RF-4E Phantom II Japan, 1/72

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

RF-4E Phantom II Japan, 1/72

Postby Vasile Bratu » Mon Apr 15, 2013 8:13 pm

Salut,
Desi sunt un pasionat mai vechi de aviatie, dupa destui ani de pauza, in urma cu ~1an am reinceput din nou sa asamblez machete. Asa ca acum indraznesc sa postez si eu ptr. prima data pe vreun forum poze cu o macheta realizata de mine.
Este un RF-4E Phantom II varianta japoneza (501SQ ACM SPECIAL), 1/72, pe care tocmai l-am terminat. Am folosit kit-ul Hasegawa 00862 cumparat de la PARC MODELS; detalii pot fi vazute aici: http://www.model-making.eu/products/RF- ... ECIAL.html . Un kit bun, chiar foarte bun as zice la cat ma pricep eu. Cu mici exceptii, pisele s-au potrivit bine fara sa fie nevoie de mult putty ptr. corectii. Decaluri de buna calitate, foarte detaliate. Nu am folosit componente suplimentare gen photoetched-uri sau mai stiu eu ce. Ptr. vopsire am folosit acrilice Agama, combinatii din ce-am avut la indemana.
Stiu ca am mai ratat cate ceva (cum ar fi silvering la unele decal-uri, nuanta de bej, etc.) asa ca sunt binevenite opiniile / recomandarile voastre, ale cunoscatorilor!:)
Numai bine!
Vasile
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Vasile Bratu
Immunis
 
Posts: 23
Joined: Thu Apr 04, 2013 9:33 pm

Re: RF-4E Phantom II Japan, 1/72

Postby Hartman » Mon Apr 15, 2013 8:14 pm

]Bravo dom' Vasile sparsei gheata .Imi place cum arata japonezul,se vede ca te-ai straduit.Nici eu nu am prea multe la activ,mai am si eu multe de priceput.De silvering stiu ca se poate scapa daca dai inainte de decaluri un strat de lac lucios.Ca o gluma:la cate decaluri observ acum ca are Phantom-ul pe el cred ca intretinerea lui era deductibila numai dupa ce citeai pe ici pe colo :laugh: Vopseaua un pic mai suptire la urmatorul.Spor si cer senin.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: RF-4E Phantom II Japan, 1/72

Postby Vasile Bratu » Mon Apr 15, 2013 8:14 pm

Multumesc mult Paul!
Da, cred ca ai dreptate in privinta vopselei; inca mai am de exersat pana voi folosi aerograful asa cum trebuie. Am dat inainte de decaluri cu lac lucios (future) dar se pare ca nu suficient...:(
Numai bine!
User avatar
Vasile Bratu
Immunis
 
Posts: 23
Joined: Thu Apr 04, 2013 9:33 pm

Re: RF-4E Phantom II Japan, 1/72

Postby Bill » Mon Apr 15, 2013 8:14 pm

Serus,
Cum se schimba treaba cand incepi sa sufli cu aerograful.
Felicitari, arata foarte bine, cu aerograful si corelari de presiuni/dilutii/etc o sa te obisnuiesti lucrand.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: RF-4E Phantom II Japan, 1/72

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 15, 2013 8:15 pm

Felicitari. Mie imi place mult. Acum dupa ce am pus si eu mana apreciez mai mult ce reusiti sa faceti cu pasarile astea.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: RF-4E Phantom II Japan, 1/72

Postby alexelu_marinelu » Mon Apr 15, 2013 8:15 pm

Felicitari si din partea mea. Ar arata bine in orice colectie.
E un avion superb, iar kit-ul Hasegawa este in gama profi. Din prima, cantitatea de stencil-uri m-a dat pe spate.
Totodata, macheta / matrita are o varsta respectabila, lucru care se vede. Adica, de dragul banilor dati pe macheta, mai investeai ceva in baile trenului de aterizare (musai), ceva la motoare (musai), poate ceva la interior (optional) si niste PE-uri (optional).
Stiu ca asta tripleaza pretul, dar la cate machete mai avem timp sa facem intr-un an, consider ca merita.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: RF-4E Phantom II Japan, 1/72

Postby Vasile Bratu » Mon Apr 15, 2013 8:16 pm

Tudor, Olaf, Alex, va multumesc mult ptr. aprecieri si sugestii! Venind de la niste meseriasi ca si voi, sincer, chiar ma onoreaza!
Alex, adevar graiesti. Acum imi dau seama ca, la cat a costat + timp de lucru, merita oarece imbunatatiri suplimentare... Ramane ptr. data viitoare!;)
User avatar
Vasile Bratu
Immunis
 
Posts: 23
Joined: Thu Apr 04, 2013 9:33 pm


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron