Hidroscala Siutghiol - He 114C

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Calin Ungureanu » Tue Apr 30, 2013 3:30 pm

Pana la profundoare, pe care recunosc ca voiam sa le las asa, am inceput sa caut ce era cel mai arzator. Si anume cupola.
Mai demult, imediat dupa ce l-am luat, vazand eu ce imi da kitul adica...

Image

am inceput sa caut si sa potrivesc diverse cupole de prin cutia cu maimute. Dupa ce am esuat lamentabil cu o cupola de Vengeance frog si una de IAR 39 FARR, am optat pentru cea de la Arado 196 pe care a trebuit sa o tai pe mijloc ca sa se potriveasca latimea, iar ca parbriz am ales unul de Me 109 la 1/48. Iaca-le !

Image

Faza era ca tot nu se potrivea cum trebuia. Cum nu prea aveam ce mandrete arata in cockpitul fabricat de mine, am renuntat cu ceva parere de rau la faptul ca aia ar fi putut fi facuta deschisa.
Am gasit cupola unde nici cu gandul nu gandeam - prin niste resturi de He 115 ... Tot hidroavion si ...Tot Heinkel saracu. Am taiat sera aia lunga de unde mi-a trebuit, am profitat de plasticul gros (ce m-as fi facut fara machetele alea vechi si proaste) si i-am dat o forma adecvata. Apoi am lustruit pana la jumate (adica nu lucios de tot) ca sa prinda markerul pe plastic si sa pot desena ce aveam sa gravez - ramele.
Rezultatul groso-modo a fost asta:

Image
Image

Se potrivea si ca latime si ca forma, doar atat ca originalul avea ramele lasate in jos pe fuselaj. Cu banda de mascare, miliput si chit tamiya s-a rezolvat si partea asta. Urmeaza sa primeasca suruburile si e cam gata (cu mici retusuri)

Image
Image
Image
Image
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Calin Ungureanu » Tue Apr 30, 2013 3:31 pm

Pentru ca tot eram cu miliput-ul in mana, mi-am zis sa adaug cat trebuia si la profundoare, ca sa nu se rasteasca forumisti la mine ca ma dau la simple. Daca o tine, tine, daca nu, gasesc eu alta solutie.

Intre timp eu tot slefuiam la piesele mari. Iar mai chituiam, iar mai slefuiam. La motor erau tot felul de chestii de rezolvat. Am schimbat prizele alea si pana la urma am astupat cu superglue taieturile dintre voleti, iar am mai chituit, si iar am mai slefuit p-acolo.
Tot facand eu aceste flotari modelistice, la baie langa chiuveta ca nu faceam fata cu smirgheluirea la ud, ce sa vezi - Fleasc, trosc ! Mi-a cazut agregatu din mana. Si la 200 de grame cat are, era de asteptat ca se va sparge rasina. Ei bine nu rasina s-a spart, ci batranul plastic Airfix. Uite-asa :

Image

Bineinteles ca s-a oprit toata activitatea din "fabrica", camera de scremere s-a sigilat, si eu cu lampasul de pescuit nocturn in cap si cu ochelarii pe nas cautam fragmentele.
Le-am gasit. Le-am potrivit cu migala si am chituit ce trebuia.
Dupa ce ca fac macheta asta mai mult din chit si vise, mai patesc si d-astea....Trebuie sa mai trec pe la biserica.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Calin Ungureanu » Tue Apr 30, 2013 3:31 pm

Pe burta, imediat in spatele radiatorului vine un singur esapament. Un saxofon ciudat de care tot asa, zici ca gasesti pe toate drumurile....N-am gasit.
Am luat doua bucatele de stiren, le-am dat o forma cat de cat apropiata de ce voiam si inainte sa le lipesc, am pilit ceea ce urma sa fie interior. Am dat adica un şanfren dar care sa nu strapunga la capete. Asta avea sa ma ajute sa bag freza in santul ala si sa scot o gaura alungita cat mai decenta.
Iaca-asa:

Image
Image
Image
Image

Instalata la locul ei vine cam asa:

Image
Image

Eu sper sa termin la timp si diorama cu stuf si alte accesorii (APA) si sa arate si bine, asta in timp ce imi voi infige o pensula in cur sa pictez samuraiul pe care il voi tine cu piciorul drept, ca cu stangu o sa tin o oglinda.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby alexie » Tue Apr 30, 2013 3:32 pm

Arată catastrofal ..noroc că te cunosc (oare ? :dry:) aşa că merg pe mâna ta.
Astfel de poveşti horror mi-a tot spus Tătuca dar abia acum îmi dau seama că stau prost cu imaginaţia.
Şi cum paiul din ochiul vecinului este mai vizibil încep să înţeleg şi mentalitatea feminină:
Pierde timpul cu cenzurat dar dacă-l trimit după pâine, sare de zici că operează pe creier.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 30, 2013 5:21 pm

Bine zis "horror". Cand am vazut ca i-a si scapat pe jos a fost punctul culminant.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 5:22 pm

Cred ca asta e un fel de perversiune (kinky in franceza) in acest hobby - prima data sa-l faci zob si-apoi sa-l construiesti. Satisfactii nebanuite?
N-as fi in stare, pe baza de nervi.
asta in timp ce imi voi infige o pensula ...

Nu uita felinarul atirnat in fata, pt lucrul pe timp de noapte.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Calin Ungureanu » Tue Apr 30, 2013 5:23 pm

N-am uitat de felinar numai ca e d-ala cu elastic de pus pe cap si mi-e frica sa nu ramamn captiv in vreo trezie (erectie) permanenta.

De cand nu ne-am mai vazut am mai:
- marit rama cabinei cu miliput si apoi am corectat-o cu chit tamiya. In prealabil am lipit banda tamiya drept contur (un fel de mascare).

Image
Image
Image

- marit suprafata aripilor, ca tot eram cu miliput-ul in mana am marit si suprafata aripilor. Dupa adaugarea grosiera de material, am trasat cat imi trebuia si am scos surplusul cu fierastraul. Dupa inca o chituire, am dat forma bordurilor de atac si am slefuit suprafetele.
Din 4 miscari - profundoare noi si mult mai corecte.

Image
Image
Image
Image

Mai apoi am scos mastile ca sa vad cum arata rama cea noua a cupolei.

Image
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Calin Ungureanu » Tue Apr 30, 2013 5:24 pm

Tot uitandu-ma la poze si la planuri, am vazut ca de fapt intre voleti nu erau simple taieturi ci acestea erau acoperite cu niste table.
Asa ca le-am facut si eu cum am putut mai bine.

Image

Uite si profundoarele formate bine

Image

Si, unde mai pui, indreptate si perpendiculare pe deriva (cat de cat)

Image

Am rectificat elicea. Palele erau prea late si rotunjite iar coafa prea mare si prea putin ogivala.

Image

Montantii dintre aripi erau, nici cal nici magar (da nici catar). La aparatele de serie A si B erau in forma de Y iar la cele detinute de romani erau in forma de V. M-am uitat la planuri sa vad ce as putea sa le fac si am decis sa tai unul din craci si sa pun acolo ce trebuie la momentul potrivit.

Image
Image
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Calin Ungureanu » Tue Apr 30, 2013 5:25 pm

M-am ocupat putin si de flotoare.
- Am astupat gravura veche si am regravat;
- Am accentuat cat am putut grinzile dorsale;
- Am sters (pile) detaliile cu capacele originale pentru ca erau aiurea si le-am mai facut odata. La cele din fata am folosit niste PE-uri ramase de la un Hansa Brandemburg W din WWI, iar la cele din spate din stiren. Mai exista cele doua capace din mijloc care nu stiu de ce erau asa complexe. Din ele pleaca o conducta si intra in flotor....Mai citim

Image

Flotoarele aveau in bot o piesa prin care trecea un cablu de amarare (unele aveau belciug, altele nu) pe care am reusit sa le reprezint din niste antene de FW NachtJager;

Image

Tot cu ocazia asta am facut din stiren si coarnele de comanda de la carme;

Image

Pe care apoi le-am amplasat la locul lor;

Image
Image
Image

Piesele care se vad in spatele celor doua ultime capace de pe flotoare suint ghidajele comenzilor care de la coarnele de pe carma, treceau pe aici dupa care erau trase prin pilonii din spate ai flotoarelor si ajungeau cumva in cockpit.
Piesele au fost obtinute asa. Intai un nasture cu 4 gauri dupa care l-am impartit in doua si jumatatile le-am lipit la locurile lor.

Image

Fiind multumit in general de detaliile de pe fuselaj, am dat un grund auto (n-am ajuns sa iau de la Edi (109) Mr. Resin Primmer)si m-am apucat cu infinte precautii sa lipesc pilonii flotoarelor si montantii in general.

Image
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Calin Ungureanu » Tue Apr 30, 2013 5:26 pm

Cum va spuneam, in preziua plecarii la ţară, înşirasem nişte sfori pe unul din flotoare ca să reprezint cablul de amarare.
N-a mers şi dupa ce am mai încercat vreo 3 variante de sârme impletite si/sau simple, m+am stabilit la o liţă destul de subtire dar care parea în scara si se putea modela cu valuri ca şi cum ar fi fost prinsă in punctele alea pe flotoare şi ar atârna in parabole sau hiperbole. se vede pe planul din fundal ce voiam sa fac.

Image

Odată făcută treaba asta, am început sa coc în minte un plan de dispozitiv cae sa ma ajute la poziţionarea dreaptă, paralelă si aliniată cu toate planurile a flotoarelor, pe care urma sa asey apoi montantii cu fuselaj cu tot si după uscarea lipiciului, sa scot tot ansamblul.
Patafix - prietenul modelistului:

Image
Image

si pozitionarea pe uscat si la rece a esafodajului.

Image

Ei bine, gresit !!! Patafix o fi prietenul modelistului (cu nume din cifrele 1, 0 si 9= "dară mie dusman este". Mai dezlipeste de+acolo ceva dacă mai poţi. Yok !
Cum necum am reusit pana la urma sa lipesc flotoarele dar nu foarte drept.

Trebuie tinut cont aici ca fata de incercarea aia rece si uscata (si asa ceva nu are cum sa fie bun, caci calda si umeda e cuvantul de ordine) acum erau insirate pe si intre flotoare o sumedenie de fire pe care initial am dorit sa le pun elastice, ca sa pot trage de ele odata cu flotoarele si sa se intinda de avantaj.
N-a mers deoarece: flotoarele din rasina sunt pline si nu se poate face gaura dintr-o parte in alta ca sa tragi de gume (sau nu se poate in viata asta). Gaurile date erau si trebuiau sa ramana destul de mici ca, dracu mai chituia intre picioare dup-aia.
Avand in vedere ca guta de pescuit de 0,16 e buna la clean tocmai pentru ca are elongatie si da timp sclifositului de peste sa aspire naluca (in combinatie cu o lanseta moale cu actiune de vârf pronunţată - ideal carbon - bat câmpii), urma sa se preteze si la o intindere de 1 mm intre flotoare.
Si in mare a mers.
Ultima din spate a cedat - nu mai revin, ca scârba e mai mare decât ruşinea, si prima din faţă nu s-a intins cât trebuia, dar se va rezolva cu apa din diorama - adica crăcănez vârfurile cât e nevoie.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

PreviousNext

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron