OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby Nicu Mihai » Sun Apr 14, 2013 8:42 pm

Meritoriu efortul pentru o bijuterie de exceptie!Calde felicitari si din partea mea!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby Florin David » Sun Apr 14, 2013 8:43 pm

Excelenta finalizare, Alex. Remarc si eu Olive Drab-ul foarte fain redat. Ce vopsea e?
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby Bogdan Papuse » Sun Apr 14, 2013 8:43 pm

Foarte fain arata. O mica bijuterie la scara asta. Felicitari!
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby Alex Stanescu » Sun Apr 14, 2013 8:43 pm

Eeeeh,daca in poze se vede asa,imaginati-va cum este in realitate,si-i al naibi de mic!
Respect incrancenarea cu care continui sa detaliezi interioarele alea nesimtit de mici,jos palaria!
Frumos aparat,frumoasa lucrare!
User avatar
Alex Stanescu
Signifer
 
Posts: 65
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:16 pm

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby Zeno » Sun Apr 14, 2013 8:44 pm

Fain arata!!! Cand ma uit la model si ma gandesc ca este 1/72... Bravo!!!
Cu figurinele de la CMK si cu aceasta bijuterie vei face o vigneta sau o diorama?
Care-i planul?
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 8:44 pm

Multumesc tuturor sincer pentru interes si pentru cuvintele frumoase.
In general sunt atras de astea mai maruntele, desi nu sunt la fel de impressive ca un B17 sau un Hercules la aceeasi scara.
Muncesc mult la detalii, pentru ca astea consider eu ca scot o macheta din mediocritate. E o fixatie de demult.
Cayuse-ul mi-l dorea in colectie inca de cand am vazut primul catalog Italeri - cred ca prin '92, dar niciodata nu am pus mana pe unul. Las' ca am pus acuma si mi-a ocupat timpul cam 6 luni. :P
Nu-mi pare deloc rau, pentru ca si eu sunt multumit overall de rezultat. Se mai putea insista prin unele locuri, dar, dupa cum s-a mai subliniat, e o macheta mica si foarte, foarte greu de manevrat. De asemenea, programarea etapelor e indispensabila pentru a avea loc de aplicat toate tehnicile.
Oliv-ul e vechiul Olive Drab enamel de la Italeri, care mi se pare mie ca e cel mai aproape de nuanta folosita pe elicopterele USArmy la inceputul conflictului din Vietnam. Merge foarte bine si la pensula, si la aerograf, se dilueaza excelent cu WhiteSpirit iar dupa sigilare cu un lac acrilic nu mai ai treaba cu ea.
Zeno, nu pre ma incanta nici vignetele nici dioramele la scara asta, desi sunt convins ca ar merge.
Pentru modelele la 72, parerea mea e ca arata cel mai bine pe un postament cat mai simplu, dintr-un material ceva mai sobru, mai elegant - poate o marmura, un lemn mai deosebit, o sticla ... Ceva gen office. Nu stiu - poate o baza paralelipipedica de granit, cu elicopterul si echipajul alaturi. Ceva care sa evidentieze scara modelului. Ma mai gandesc.
Inca o data multumesc pentru aprecieri.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby Zeno » Sun Apr 14, 2013 8:45 pm

alexelu_marinelu wrote:
Zeno, nu pre ma incanta nici vignetele nici dioramele la scara asta, desi sunt convins ca ar merge.
Pentru modelele la 72, parerea mea e ca arata cel mai bine pe un postament cat mai simplu, dintr-un material ceva mai sobru, mai elegant - poate o marmura, un lemn mai deosebit, o sticla ... Ceva gen office. Nu stiu - poate o baza paralelipipedica de granit, cu elicopterul si echipajul alaturi. Ceva care sa evidentieze scara modelului. Ma mai gandesc.
Inca o data multumesc pentru aprecieri.

Da. Un display simplu, care sa scoata in evidenta subiectul ar fi cel mai de efect. Prezenta figurinelor alaturi de bijuteria asta o sa dea "viata" si dinamica.
Iti doresc mult succes si urmaresc cu atentie. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 14, 2013 8:46 pm

Stii motto-ul meu: "Eu nu ma pricep da' imi place sa ma uit!". Arata super.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 8:46 pm

b]Olaf The Viking wrote:[/b]
Stii motto-ul meu: "Eu nu ma pricep da' imi place sa ma uit!". Arata super.

Este suficient. Multumesc ca te-ai uitat si multumesc ca ai postat. Spor.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Previous

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests