OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 8:28 pm

Dupa cum spuneam mai devreme, in topicul Predatorului parca, ma repliez cu un Cayuse pentru a finaliza acest GB si a capata inca o medalie.
E un barzaune simpatic, ca un ou zburator, comandat de armata americana pentru a indeplini in principal, functia LOH (low observation helicopter), pe langa toate celelalte misiuni posibile. Pentru istorie, cayuse
Macheta e una foarte buna, dar care permite / necesita destule upgrade-uri, fie ele scratch sau aftermarket.
Ca sa mai upgradez barzaunele, am luat 1 set de PE de la AZ Models. Este foarte bun, dar saracut in repere.De asemenea, am mai luat 1 setul PE de la Airwaves, ca de obicei penibil (daca se vor potrivi, sper sa folosesc jumatate din repere).
Iata faza in care ne aflam - planning.
Image
Varianta pe care vreau s-o fac este asta, impunand ceva modificari ale kit-ului de baza:
Image
Sper sa vin cat mai repede cu imagini ale interiorului finalizat.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby Ovidiu Socaciu » Sun Apr 14, 2013 8:29 pm

Atentie la marimea usii din spate. La macheta este gresita dimensiunea ei. In plus o sa-ti dea de cap instalatia de la mitraliera. Pentru mai multe informatii vezi si pe www. scale-rotors.com
User avatar
Ovidiu Socaciu
Cornicen
 
Posts: 120
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:03 pm

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 8:29 pm

Ovidiu Socaciu wrote:
Atentie la marimea usii din spate. La macheta este gresita dimensiunea ei. In plus o sa-ti dea de cap instalatia de la mitraliera. Pentru mai multe informatii vezi si pe www. scale-rotors.com

Merci, Ovidiu. Stiu de diferentele astea. Mai dificile mi se par ferestrele de deasupra usilor din spate, care trebuie marite. Aici e un schepsis - la varianta pe care am ales-o, ferestrele respective erau mai mari, dar totodata erau vopsite (de echipaj) pe deasupra cu oliv, pentru a se feri de soare. Ne mai gandim la variante.
Si tunul va fi o provocare, dar tot e bine ca se construieste afara si abia apoi s monteaza.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby Ovidiu Socaciu » Sun Apr 14, 2013 8:30 pm

User avatar
Ovidiu Socaciu
Cornicen
 
Posts: 120
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:03 pm

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 8:30 pm

Ovidiu Socaciu wrote:

Merci din nou, Ovidiu.
Am link-ul salvat de mult si cred ca aproape l-am memorat.
Lasand la o parte diorama, macheta sper sa imi iasa cel putin la fel de buna ca a lui.
Ce nu-mi place la el e finish-ul in mai multe locuri de pe macheta.
Ce imi place, e documentarea (aproape) perfecta.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby alexie » Sun Apr 14, 2013 8:31 pm

Alexandru sunt convins că, la final, tânţarul o să arate într-un mare fel. Am observat că ai ajuns la un nivel la care "floricelele" nu mai reuşesc să îţi deturneze atenţia, un fel de Neo din Matrix, fapt pentru care te invidiez dar (specific românesc) mă consider şi privilegiat. EU putând să mă extaziez în faţa unor lucrări mai uşurele
"Şcoala Românescă" sper să fie undeva pe la mijloc :P .

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 8:32 pm

Asta cu Neo e tare. Merci. :Fg
On topic, de ieri pana azi i-am mai gasit cateva bube la imbinari, asa ca planning-ul trebuie luat de la capat. Cel mai probabil, se va executa in stilul vapoarelor in sticla.
Adica se imbina jumatatile, se pune peretele spate, apoi podeaua, apoi peretele median, scaunele, bordul, ...
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 8:32 pm

Vara asta n-a prea functionat pentru mine. Adica ma declar invins de acest GB. Mai exact de timpul alocat lui. Mai exact de timpul alocat celor doi copii. Mai exact de timpul organizat de iubita sotie. Si de iubitul sef.
Nu inteleg cum, desi am exilat copii si sotia 10 zile la mare, abia am apucat sa finalizez interiorul beliciopterului. Dar sunt convins ca tot seful stie.
Asa ca, doar daca 2 interioare conteaza cat o macheta mai sper la o recunoastere de telie internationala (a se citi decoratie comemorativa).
Week-end-ul urmator am sa postez stadiul actual al machetei (tot seful stie de ce tocmai atunci).
Noi sa fim sanatosi sa mai apucam sa mai facem cate o macheta. Pe an. :S
Felicitari tuturor celorlalti participanti pentru harnicia de care au dat dovada.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 8:32 pm

E bine. :blink: Revin dupa doua luni. Cu poze.
Image Image
Image Image
Image Image
In ordinea numerelor de pe tricou:
- centurile locurilor din fata sunt cele din setul AZ Models
- scaunul din spate este o bucata din peretele posterior de la un Huey 1/72 din setul CMK
- ferestrele superioare sunt din acetat
- completarea fuselajului este din folie Evergreen
- niturile din rasina sunt de la Archer
- toate capacele, capacelele, belciugele, gaicile, balamalele, etc sunt urmarea unui intens proces de canibalizare a seturilor PE aflate in posesie, dintre care cele mai de treaba donatoare au fost setul Eduard pentru Cobra 1/72 si un set Verlinden de "clamps and clasps" la 1/48
- cea mai complicata zona a fost zona bordului si a palonierelor, unde nici nu mai stiu ce am folosit
- la fel de greu a fost potrivirea piesei transparente din fata (evident ca, dupa atatea modificari aduse in zona, totul era putin deformat si nu se mai potrivea - asa ca s-a folosit intens MrSurfacer, freza si smirghelul)

Acum se lucreaza la scatch-uirea acestei jucarii: Image

Am o rugaminte foarte importanta catre membrii tapir care vor vizita acest topic: se poate sa imi gasiti si mie blindajul copilotului? Adica o placa similara celei fixate in dreapta scaunului pilotului, care mi-a cazut pe birou: :unsure: Image
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: OH-6A Cayuse, Italeri 1/72

Postby alexie » Sun Apr 14, 2013 8:33 pm

Din câte văd eu (şi înţeleg) 2 luni se justifică cu vârf şi îndesat, sincere felicitări pentru acest pandantiv.

Image ;)

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Next

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron