Nieuport 17 - Eduard 1/48 Weekend Edition

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Nieuport 17 - Eduard 1/48 Weekend Edition

Postby Tibi Keresztely » Mon Apr 08, 2013 10:32 am

Salut prieteni,

Astazi am terminat aceasta macheta, este un experiment si sper ca va place...

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Nieuport 17 - Eduard 1/48 Weekend Edition

Postby Marhaba » Mon Apr 08, 2013 10:32 am

Admir stilul tau impecabil si usurinta cu care te desfasori in special in ceea ce priveste suprafetele metalizate.
Cine crede ca e simplu sa scoti aceste suprafete metalizate perfecte, crede gresit. La fel de gresit cum cred unii ca e simplu sa faci o macheta ruginita sau murdara.
Dar ramin in continuare la parerea ca asta scade din realism si indeparteaza modelul de ideea de macheta, apropiindu-l de cea de jucarie.
Nu e o critica, e o chestiune de gust personal.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Nieuport 17 - Eduard 1/48 Weekend Edition

Postby Nicu Mihai » Mon Apr 08, 2013 10:32 am

Felicitari, mie chiar imi place ceea ce vad. As vrea insa sa aflu mai multe detalii despre tehnica hobanelor si despre culoarea folosita pentru a sugera nuanta de lemn a elicei.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Nieuport 17 - Eduard 1/48 Weekend Edition

Postby alexie » Mon Apr 08, 2013 10:33 am

Categoric, printre altele, tehnica de aplicare a decalurilor nu pare să mai aibe necunoscute pentru tine.
;g;

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Nieuport 17 - Eduard 1/48 Weekend Edition

Postby Bill » Mon Apr 08, 2013 10:33 am

Excelent Tibi, foarte frumos zmeul ;g;
Cu ce ai tratat decalurile Edurad?
Spor,
Bill :laugh:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Nieuport 17 - Eduard 1/48 Weekend Edition

Postby Tibi Keresztely » Mon Apr 08, 2013 10:34 am

Va multumesc pentru comentarii!
@ marhaba : vopsitul cu culori metalice nu imi este usor, numai eu stiu cit timp imi ia pina reusesc sa vopsesc o suprafata fara praf sau scame. Folosind excelenta vopsea Tamiya si Alclad II viteza de lucru este mai mare, timpul de uscare scurt si daca sunt scame pot slefuii si elimina cu smirghel fin toate imperfectiunile dupa care trec la corectarea zonei respective.
Macheta este murdarita, cu toate ca se vede cu ochiul liber, in fotografii se vede extrem de putin. Am folosit weathering set-ul Tamiya. Am sa incerc sa fac citeva fotografii pe lumina zilei, poate se va deea mai bine.
Oricum, nu mi-ar prinde rau o "scolarizare" pentru weathering :)

@ Nicu Mihai : hobanele sunt din fir de nylon de pescuit - 0,06 mm. Pentru ca sa nu am o imagine monocroma, le-am vopsit cu Tamiya X 10 Gun Metal, astfel firele se disting. Nu am folosit o metoda prezentata pe IPMS Stockholmdar mi-a fost de folos sa pot improviza. Efectul de lemn este realizat cu vopsea MM de culoarea lemnului ca baza dupa care am aplicat fisii de banda de mascare si am incercat sa vopsesc cu o vopsea acrilica Tamiya dealungul acestor benzi. Dupa terminare am aplicat un dry brusching peste toate suprafetele lemnoase folosind vopsea Aqua Revell negru sau antracit. (nu mai tin minte exact ce am folosit :) )

@ alexie : decalurile Eduard sunt printre cele mai bune decaluri. Se muleaza cu foarte putin efort pe orice suprafata complexa. Inca nu consider ca stiu toate secretele decalurilor!

@ Bill : ma bucur ca iti place, decalurile nu cred ca necesita ceva mai mult decit apa calda. Totusi de siguranta am folosit Micro Set pentru a pregatii suprafata, apa calda pentru mulare pe suprafete si putin Micro Sol pentru ca sa fiu sigur ca sa lipit de macheta. :)
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Nieuport 17 - Eduard 1/48 Weekend Edition

Postby Bill » Mon Apr 08, 2013 10:34 am

Va multumesc pentru comentarii!
@ marhaba : vopsitul cu culori metalice nu imi este usor, numai eu stiu cit timp imi ia pina reusesc sa vopsesc o suprafata fara praf sau scame. Folosind excelenta vopsea Tamiya si Alclad II viteza de lucru este mai mare, timpul de uscare scurt si daca sunt scame pot slefuii si elimina cu smirghel fin toate imperfectiunile dupa care trec la corectarea zonei respective.
Macheta este murdarita, cu toate ca se vede cu ochiul liber, in fotografii se vede extrem de putin. Am folosit weathering set-ul Tamiya. Am sa incerc sa fac citeva fotografii pe lumina zilei, poate se va deea mai bine.
Oricum, nu mi-ar prinde rau o "scolarizare" pentru weathering :)

@ Bill : ma bucur ca iti place, decalurile nu cred ca necesita ceva mai mult decit apa calda. Totusi de siguranta am folosit Micro Set pentru a pregatii suprafata, apa calda pentru mulare pe suprafete si putin Micro Sol pentru ca sa fiu sigur ca sa lipit de macheta. :)


Minunat arata decalurile parca sunt vopsite. Marea chestie este ca Eduard le face subtiri. Felicitari inca o data.
Sunt convins ca in realitate se vede weatheringul discret. Si eu sunt adeptul unui weathering moderat. La biplane....ceva murdariri pe unde urca pilotul in cocpit, usor noroi/prafuire pe roti si pe tijele trenului, la fel pe beche. Si incerc sa fac washul cat mai pronuntat sa aiba macheta efectul 3d adica adancime.
Metalizatul e dificil de "weatheringit".
La biplane am vazut ca gravurile in santuri sunt mai rare de cele mai multe ori apar panouri in relief cu texturi ce imita panza/lemn. Aici nu washul e solutia ci preshading si postshading.
Dar la metalizate e alta socoteala.
La simularea lemnului exista multe tehnici eu o prefer pe cea cu vopsea lemn baza, strat de future, vopsea ulei nediluara(sienna sau umber) data cu o pensula lata cu peri tepeni sa imite fibrele lemnului, uscare(tine mult) si din nou future deasupra, lac mat, filtru cu vopsea in functie de efectul final al elicei(mai orange, mai ocru, mai maro)si gata sau eventual ceva pigmenti deschisi pe la muchii. Asta e o alta tehnica pe care eu am aplicat-o cu rezultate relativ multumitoare.
Inca o data te felicit si eu sunt mare fan de zmee si am in plan un Nieuport 17 francez intr-o minidiorama cu un Ford T ambulanta si figurinele din setul Eduard de piloti si personal francez WW1. Insa nu stiu daca-l fac metalizat nu sunt mare fan de metalizate in WW1.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Nieuport 17 - Eduard 1/48 Weekend Edition

Postby Hartman » Mon Apr 08, 2013 10:34 am

Imi place cum arata ,e clar ca argitiu te prinde bine .Intradevar cel mai mare cosmar al unui modelist pretentios sunt scamele si impuritatile aparute parca de nicaeri ca particulele subatomice in vid.Cineva mia dat o idee cum se poate rezolva mai ruseste treaba :un fel de cabina de vopsit din cilofan atarnata de tavan cu acces ermetizat de un fermuar ,un cadru circular, patrat sau triunghi sus si jos.La magazinele de vopseluri auto mai serioase gasesti si un halat special de imbracat la vopsit.Suna poate ca in serialul "Trasnitii" dar cale mai simpla nu-i.Sper sa o pun primul in practica cat mai curand.Chestia cu invechitul tine de de gustul fiecaruia,pana la urma e un hobby si trebuie sa-ti placa tie.

p.s. Cu P 38 ce se mai aude ?
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Nieuport 17 - Eduard 1/48 Weekend Edition

Postby Tibi Keresztely » Mon Apr 08, 2013 10:35 am

@ Bill - da, decalurile sunt foarte subtiri si daca la inceput cind le aveam in mina le priveam cu scepticizm, acum sunt deadreptul impresionat de ele. Pina sa stiu cum merg astea, imi faceam griji pentru niste decaluri Eduard de la un F6F5. Dar daca sunt macar atit de bune ca astea atunci pot sta linistit.
Legat the weathering, am sa mai fac ceva in plus maine sau in alta zi, cred ca mai este putin loc pentru o minima inbunatatire.

@ Hartmann - dupa ce am vopsit atitea machete argintii cred ca mi-am invatat lectiile. Totusi scamele si praful sunt prezente, intotdeauna. De ce sa nu am mai mult de lucru, nu-i asa? :laugh: Legat de ideea ta, am sa mai fac si eu niste cercetari... ;)
P 38 a fost abandonat dar nu este uitat! Am avut trei machete (Yamaha M1, Yacht-ul si Stuka) care m-au fortat sa abandonez pe moment proiectul. Chiar zilele trecute am luat cutia in mina si m-am mai uitat peste ce am facut si ce mai am de facut. Voi relua curind acel proiect.
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Nieuport 17 - Eduard 1/48 Weekend Edition

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 08, 2013 10:35 am

Arata impecabil. Felicitari.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron