Gotha G V - Roden 1/72

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Gotha G V - Roden 1/72

Postby Paul Bica » Thu Apr 11, 2013 9:34 pm

Va salut. Indraznesc sa intru si eu in acest Group build cu acest avion cu speranta ca astfel voi fi impulsionat sa il si termin in timp util. Nu prea ma omor dupa bombardiere (din orice epoca) dar aceasta macheta ma atrage. As vrea sa il fac in camuflaj Lozenge dar decalurile sunt destul de urate. As vrea eventual sa vopsesc camuflajul. Ar fi mai usor daca as gasi o schema de camuflaj cu hexagoane in locul formelor neregulate date de kit, sunt mai usor de mascat si vopsit. Sper sa finalizez macheta, desi nu imi pare una foarte facila. Bafta tuturor!
Image
Image
User avatar
Paul Bica
Gregalis
 
Posts: 10
Joined: Sat Apr 06, 2013 10:28 pm

Re: Gotha G V - Roden 1/72

Postby Marhaba » Thu Apr 11, 2013 9:35 pm

Spor la treaba. La cum arata kitul, cred ca o sa ai nevoie :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Gotha G V - Roden 1/72

Postby Bill » Thu Apr 11, 2013 9:35 pm

Salut,
Foarte frumos avionul. Am kitul la 1/48 si e un kit complicat, iti va lua ceva timp.
Cat despre Lozenge mai exista alte coli cu decaluri Lozenge.
Cauta si alte decaluri cu alte inmaatriculari daca vrei sa nu faci Lozenge.
Dar de intins hobane tot nu scapi :laugh: :laugh:
Spor,
Bill ;g;
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Gotha G V - Roden 1/72

Postby Calin Ungureanu » Thu Apr 11, 2013 9:35 pm

Paule, iti urez mult succes.
Decalurile de la oden au probleme de asezare nu numai de estetica (sunt tari, se crapa, nu se lipesc). Poate la kitul asta sa fi inovat ceva in doemeniul asta dar nu sunt prea optimist. Al meu e pus la fundul gramezii. E greu dar nu chiar ca Zepelin Staaken.
Sunt firme care fac decaluri bune pt. WWI. Eu as opta mai degraba pentru decaluri ca la final fura ochiul si nu-l mai da-napoi.
E insa si o varianta verde cu un cap de mort pe bot care e frumoasa.

http://www.thomasgenth.de/GothaG.IIISchaedel.jpg
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Gotha G V - Roden 1/72

Postby Calin Ungureanu » Thu Apr 11, 2013 9:36 pm

User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Gotha G V - Roden 1/72

Postby Paul Bica » Thu Apr 11, 2013 9:36 pm

Va multumesc tuturor pentru incurajari si pt sfaturi! O sa mai caut pe net dupa decaluri sau scheme de vopsire cu Lozenge dar ceva mai simple (care sa nu aiba poligoane neregulate).Din cate am inteles pe Gotha era un tip de lozenge de noapte si nu am prea gasit niste decaluri corespunzatoare pana acum.
Bill, la hobane deocamdata nu m-am gandit ca ma ia durerea de cap :)
Calin, pai tocmai macheta al carui link l-ai dat in ultima postare m-a facut sa vreau sa vopsesc camuflajul :)Arata incredibil cum i-a iesit, mai ales ca a vopsit si la pensula hexagoanele din cate am inteles in articlul sau.
Varianta cu cap de mort cred ca era o alta varianta de Gotha (nu prea am studiat ce diferente erau intre Gotha III IV V)
User avatar
Paul Bica
Gregalis
 
Posts: 10
Joined: Sat Apr 06, 2013 10:28 pm

Re: Gotha G V - Roden 1/72

Postby Paul Bica » Thu Apr 11, 2013 9:36 pm

Pana la urma va fi un G IV. Am gasit o inmatriculare cum vroiam, este un G IV produs la Siemens Shuckert (SSW). Trebuie facuta putina chirurgie pentru a transforma fuselajul in unul de G IV. Este bine ca Roden da toate piesele atat pentru varianta G V cat si pt G IV. Am printat mastile pentru hexagoane pe niste hartie de etichete,acum trebuie sa le si tai Image
Image
Image
User avatar
Paul Bica
Gregalis
 
Posts: 10
Joined: Sat Apr 06, 2013 10:28 pm

Re: Gotha G V - Roden 1/72

Postby alexie » Thu Apr 11, 2013 9:37 pm

Paul Bica wrote:
..... Am printat mastile pentru hexagoane pe niste hartie de etichete,acum trebuie sa le si tai.....

Dacă termini acest proiect este musai să fii dublu medaliat
Succes !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Gotha G V - Roden 1/72

Postby Paul Bica » Thu Apr 11, 2013 9:37 pm

Multumesc Alexie. Daca il termin in timp util si iese asa cum vreau dau de baut :).
Daca nu iese, beau singur, de necaz
User avatar
Paul Bica
Gregalis
 
Posts: 10
Joined: Sat Apr 06, 2013 10:28 pm

Re: Gotha G V - Roden 1/72

Postby Mihai Cimpean » Thu Apr 11, 2013 9:38 pm

Mare atentie la decalurile de la Roden.Azi am avut o experienta extrem de neplacuta cu cele pentru LAGG-3 -ul meu.S-au rupt la manipulare , iar in apa s-au cam imprastiat.
Ca sa le pot pune pe ultimele 4 am folosit Liquid Decal Film .Eu zic sa-ti mai faci rost de o rezerva...e binevenita oricand....
Bafta.
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Next

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron