Bombardier B-25 Mitchell

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Bombardier B-25 Mitchell

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 9:00 pm

Pentru cei care au mai vazut cam ce machete prefer, este clar ca sunt un amator de blindate si diorame. Cu mici incercari navale, o prima incercare SF, si ceva elicoptere izolate.
"In a mea copilarie" primul contact modelistic a fost cu un SAAB si-un IL-18 (cred), evident PlasticArt-uri gasibile pe vremea aceea. Primul contact si ultimul pina nu de multa vreme.
Asa ca acestea fiind zise, am decis ca incercarea mea pt acest GB sa fie un avion.
Imi plac biplanele, dar montarea hobanelor ma cam sperie. Imi plac avioanele de vinatoare dar oferta este foarte vasta si nu as sti ce sa aleg, contrar hidroavioanelor care-mi plac si mai mult, dar oferta este mult mai subtire decit in cazul kiturilor de vinatori.

Asa ca pina la urma am decis sa fac un bombardier.

Orice sugestie este binevenita in ceea ce priveste kituri existente, pareri pro/contra, recomandari, etc.

Preferabil tinind cont de urmatoarele:
- nu sunt sculptor, asa ca nu vreau sa-mi pierd timpul debavurind, sculptind in chit sau facind din rahat bici - asta inseamna un kit mai mult decit satisfacator ca si turnare/imbinare
- nu tin la acuratetea istorica (n-am prea tinut la blindate , doar n-o sa ma apuce acum la primul avion), asa ca faptul ca virgula kitul este corect sau nu, nu ma prea impresioneaza
- nu ma dau banii afara din casa si nici n-am hangar - deci este exclus orice kit care depaseste imaginatia ca bani si ca marime. In acest sens , executia va fi Out Of Box, excluse fiind seturile (scumpe) de aftermarketuri. Eventual ceva pe ici pe colo , nu zic nu.
- scara 1/72 sau mai degraba 1/48 daca va fi sa fie si de-o diorama in final. Cum spuneam mai sus, n-am hangar, deci exclus scari mari, dar exclus si scari mai mici de 1/72.
- prefer WW2 (al doilea razboi mondial, indiferent care gaşcă) dar nu-i batut in cuie

Deocamdata am ajuns cu cautarile la un B-25 prezent in multe variante de kituri, dar nu am decis nimic inca.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Mihai Cimpean » Sun Apr 14, 2013 9:00 pm

Eu ti-as propune asa :
1. MPM 72539 - Douglas A-20G Havoc
adica http://www.hyperscale.com/2008/reviews/ ... ewme_1.htm
2. Hasegawa 00556 - B-26B/C Marauder
adica http://modelingmadness.com/reviews/alli ... sonb26.htm
3. ICM 72162 - Tupolev SB 2M-100A
adica http://www.fortunecity.com/meltingpot/p ... 100a-i.htm
Au recenzii favorabile...spor sa ai.
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 9:01 pm

Excelent acel Tupolev, Misule. Multam fain. De asemenea Douglasul imi place mult, mai putin B-26-le care ca forma imi aduce aminte mai mult de un avion civil decit de un bombardier.
Fiind absolut ignorant in materie de avioane, nu le pot judeca decit simplist dupa felul cum arata pe cutie. Iar forma acelui Tupolev este exact ce caut: aspect robust, botul vitrat (asta ma incinta cel mai tare).
Nici nu stiam ca exista si sunt sigur ca exista si bombardiere nemtesti sau de alta natie , asemanatoare , dar nu le stiu eu denumirile.
Mare pacat ca acest Tupolev nu este in 1/48, deoarece ma gindesc totusi ca la scara asta mi-ar conveni mai mult.
Multumesc inca o data.

[center]Image

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 9:01 pm

Cu B-25-ul incep sa ma inmoi. Am gasit doar doua variante in 1/48: Revell si Italeri. Revell probabil e o chifla obosita ca si elicopterele scoase la scara asta , iar kitul Italeri are un pret nesimtit de mare.
Mai caut
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Bill » Sun Apr 14, 2013 9:01 pm

Szia,
Ma bucur ca in sfarsit pasesti in vazduh :laugh:
E greu sa gasesti un echilibru la bombardiere iar la 1/48 sunt relativ putine si de mult ori scumpe.
Ce-ti recomand:
Betty Tamiya- G4M1 Betty
Kit exceptional si poti face inclusiv inmatricularea aparatului in care a fost ucis Yamamoto.
Raman la Tamiya si iti recmand si singurul avion facut dedicat ca vinator de noapte:
Heinkel 219 Heinkel 219
Avion absolut deosebit( ca o insecta, stiu ca-ti plac) si e la un pret rezonabil.
Si ca sa trec si la US iti recomand senzationalul Catalina:
Kit foarte bun, avion spectaculos cu o istorie imensa. Pretul relativ rezon:
PBY 5 Catalina
Ce minunatie a facut tipul ala din link ;g;
Mai gasesti la Revell/Monogram si B 17, B 25, B 26 si chiar B 24.
Preturile sunt destul de semnificative dar merita.
Ma mai gindesc si revim. La 1/72 gama e atat de larga incat pti sa-ti alegi un avion si gasim kitul mintenas.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 9:02 pm

Multam brudere.
Betty "cea urita" se inscrie in viziunile mele , Catalina iar e foarte interesant . O sa ma uit la inmatriculari sa vad daca gasesc vreo schema care sa ma atraga.
Heinkelu' nu stiu daca un 111 nu mi s-ar potrivi mai bine.
Ramin definitiv pe 1/48. Sa vad ce mai gasesc.
Multumesc. Daca-ti mai vin idei, nu ezita.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Bill » Sun Apr 14, 2013 9:03 pm

Cu placere !
Din Luftwaffe mai ai Heinkel 111 Revell si Junkers 88 Revell sau la Dragon o larga gama incluzand vanatorul de noapte sau frumosul Ballon Cutter
Ju 88 Ballon Cutter
La Revell mai gasesti si Dornier 217 varianta clasica de bomber Dornier 217
Ai mai avea trei aparitii de la Trumpeteer:

Savoia Marchetti 79 cammo spectaculos si un kit relativ ieftin
Wellington
cam scump dar fain si trebuia sa amintesc si un "brit"
siFW 200 Focke Wulf 200 scump si foarte fain facut
Imi mai scormonesc mintea obosita, poate mai dezgrop ceva,
Spor,
Bill :laugh:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 9:03 pm

Deja ma doare capul. Incep sa ma lamuresc ca bombardierele, datorita probabil dimesiunilor maricele, sunt si la preturi asortate la scara 1/48. Pe de alta parte sunt de ex B24 care e si mai mare si Hasegawa il scoate la 1/72. dar scara asta nu ma avantajeaza pt o eventuala diorama. Pe de alta parte unB-24 la 1/48 e cit casa.
Toate-s faine care mi le-ai aratat.
Sa te intreb ceva Bilkinson: Am luat o teapa de umblu cracanat si acum dupa ce am luat Apache-ul si Seahawk-ul in 1/48 de la Revell. Kiturile sunt atit de proaste incit numai la vechile kituri rusesti am mai vazut asemenea diformitati mincatoare de chit la greu. Pe cit de frumoase pe cutie pe atit de dezastruoase inauntru. Intrebarea mea este daca kiturile astea 1/48 de avioane de la Revell nu sunt cumva la fel. Din cauza asta sunt cam "speriat de avioane" cind e vorba de Revell.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Alexandru Zanca » Sun Apr 14, 2013 9:04 pm

Forumul nu este o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs. A. Plesu.
User avatar
Alexandru Zanca
Immunis
 
Posts: 27
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:13 am
Location: Sebes-Alba

Re: Bombardier B-25 Mitchell

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 9:04 pm

Alexandru Zanca wrote:


Foarte bun, multumesc Zetule. B-24 si B-25 sunt in topul preferintelor mele. Doar ca din pacate as fi preferat sa fie si 1/48 si la un pret accesibil si facut de o firma cumsecade, si frumoasa si devreme-acasa, nici eu nu stiu ce vreau. Ce-i bun in toata discutia asta e ca mai invat ceva de la voi si in final sigur am sa ma decid la ceva.

B-25-ul de la Italeri, 1/48 e foarte laudat dar are un pret astronomic de vreo 70-80 de dulari plus transportul. Cel de la Revel tot 1/48 e la 40 % din pretul asta. Dar mi-e sa n-o iau direct in bot, cum spuneam.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Next

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron