Messerschmitt 108 ,Eduard 48

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Messerschmitt 108 ,Eduard 48

Postby Hartman » Sun Apr 14, 2013 8:55 pm

Salutare de la mare! La ceas de seara ,perioada din zi in care am impresia ca-s ceva mai intelept ,dar si cand ma ia gura pe dinainte :laugh: ,.deschid mai intai topicul pentru a ma imboldi sa termin "paserea" pana la Alba .Adica o luna.Deocamdata m-am uitat in cutie si ma atras foarte mult desenele colorate specifice eduarzilor , simplitatea chitului si a avionului in sine.Chiar daca e un "profipack" din anumite considerente e defapt mai rapid de facut decat "wichend-edition".Pentru ca deja ai mastile la parbrize si bordul gata vopsit.Cu toate ca motorul este dat suficient de decent incat sa te indemne sa-l vopsesti,eu am hotarat sa nu.Acesta se "vede"printr-o mica deschizatura in bot de 4 pe 3mm si unde oricum e intuneric :) .Astfel pot lipi mai repede fuselajul,pac-pac.Voi reveni si cu poze.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Messerschmitt 108 ,Eduard 48

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 8:56 pm

Spor la treaba Paulica!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Messerschmitt 108 ,Eduard 48

Postby Bill » Sun Apr 14, 2013 8:56 pm

Succese Paulica :laugh:
Subiect fain si kit pe masura. Ce inmatriculare faci ARR? ai kitul cu inmatricularile straine?
Un mare avantaj la acest avion este ca ai o cupola mare si prin care vezi mult asa ca acolo(spre deosebire de motor) poti sa executi o orgie modelistica in cocpit :laugh:
Suntem alaturi de tine,
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt 108 ,Eduard 48

Postby Hartman » Sun Apr 14, 2013 8:56 pm

Multumesc de incurajari fraticilor. :) Azi miscai un pic treaba.In sensul ca m-am hotarat ce varianta de vopsire va fi.Adica una care zice in prospect ca ar fi facut parte dintr-o unitate nemteasca incartiruita la noi prin 1940.Nu-l fac ARR desi ar fi tentant Bill,mai ales ca vara asta am citit in sfarsit "Inimi cat sa cuprinda cerul patriei" si inca nu mia trecut starea de inflacarare.Mai ca-s mai face odata armata . :laugh: Decaluri sunt pentru patru variante nemtesti,trei clasice si una africa,si inca una iugoslava.Am gasit si cateva poze frumoase pe http://www.airliners.net cu avionul real dar se pare remotorizat cu ceva mai cotidian.Pun si cateva poze cu piesele nedesculeate :) si cu inmatricularea care a trecut si pe la noi.Si cu fuselajul lipit prin picurare de superglue pe interior in partea din spate.Celor doua jumatati trebuie sa li se vada imbinarea,am si finisat un pic muchiile ca sa accentuez un pic efectul.Am uitat sa zic ca chitul l-am luat de la bunul Csaba din al sau http://www.xsaba.ro .

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Messerschmitt 108 ,Eduard 48

Postby Hartman » Sat Oct 05, 2013 10:31 pm

Bun regasit.Cateva luni bune am fost in mare masura rupt de societate :headgear: si realitatea cotidiana.Au mai urmat apoi cam doua de reacomodare la viata cetatii :cavaler: .Sincer uitasem in acest rastimp ca am inceput aceasta macheta,show-ul va continua cat mai curand. :knight:
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Messerschmitt 108 ,Eduard 48

Postby Bill » Sun Oct 06, 2013 9:02 am

Bine ai revenit Paulica !
si sa ai spor cu Taifunul,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Messerschmitt 108 ,Eduard 48

Postby Olaf The Viking » Sun Oct 06, 2013 1:46 pm

Bine (c-)ai revenit! Baga mare, ca Alba e la usa! SPQR la lucru!

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron