Cessna O1 BirdDog, Airfix 1/72

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Cessna O1 BirdDog, Airfix 1/72

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 8:08 pm

Tibi, am somn. Dar mai am si copilul deportat la bunica-sa. Asa ca pot sa bag 2 ore de somn de la 18 la 20. Iar apoi, parca sunt bine-dispus si cu chef de treaba (am timp si de un film, si de ceva ciopleala).

Ai dreptate, Caline. Am uitat, dar la varsta mea, e explicabil. Treaba cu garniturile / chederele din fir de plumb a fost o revelatie nocturna. Chiar nu aveam o metoda de fixare a foliei de acetat. Incerc o poveste - pe fata exterioara a ramei geamului am lipit o bucata de banda de mascare; apoi, pe la interior, am fixat la imbinarea bandei cu ramele ferestrei fir de plumb de 0.2 mm; dupa aia, am fixat firul de rama cu CA lichid; dupa, s-a indepartat banda de mascare; s-a chituit, pilit, smirgheluit, vopsit; acetatul s-a fixat cu straturi succesive de Future; fasiile de decal galben s-au suprapus in cateva straturi intercalate; s-a sigilat cu future si apoi cu lac; ta-daaaa!

Ovidiu, nu ma bag - e scara prea mare pentru mine :S

Alexie, recunosc ca am mintit.

Bill, gluma cu invatatul e buna.

Multumesc tuturor pentru interesul aratat si pentru cuvintele frumoase. Macheta asta mai are multe chestii care trebuie rezolvate (finalizat bordul si potriveala in fuselaj; tevi esapament din ace de seringa; capace motor din PE; niste furtune de alimentare care se pot monta abia dupa imbinarea aripilor cu fuselajul; parbrizul si geamul din spate din vacform, niste tevi de rigidizare la interior; picioroangele din PE impreunat cu stiren; luminile de pozitie care lipsesc cu desavarsire; fereastra de deasupra usii din scratch). In principiu, mai mult la exterior, care s-ar presupune ca sunt mai facile. Eu sper sincer sa fie cam 75% gata. Poate traiesc sa ajung si la 100% pana la 30.06
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Cessna O1 BirdDog, Airfix 1/72

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 8:08 pm

Alexandru Croitoru wrote:
... Macheta asta mai are multe chestii care trebuie rezolvate (finalizat bordul si potriveala in fuselaj; tevi esapament din ace de seringa; capace motor din PE; niste furtune de alimentare care se pot monta abia dupa imbinarea aripilor cu fuselajul; parbrizul si geamul din spate din vacform, niste tevi de rigidizare la interior; picioroangele din PE impreunat cu stiren; luminile de pozitie care lipsesc cu desavarsire; fereastra de deasupra usii din scratch). In principiu, mai mult la exterior, care s-ar presupune ca sunt mai facile...

Am citat dintr-un mare clasic, din fericire in viata. :blink:
Inainte sa ma apuc de Cayuse, am mai finalizat cateva nimicuri, pe care vi le supun atentiei:
Image
Image
Image
Image
Image
Macheta inca mai are citeva chestii care trebuie rezolvate (tevi esapament din ace de seringa; niste furtune de alimentare care se pot monta abia dupa imbinarea aripilor cu fuselajul; geamul din spate din vacform Pavla; niturile, despre care parca am mai povestit undeva). In principiu, mai mult la exterior, care s-ar presupune ca sunt mai facile
Capacele motorului din PE Airwawes sunt o cauza pierduta (pur si simplu nu aveau nicio legatura cu macheta). S-au rescris.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Cessna O1 BirdDog, Airfix 1/72

Postby Calin Ungureanu » Sun Apr 14, 2013 8:09 pm

Ti-ai schilodit toate fotodecupatele (implicit viitoare machete) cu punerea la punct a "Cainelui zburator".
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Cessna O1 BirdDog, Airfix 1/72

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 8:09 pm

Ti-ai schilodit toate fotodecupatele (implicit viitoare machete) cu punerea la punct a "Cainelui zburator".

N-avea grija: cele mai atinse sunt cele de Abrams la 35, macheta pe care sigur nu am sa o fac in urmatorii 5 ani. Atunci, daca vom fi sanatosi, am sa-mi iau altele, mai procopsite. ;) Am mai intrat intr-un set de cutii de munitie pentru MG 42 de la Aber, care are piese pentru vreo 10 bucati.
Singurele dupa care oftez sunt cele 2 inele ciordite de la Schnellboot pentru a rezolva rotile. Dupa cateva zile, am gasit unele similare, dar nu identice, la setul Airwaves pentru Cayuse, si care nu pot fi folosite pentru Cayuse. Acuma ce sa fac, sa ma spanzur?
A propos: stai sa vezi la Beliciopter ce vandal am fost.
Merci de interes, prietene.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Cessna O1 BirdDog, Airfix 1/72

Postby Viorel Ghilencea » Sun Apr 14, 2013 8:09 pm

Pe mine m-ai lasat prost, stadiul de detaliere la scara asta este mult peste ce poate creierasu meu sa inteleaga :pinch: .
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: Cessna O1 BirdDog, Airfix 1/72

Postby Alex Stanescu » Sun Apr 14, 2013 8:10 pm

Toata nebuia aia de interior arata de j'de mii de ori mai bine in realitate si cel putin o secunda stai si te intrebi ''oare musiu nu are cumva un device care micsoreaza?'' dupa care iti revi si reactionezi intr-unul din felurile astea :mad: :blink:
User avatar
Alex Stanescu
Signifer
 
Posts: 65
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:16 pm

Re: Cessna O1 BirdDog, Airfix 1/72

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 8:11 pm

Multumesc, Axoare, multumesc Viorele. Si eu vreau sa sper ca arata chiar mai bine in realitate.
Viorel Ghilencea wrote:
Pe mine m-ai lasat prost, stadiul de detaliere la scara asta este mult peste ce poate creierasu meu sa inteleaga :pinch: .

Cred ca ma repet, dar nu-i bai. Cu macheta asta am vrut sa-mi demonstrez ca "se poate" (adica se poate sa incerci sa te ridici catre nivelul unui modelist care tine prima pagina pe Wingmasters). Deci daca pot eu, pot multi. E vorba de rabdare, ceva experienta, rabdare si fixare clara a unui obiectiv. Si inca putina rabdare.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Cessna O1 BirdDog, Airfix 1/72

Postby Calin Ungureanu » Sun Apr 14, 2013 8:11 pm

Astept cu RABDARE sa-i dai vopseaua.
In astfel de cazuri trebuie sa recurgi la tot felul de solutii de mascare neconventionale ca sa nu strici detaliile.
Trebuie sa acumulezi o mare resursa (elan) inainte de faza asta.
Promit sa nu te deranjez cu intrebari inainte, dar sunt curios ce tehnici aplici. Pana acum mi-a folosit (daca mai credea cineva ca e posibil.....Iata ca oricand e) maxim dpdv al tehnicilor topicul asta.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Cessna O1 BirdDog, Airfix 1/72

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 8:12 pm

Calin Ungureanu wrote:
Pana acum mi-a folosit (daca mai credea cineva ca e posibil.....Iata ca oricand e) maxim dpdv al tehnicilor topicul asta.

Astept si eu cu rabdare sa-mi parvina niturile, ca sa ma reapuc de treaba.
Am sa le testez la Cayuse, unde e vorba de mult mai putine, ca sa vad cum merge treba cu ele.
Cat despre citat, multumesc sincer - astfel de cuvinte sunt mangaiere pentru un magar batran ca mine. Dar totusi mai tanar ca tine. :laugh:
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Cessna O1 BirdDog, Airfix 1/72

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 8:12 pm

Mi s-a facut rau cand am vazut ca acest topic a debutat acum peste un an, iar ultima postare are 7 luni vechime.
Sper sa fi meritat.
Am profitat de 3 zile de concediu si am bagat la greu la lacusta asta. In momentul asta e gata de vopsire si vreau sa va arat cum se prezinta.
Faza cu niturile din rasina e geniala. Intr-adevar, pare cam aglomerat / inghesuit, din cauza contrastului intre plastic si nituri - sper ca dupa vopsire sa se estompeze acest efect.
O parte din ce am mai pus pe el se vede in poze. Cealalta parte s-a ascuns in interior.
La buna vedere!
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

PreviousNext

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron