 6:24 pm

Salut prieteni,

a trecut ceva timp decind nu am mai terminat o macheta. Motivul va este si voua binecunoscut, timpul, ziua scurta, frig etc...
Totusi, dupa multa munca am reusit sa termin un kit la scara 1/32. Este primul la scara asta si imi place, recunosc! Problema este spatiul asa ca daca am sa fac pentru mine machete la scara asta, ori ma mut intr-un apartament mai mare ori am sa fac numai doua trei pe care ma gindesc ca ar fi grozav sa le am in colectia personala.

Acest kit este al unui coleg de pe forum care m-a rugat sa-l finalizez. Kit-ul a fost inceput de el, fiind in stadiu inca de lucru la interioare (inclusiv PE-uri) si aplicarea PE-urilor pentru exterior. Din pacate multe piese de plastic au fost lipite si imi ingreunau lucrul, astfel ajuns acasa am studiat macheta si am incercat sa dezlipesc o mare parte din ele cum ar fi trenul de aterizare, frinele de picaj, elicea care era lipita fixa... Toate acestea au fost date jos. Ce nu am reusit sa dau jos au fost profundoarele si suportii acestora care erau deja lipite bine pe jumatatile de fuselaj. Am incercat sa le dezlipesc dar m-am temut ca le rup si ca imi fac mai mult de lucru asa ca le-am lasat acolo. Stiam ca la vopsire imi vor da de furca si imi va fi mai greu la mascare si la vopsire. Efectul acela de turbionare mi-a facut suprafata mai nisipoasa dar l-am eliminat prin slefuire la ud si revopsire cu vopsea mai diluata...
Kit-ul este dotat cu PE-uri la greu! Interior / exterior, cam tot ce ofera Eduard pentru acest kit este prezent!
Problema mai serioase a fost una, jumatatile de fuselaj nu se imbina bine din cauza unei nervuri in interiorul cockpitului in zona suportului mitralierei din spate. Mi-a luat ceva timp pina mi-am dat seama unde era buba pentru ca nu se vedea bine unde tine. O alta mica problema a fost in partea stinga a carenajului de la radiator unde am fost nevoit sa adaug o bucata de foaie de stiren pentru a "nivela" suparfata. Multe "pin holes" sunt pe toate eleroanele si flapsurile de la aripi! Sunt cu zecile. Am fost nevoit sa le inchid cu CA iar dupa uscare sa le slefuiesc la nivel. Dupa terminare am regrava si nituit. Elicea dupa cum am scris mai sus era lipita fix de bot. Am incercat sa o dezlipesc dar a fost atit de bine lipta incit axul sa rupt. Am facut un ax nou din tuburi de lama.
Vopsirea a decurs "normal" prin grunduirea totala (Tamiya alb) si preshading cu Tamiya TS 6. Vopselele folosite au fost Gunze RLM 65/71/70/79. Lacul lucios a fost Gunze B 501 care a fost un suport foarte bun pentru Decalurile originale. Decalurile a fost unele foarte bune, unele au facut silevring. Probabil din cauza ca ici colo am mai atins macheta cu mina. Am recurs la metode agresive, unele au fost "aranjate" cu diluant Tamiya X 20 A, altele cu diluant D 20. D 20 fiind un dliunat universal puternic am aplicat doar cu o singura trecere de pensula peste decal.
Wash-il ca deobicei cu Acrilic antracit Revell diluat tare cu apa.
Lacuirea finala a fost cu un lac Gunze enamel matt dar aplicat in asa fel incit sa nu matuiesc tare macheta.
Unde am considerat ca plasticul poate fi inlocuit cu metal nu am stat pe ginduri. Toate detonatoarele de la bombe au fost schimbate cu cele de metal. La fel si tubul pitot.
Asta este macheta si ma bucur ca am terminat-o pentru ca a mai venit timpul sa fac si pentru mine ceva! :-)
Sper ca va place!

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Junkers Ju 87 D 1 Trop - Walter Siegel

Postby Zeno » Sun Apr 07, 2013 6:25 pm

WOW!!! 1/32... Foarte frumos. Parca vad echipa de mecanici langa avion si pilotul alergand spre cockpit... Excelent Tibi. Eu nu ma pricep la detaliile tehnice ale avionului dar lucrarea in ansamblu imi place foarte mult. Felicitari!!!
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Junkers Ju 87 D 1 Trop - Walter Siegel

Postby Florin Silaghi » Sun Apr 07, 2013 6:25 pm

Foarte fain ai lucrat. Felicitari! Toate modelele tale, ca-s masini, motociclete sau avioane, arata exceptional. Tine-o tot asa!

Florin
User avatar
Florin Silaghi
Signifer
 
Posts: 74
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:15 am

Re: Junkers Ju 87 D 1 Trop - Walter Siegel

Postby Bill » Sun Apr 07, 2013 6:26 pm

E gata, excelenta lucrare Tibi. Stiu cat te-ai framantat cu vopsirea dar si cu kitul si a iesit foarte frumos.
Stilul tau curat si foaaarte ingrijit, felicitarile mele !
Ca sugestie, cred ca ar merge o spalare mai accentuata sa se vada mai frumos panourile in schema asta de camo.
Respecte !
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Junkers Ju 87 D 1 Trop - Walter Siegel

Postby Hartman » Sun Apr 07, 2013 6:26 pm

Excelent arata :blink: .Foarte ineresant camuflajul remix de desert,nu-l stiam.Foarte fin lucrat felicitari Tibi.Ai izolat cu tamiya masking ?
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Junkers Ju 87 D 1 Trop - Walter Siegel

Postby Tibi Keresztely » Sun Apr 07, 2013 6:26 pm

Salut, ma bucur ca va place.
@ Bill - probabil inca nu este finalizat, cine stie, poate dau si de schema de vopsire pe aripi si profundoare. Dar asta nu este o problema deoarece avionul real a fost vopsit exact in aceste fel. Wash are, chiar pronuntat si nu am vrut sa exagerez. In fotografiile astea nu se vede asa bine datorita comprimarii fotografiilor. Din pacate inca nu stapinesc bine nici noua camara de fotografiat. Efectiv nu am avut inca timp si rabdare sa experimentez inca cu el.

@ Hartman - da, eu folosesc numai banda adeziva Tamiya. Benzile adezive din vinil sau cele de hirtie pentru zugravit sunt riscante.
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Junkers Ju 87 D 1 Trop - Walter Siegel

Postby alexie » Sun Apr 07, 2013 6:27 pm

Nu înţeleg această frază, te rog să îmi oferi nişte lămuriri "Am facut un ax nou din tuburi de lama."
Avionul arată bestial, cu atât mai mult cu cât n-a fost la prima mână, felicitări !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Junkers Ju 87 D 1 Trop - Walter Siegel

Postby Tibi Keresztely » Sun Apr 07, 2013 6:27 pm

Tevi de alama am vrut sa scriu... Sorry
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Junkers Ju 87 D 1 Trop - Walter Siegel

Postby Bill » Sun Apr 07, 2013 6:28 pm

Tibi,
Banuiam ca nu se vede din cauza fotografiilor, si eu patesc intotdeauna asa in realitate efectele sunt mult mai vizibile.
Felicitari inca o data si daca vreodata afli ceva in legatura cu vopsirea planelor te rog sa-mi zici.
Spor,
Bill ;g;
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Junkers Ju 87 D 1 Trop - Walter Siegel

Postby Nicu Mihai » Sun Apr 07, 2013 6:28 pm

Superb lucrata si extrem de ingrjit, ca si alte kituri care-ti trec prin mana, ceea ce am remarcat si pe celalalt forum. Felicitari maxime!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Next

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron