Suhoi Su-9U, Amodel, 1/72

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Suhoi Su-9U, Amodel, 1/72

Postby Tatuca » Mon Apr 15, 2013 7:37 pm

Dragi colegi,


Asa cum am scris si in topicul despre T-49, in paralel lucrez la inca o macheta mai speciala de Suhoi. Este vorba de Su-9U, varianta de dubla comanda a interceptorului Su9/11.

Image

Am zis special referindu-ma la faptul ca Su-9U a fost o rara avis. Au existat doar 50 de exemplare fabricate in timp ce simplele au fost peste 1000.

Rezultatul final va trebui sa arate aproximativ asa:

http://cs.finescale.com/fsm/modeling_su ... 71434.aspx

Macheta din linkul de mai sus are doua probleme majore. Anume ca in realitate Su-9U nu a fost niciodata inarmat cu rachete R-98 (cele de pe Su-11) iar cabinele se deschideau spre in sus si nu lateral.

In linkul de mai jos puteti vedea o fotografie cu unul dintre prototipurile de Su-9U:

http://www.airwar.ru/image/idop/fighter/su9u/su9u-4.jpg

Nu insist asupra faptului ca a fost nevoie de ceva munca pentru a ajunge la o forma finala. Principala "buba" a acestui kit este ca aripa este foarte, foarte groasa. Inainte de lucrul propriu-zis a trebuit sa subtiez cele 4 piese ale aripii cu aproximativ 1,5 mm. A doua provocare a fost dorinta mea de a face macheta cu cupolele deschise. Am taiat cabina, rezultand astfel multe piese transparente care au trebuit slefuite, subtiate samd.

Voi posta cateva foto cu macheta inainte de vopsire:


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Voi reveni curand cu noi updateuri

Spor la modelit,
User avatar
Tatuca
Procurator
 
Posts: 13
Joined: Mon Apr 15, 2013 7:35 pm
Prenume si nume: Gabriel Ivanescu

Re: Suhoi Su-9U, Amodel, 1/72

Postby Tatuca » Mon Apr 15, 2013 7:37 pm

Update:


Su-9 a "primit" si el primul aluminiu si dielectrice.

Image


Asa cum se poate vedea si in foto, pe fuselaj intre cabina si deriva vopseaua nu mai exista. Dupa ce am vopsit cu aluminiu am observat o crapatura foarte fina pe imbinare si a trebuit sa revin cu adeziv si fir de plastic. Dupa, am slefuit puternic iar acum nu se mai observa nimic. Va urma acum sa sablonez acea zona si sa corectez. Dincolo de aceasta problema, jucaria incepe sa arate foarte bine. Azi ma chinui sa polishez suprafetele interioare ale cupolei. Datorita faptului ca am subtiat plasticul cu o pila au ramas zgarieturi....mici dar care se vad la o privire atenta. Totodata vor trebui si gravate deoarece nu toata cupola era de plexi asa cum o dau cei de la Amodel. Avea niste nervuri destul de mari.

Sa aveti spor!
User avatar
Tatuca
Procurator
 
Posts: 13
Joined: Mon Apr 15, 2013 7:35 pm
Prenume si nume: Gabriel Ivanescu


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron