VEB Plasticart aus DDR-Intre mit si realitate

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: VEB Plasticart aus DDR-Intre mit si realitate

Postby Sandy Deac » Fri Apr 12, 2013 10:00 pm

Episodul 25

Saab J 35 Drakken scara 1/100
O macheta destul de bine realizata si care se construieste usor,Saab J 35 a fost o prezenta indelungata pe rafturile magazinelor de jucarii,mai precis din 1973 pina in 1991.
Toate piesele,exceptie facind cupola transparenta veneau turnate in plastic argintiu.Impreuna cu MiG 21 ,erau singurele avioane pur militare produse de Plasticart la scara 1/100.
Interesanta este tematica,fiind singurul model militar occidental,un simbol al Raboiului Rece,dealtfel.

Saab J 35 Drakken este un avion de vinatoare supersonic,cu aripa dublu-delta,produs de suedezii de la Saab intre 1955 si 1974.Era destinat sa inlocuiasca Saab J 29 si J 32 Lansen.A foat produs in aproape 650 de exemplare si a fost exportat in Austria,Danemarca si Finlanda.
Ultimii care au renuntat la el au fost austriecii,in 2005.

Modelul a avut 4 boxarturi( R Wimmer,A Goethe):
Primul,produs intre 1973-1974 este "de moda veche" si este singurul care are inscriptionat pe cutie "Drakken" :
Image Image

Al doilea boxart apare in 1974 si este produs pina lin 1986 cind apar celebrele cutii "cu poze",atit de odioase:(
Image

Iata si "odiosul boxart" :
Image

Ultimul boxart poarta sigla Master Modell:
Image

Iata si poze cu modelul meu:
Image Image Image

Spor si nu uitati:
www.familie-wimmer.com
www.arnes-modellbauseite.de
________________
User avatar
Sandy Deac
Immunis
 
Posts: 32
Joined: Mon Apr 08, 2013 8:50 pm

Re: VEB Plasticart aus DDR-Intre mit si realitate

Postby Claudiu Murari » Fri Apr 12, 2013 10:00 pm

Salut Sandy,

poate nu postez bine aici, dar ii rog pe moderatori sa mute intrebarea unde trebuie.

Nu ti-a ramas cumva dupa montaj o cutie goala Plasticart Mercure? Am un Mercure de la Plasticart nemontat cu toate piesele dar nu am cutia si ma doare sufletul sa-l vad asa in punga. Contra cost binenteles.

Multumesc.

Cu stima,
Claudiu Murari
User avatar
Claudiu Murari
Immunis
 
Posts: 33
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:36 pm

Re: VEB Plasticart aus DDR-Intre mit si realitate

Postby Sandy Deac » Mon May 06, 2013 9:05 pm

Salutare,
@ Claudiu: din pacate nu am o cutie goala de Mercure. By the way, la Plasticart cutiile sunt mai valoroase decit continutul.
Voi reveni in curind cu noi modele IL 28 , SU -7 si alte lucruri interesante!
Sandy
User avatar
Sandy Deac
Immunis
 
Posts: 32
Joined: Mon Apr 08, 2013 8:50 pm

Re: VEB Plasticart aus DDR-Intre mit si realitate

Postby Vasile Bratu » Mon May 27, 2013 12:50 am

Excelent topic Sandy! :hi:
Imi amintesc ca Saab J 35 Drakken scara 1/100, varianta de cutie din 1974 (al doilea boxart), a fost prima macheta pe care am asamblat-o! S-a intamplat in 1975, primind-o cadou de la profesorul de desen. Acelui om ii datorez faptul ca am prins drag de machetism...
Din pacate nu-l mai am de multa vreme, disparand ca si toate celelalte machete Plasticart pe care le-am avut dupa aceea (Mig-21 F13, Mi-1, Mi-10k, Il-28, Il-62, Mercure, Tu-114, Comet 4, Yak-40, Yak-24P, Turbolet Let-410, Trident, An-24,....) :(.
Numai bine!
Vasile
User avatar
Vasile Bratu
Immunis
 
Posts: 23
Joined: Thu Apr 04, 2013 9:33 pm

Previous

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron