Bombardier B-25 Mitchell

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Bill » Sun Apr 14, 2013 9:05 pm

Aloha,
Faza este ca aceste kituri 1/48 de la Revell nu sunt din aceeasi serie. Unele sunt provenite din kiturile Monogram(cu care Revell a avut un concubinaj) altele sunt kituri noi si bune.
De exemplu stiu ca Heinkelul 111 Revell e laudat de toata lumea. In schimb Bomberele americane sunt provenite din Monogram si nu intotdeauna grozave. Dar nu ma intelege gresit nu sunt dezastru. Am lucrat mai demult Monogram si chiar daca nu aveau atataea detalii se montau bine si aveau formele frumoase.
Cand voi avea timp voi cauta si alte pareri la B 24 si B 25.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 9:05 pm

Incep sa ma dumiresc. Multam frate.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Bill » Sun Apr 14, 2013 9:06 pm

Cu placere, cu cat ma gindesc mai mult cu atata cred ca cel mai bine e sa iei un Monogram/Revell cu un pret rezonabil si de o calitate buna decat sa dai sume mari pe kituri mai detaliate. Gindeste-te ca sunt cutii mari si daca-l aduci de afara te ucide transportul. Pacat ca Sandy, acum vreo 3 ani a vandut o serie intreaga de bombere la 48 la preturi bune.
Spor,
Bill :laugh:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Sorin Ungureanu » Sun Apr 14, 2013 9:07 pm

Nu e chiar bombardier dar pe acolo , e un kit bun cu foarte multe detalii(peste 300 de piese)si ca nivel de dificultate este cotat cu gradul 5 din 5. eu l-am luat acum un an si nu am apucat sa-l fac din lipsa de timp si cam este munca de chinez la el, este 1:72 dar eu zic ca merita mai ales ca are un pret accesibil!
http://www.machete.ro/p-revell-4285-jun ... py-version
User avatar
Sorin Ungureanu
Signifer
 
Posts: 85
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:42 pm

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 9:07 pm

E o optiune interesanta si asta Sorine, desi e destul barosan (si inca 1/72 fiind).
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Tibi Keresztely » Sun Apr 14, 2013 9:07 pm

Pentru un bombardier quadromotor la scara 1/ 48 trebuie sa te impaci cu dimensiunile. Revell a facut, si face citeva din bombardierele faimoase ale americanilor.
Unul interesant ar fi B 17 - Fortareata Zburatoare. Costa 153 RON la Revell.ro.
Nu stiu ce sa zic de calitatea pieselor turnate, Kit-ul este unul vechi iar Revell a devenit pentru mine o firma care nu mai produce machete asa bune calitativ, mai nou oferind si niste reboxari ICM.
Cind am facut "Spirit of St. Louise" am fost dezamagit de doua lucruri, calitatea slaba a turnarii pieselor mici si felul in care a fost rezolvata imbinarea celor doua jumatati ale aripii (extradosul cu intradosul). Am mai luat in Noiembrie noul kit Mercedes Benz 540 K, turnat groaznic!

Totusi poate te ajuta aceste detalii :
Review al kit-ului : Review B 17 F
Planul de constructie : B 17 F Memphis Bell
Aici poti sa-l cumperi : B 17 F Memphis Bell

Succes!
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Bogdan Sandru » Sun Apr 14, 2013 9:08 pm

am si eu 2 sugestii:
ju-88
e un dragon reimbuteliat, deci nu cred ca imbinarea merge ca unsa, dar nu e exagerat de mare pt un bombardier si kit-ul contine si personal de bord care te poate ajuta la diorama.
Pretul nu stiu cum ti se pare, dar il gasesti in tara si platesti doar transportul intern.

cealalta nu e un bombardier pur sange dar arata ca un bombardier,are bot vitrat, nu e exagerat de mare iar imbinarea este perfecta:
mosquito

nu stiu cat de scumpe ti se par dar pt bombardiere la 1/48 nu sunt exagerate
User avatar
Bogdan Sandru
Gregalis
 
Posts: 14
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:41 am

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 9:08 pm

Multumesc foarte mult Tibi. B-17-le este iar un avion care-mi place foarte mult chiar daca este urias . Cine stie, poate va fi bun pt viitor.
Bogdane Ju-88 era una dintre variantele de rezerva. Chiar era cit p-aici sa iau varianta 1/72 cu 55 ron

Image



Acuma vestea cea mare tovarasi militari este ca problema s-a rezolvat. Si anume am gasit un B-25 Mitchell Italeri la 200 ron, dar la care vinzatorul in infinita-i intelepciune a decis sa-i aplice o reducere de 30%. Asa ca la 140 ron n-am mai stat pe ginduri nici o secunda.

Image


Asa ca asta-i jocul. Va multumesc tuturor pentru pareri si contez pe ajutorul vostru si de-acum inainte (mai ales).
Bahtalo!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Alexandru Zanca » Sun Apr 14, 2013 9:09 pm

Un B-24 la 1/48 este imens. La 1/72 anvergura bate la o juma de metru. La 1/48 ai nevoie de ramforsat aripile (eu am facut-o si la 1/72, de siguranta)ca sa nu ai surprize. Apoi, greutatea de bot va fi destul de mare, altfel sta pe coada.
Din ce vad in poze, matrita pare a fi cea de la Academy. Este o matrita buna, se imbina fara probleme iar cu ce-ti da Eduard poti face o detaliere frumoasa.
P.S. L-am intrebat pe tata Gugle si zice caii matrita Academy.
Forumul nu este o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs. A. Plesu.
User avatar
Alexandru Zanca
Immunis
 
Posts: 27
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:13 am
Location: Sebes-Alba

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 9:09 pm

Zetule am ramas pina la urma pe B-25-ul de la Italeri, 1/48.

Care din review-le citite pe net se pare ca e cel mai bun kit "la toate scarile" pentru acest avion. Facut de Italeri in 2006 dupa matritele celor de la Accurate Miniatures (care au facut kitul in 1999)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron