Me Bf 109 G5 As, pilotat de Major Gunther Specht

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Me Bf 109 G5 As, pilotat de Major Gunther Specht

Postby Bogdan Sandru » Mon Apr 08, 2013 10:24 pm

superb, asa cum era de asteptat
User avatar
Bogdan Sandru
Gregalis
 
Posts: 14
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:41 am

Re: Me Bf 109 G5 As, pilotat de Major Gunther Specht

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 10:24 pm

Wow!!! Arata nemaipomenit. Biju', nu alta!.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Me Bf 109 G5 As, pilotat de Major Gunther Specht

Postby alexelu_marinelu » Mon Apr 08, 2013 10:24 pm

Bravo, Billule! Foarte "profi" finish-ul.
Imi place mult cum sunt integrate cromatic galbenul si albul. Buff-ul face treaba asta, sau mai e si altceva?
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Me Bf 109 G5 As, pilotat de Major Gunther Specht

Postby Bill » Mon Apr 08, 2013 10:25 pm

Va multumesc tuturor, curand voi incepe si diorama care se bazeaza pe acest avion.
Alex, de data asta am dat mai intai, chiar dupa ce am terminat cammo-ul cu Future amestecat cu foarte putin Gray H317 Gunze, imi era teama sa nu ingalbenesc albul ala.
Dar in final, peste decaluri am picurat in amestec si un pic de Buff.
Sunt un fel de filtre care se dau cu aerograful foarte eficiente pentru ca fac un fading excelent si uniformizeaza culorile. Iar la alb si galben e foarte necesar sa nu sara in evidenta si sa dea aspectul de jucarie. Ma bucur ca iti place, multumesc.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Me Bf 109 G5 As, pilotat de Major Gunther Specht

Postby Viorel Pavel » Mon Apr 08, 2013 10:25 pm

Bill, este foarte frumos !!! FELICITARI !!!
User avatar
Viorel Pavel
Gregalis
 
Posts: 11
Joined: Wed Feb 13, 2013 10:30 pm

Re: Me Bf 109 G5 As, pilotat de Major Gunther Specht

Postby Calin Ungureanu » Mon Apr 08, 2013 10:26 pm

Mi-a zis Alexelu ca-i elegant.
Intr-adevar, imi place mult inmatricularea aleasa si felul in care ai realizat-o.
Se simte ca astea-ti plac cel mai mult (pe langa zmee si japoneze).
Succes cu diorama.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Me Bf 109 G5 As, pilotat de Major Gunther Specht

Postby Bill » Mon Apr 08, 2013 10:26 pm

Merci Caline,
Am cautat un avion al unui pilot decorat(nu foarte greu la Luftwaffe :laugh: ) daca se poate sa si am ceva poze de la ceremonie. Iti dai seama ca aveam de ales intre o multime de asi dar inmatricularea nestandard RLM 74/76 si benzile albe m-au cucerit imediat. La fel si posibilitatea sa fac un Bf 109 G5 As, varianta rara, care a si necesitat conversie cu rasini & stuff. Asa am ajuns la Gunther Specht care a avut doar 34 de victorii avionul ales fiind zburat dupa ce a reusit victoria cu numarul 30.
Se simte, se simte,...... dar am si atacuri prostatice americanesti, de exemplu urmatoarea lucrare va fi o diorama cu un TBD 1 Devastator, noul kit senzational de la Great Wall Hobby pe puntea portavionului Yorktown, dupa o aterizare ratata cu tractoare, mateloti, si chiar balconul cu cele doua tunuri de 5 inchi. Sper sa o scot rezonabil. Dar pina atunci am de facut ceremonia pentru Hauptmann(in acel moment) Specht.
Multumesc si spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Me Bf 109 G5 As, pilotat de Major Gunther Specht

Postby Mihai Cimpean » Mon Apr 08, 2013 10:27 pm

Scoti doar opere una si una, ce mai...daca si diorama e pe masura avionului (si nu vad de ce nu ar fi)o sa fie ceva de vis.
Totusi un pic de uzura mai accentuata ar da mai bine , zic eu.....(da' spun asta mai mult din invidie , ca ale mele orisice as face , se uzeaza si cand ma uit la ele...)
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Me Bf 109 G5 As, pilotat de Major Gunther Specht

Postby Bill » Mon Apr 08, 2013 10:27 pm

Multumesc Misule,
Cu uzura accentuata eu cred ca e in functie de vopsire, teatru de operatii si altele. Nu intotdeuna se preteaza iar la mine chiar daca era 44' tot l-au lustruit putin pentru ceremonie. Bine ca au lasat urmele de fum de la esapamente....
Iar mici zgarieturi si alte urme se pot face oricand in functie de ce-mi casuneaza cand il pun in diorama..
Pana la urma cum ne place fiecaruia.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Me Bf 109 G5 As, pilotat de Major Gunther Specht

Postby Bill » Mon Apr 08, 2013 10:28 pm

Salut,
Mic update cu Opelul. A fost dificil sa lipesc ramele subtiri cu CA asa ca a trebuit sa folosesc Bison bicomponent epoxy. Asa am reusit chiar daca finisajele au durat mai mult:
Image
In poza mai vedeti rotile, vopsire+Future+wash si sasiul cu scaunele fata si bancheta spate langa.
Si o poza cu dedesubtul si caroseria din spate. In interior am pus cele doua cadrane si ceva butoane:
Image
Tot in interiorul caroseriei am vopsit cu Luftwaffe grau totul in afara usilor care au venit cu negru. Dupa un wash maroniu am dat cu lac mat. Precizez ca totul e destu de curat urmeaza sa fac murdariri, mai ales pe sub sasiu.
Caroseria va rpimi un strat de primer pentru ca sa scot mai lina suprafata, rasina e destul de prost turnata.
Spor,
Bill :laugh:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Previous

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest