Bombardier B-25 Mitchell

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Bill » Sun Apr 14, 2013 9:18 pm

Si eu fac la fel ca si Tibi adica maschez partile care vin in contact cu restul sa ramana plastic pe plastic. Sau daca sunt mici, pur si simplu rad jos cu lama de bisturiu vopseaua de pe partile de contact.
Cat despre lipirea separata eu nu o folosesc, e foarte greu sa obtii daca piesele sunt vopsite separat si le lipesti ulterior , o linie de lipitura inexistenta si pentru ca de multe ori acolo nu era linie de panou. Prefer sa montez totul si apoi sa dau si cu primer sa ascund linia lipiturii chiar daca am incarcat si slefuit la ea.
Dar e o chestie de cum te obisnuiesti sa lucrezi.
Apropo de vopseaua sarita, eu prefer metoda fixativului(sau a celor doua produse noi AK Interactive, pe care le am)AK worn
Atentie la pozitionarea portiunilor de vopsea sarita, la fel si cu forma acestora. Foarte usor poti sa faci in asemenea fel incat sa arate nerealist, la un avion treaba e mai sensibila decat la blindat. Cauta poze cat mai multe sa vezi asemenea exemple.
Spor,
Bill :laugh:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 9:19 pm

Deocamdata am ramas pe inmatricularea "MITCH THE WITCH", schema de vopsire este chiar cea de pe cutia kitului.
Image


[img size=230]https://lh5.googleusercontent.com/-Ig_wAxWiq-M/Txj7e9KFBtI/AAAAAAAAEx8/HZkv-swQxHQ/s400/mw2.jpg[/img] [img size=230]https://lh5.googleusercontent.com/-qcWxWCISK-8/Txj7epPifLI/AAAAAAAAEyA/uouStnYtHPw/s400/mw3.jpg[/img] [img size=230]https://lh5.googleusercontent.com/-yBVk9IAXlL8/Txj7eh0yjqI/AAAAAAAAEx4/WG4TNH9BbyI/s400/mw1.jpg[/img]


Image

Image


Schema de vopsire se bazeaza pe 3 culori principale:
- MEDIUM GREY - pt intrados - daca puteti sa-mi recomandati un echivalent acrilic Tamiya sau Valejo
- Olive Drab - voi folosi Tamiya
- Zinc Green Chrome - verde zinc pentru interior

Chiar daca initial am avut de gind sa-l fac "out of box", am decis ulterior sa achizitionez un set Eduard de interior:

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Tibi Keresztely » Sun Apr 14, 2013 9:19 pm

M-am uitat pe o lista de echivalente culori de la Agama si Tamiya nu are un corespondent.
Culoarea pe care o vrei este FS 35237 iar corespondenul de la Gunze este H 337, Vallejo 051 sau enamel Model Master 1721.
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 9:20 pm

Multumesc Tibi
Oricum probabil depinde si de sursa de documentare.
Instructiunile kitului dau F.S.35237 - MEDIUM GREY adica Model Master 1721 (email) sau 4746 (acrilic)
Acuma TAmiya are un Medium Grey Xf-20, dar nu stiu daca e acelasi.
Pe de alta parte in United States urban's colour reference chart acest F.S. 35237 nu mai este MEDIUM GREY ci este BLUE (fara echivalente Tamiya, Gunze sau MM, doar un amestec de Humbroale 3*Hu:34 + 3*Hu:140 + 1*Hu:77), urmind ca MEDIUM GREY sa fie de fapt F.S. 26270, echivalent cu Humbrol 126.
:X :X :X :X :X
Deci cine greseste si cine are dreptate? N-as fi crezut , dar iata-ma ajuns, asa cum anticipam de altfel, si in mijlocul unei astfel de discutii care mie mi se pare pierdere de vreme. De aceea nu sunt un ultras al acuratetii , pentru ca sunt 100% sigur ca nu exista surse de documentare care sa zica la unison un anume lucru.


Voi depasi in mare viteza acest lucru, avind inca o data confirmarea ca discutiile despre vopsele, raluri relemeuri si altele sunt o pierdere uriasa de vreme.

Later edit:
Nu mai zic de OD. La blindate nu exista in general discutii din astea atit de contradictorii pe marginea diferitelor echivalente decit in cazul unei singure culori: OD. Asta doar pentru ca este culoarea cel mai intens folosita pentru blindatele americane. Si de aici cite case atitea obiceiuri, care-i adevaratul oD, etc etc etc etc etc
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Vasile Toma » Sun Apr 14, 2013 9:20 pm

Io am gasit in "The Ultimate Model Paint Conversion Chart 2010" Tamiya XF-20 ca echivalent pentru FS 35237...
Poti sa-mi zici si mie, te rog codul pe-urilor de la Eduard pe care le-ai luat?

Later edit...

...si Vallejo Model Air 49
User avatar
Vasile Toma
Immunis
 
Posts: 20
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:24 pm

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 9:21 pm

Multam Vasile, doar ca asa cum spuneam n-o sa stim niciodata cine-i mai tare Chuck Noriss Sau Bruce Lee. Asa si cu vopselele.

Codul e ED 49322 si nu l-am luat ci urmeaza sa le iau. De ce intrebi? Faci si tu un B-25?
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 9:21 pm

Am gasit pe plan local aceste masti facute de MONTEX. E recomandat sa caut alt producator?

Image

Vasile Toma wrote:
[quote]Inca nu, dar il am si eu :kk: , urmeaza, dar nu stiu cand...Inca nu am reusit sa termin nici ASU-57... :-(
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Bill » Sun Apr 14, 2013 9:21 pm

Faina inmatricularea cu nose art si cu o multime de misiuni zburate.
Ce-ti propun eu. Afli din documentatie ce FS se folosea pentru burta de B 25(daca se poate in perioada aceea) si pe baza lui gasesti culoarea si producatorul. Am intalnit echivalari dupa FS extrem de aproximative, facute asa pentru ca pur si simplu nu aveau culoare la fel ca si mostrele/chipurile de vopsea.
Dar asta depinde de cat de mult vrei sa intri in astfel de povesti, uneori mistuitoare si care dau dureri de cap...despre vopselele folosite.
Daca simti ca-ti place vreo echivalare, eu zic sa-i dai bataie, conteaza sa iti faca placere cand il faci.
Daca totusi vrei sa fii foarte corect iti recomand vopselele Whiteensignmodel(stiu..... emailuri!!!) care sunt excelente, foarte cercetate si studiate si scot culori destul de bune, cel putin dupa ce am vazut eu.
USAAF/USn/Etc
Poate si alti producatori au culorile dupa standarde.
Spor la treaba, se anunta o lucrare captivanta. Si eu voi incalca juramantul de castitate si-mi iau noul Devastator de la Great Wall Hobby, sunt cracanat de amor pentru avionul ala.
TBD 1 Devastator..chair poti pune niste imagini la noutati in rpima pagina. Minunat avion ! :kiss:
Spor,
Bill
P.S. Sunt bune si alea, aproape la fel de bune ca cele de al Eduard
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Tibi Keresztely » Sun Apr 14, 2013 9:22 pm

Eu am folosit XF 20 la intradosul unui P 51 A Mustang care trebuia vopsit cam in acelasi fel ca si B 25 - ul tau. Acum nu stiu ce sa zic, cit de corect este, stie numai bunul Dumnezeu! Totusi cele date de Italeri nu pot fi chiar atit de mult pe linga.
Daca te uiti la Hyperscale, fiecare a facut cam cum a crezut ca este mai bine...

In Squadron Signal sunt mai multe variante und este mentionat Neutral Grey...
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Previous

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests