Hidroscala Siutghiol - He 114C

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Calin Ungureanu » Tue Apr 30, 2013 3:22 pm

Am inceput avionul acum 4-5 zile şi am ajuns în stadiul ăsta.

Image

Kitul este unul execrabil de la Modelism International, dar care pentru un lenes imprastiat ca mine e exact ce trebuie ca punct de plecare pentru un avion pe care il visey de multi ani.
Cum o sa ma chinui ceva la el, am decis, inainte de aparitia propunerii de GB sa ii fac si o diorama.
Imaginile respective nu le+am gasit pe net ci le am intr-o carte. E Ok daca scanez sau fotografiey poza din carte si o postez aici ?
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby alexie » Tue Apr 30, 2013 3:23 pm

Te-ai dedat la tastatura RO ?
Ca cica pe "Poya" l-au fluierat la Vama Veche.
Cred ca daca oferi date despre cartea de unde provine foto este o.k. (pentru TM este suficient...despre restul aspectelor tot tu mai stii cate ceva ;) ).

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Calin Ungureanu » Tue Apr 30, 2013 3:25 pm

OK.
Pozele sunt luate din cartea dlui. Cristian Craciunoiu scrisa in colaborare cu Jean Louis Roba - Hidroavioane deasupra Marii Negre.
Poza (pozele) dupa care voi face diorama:

Image
Image

Cu malul asemanator cu ce e in imaginea asta:

Image
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Calin Ungureanu » Tue Apr 30, 2013 3:25 pm

Cat despre constructia avionului, m-am dat inapoi cu cateva mutari, pentru ca racordarea intre motor si fuselaj si voletii aveau niste greseli - prea multe ca sa le ignor.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Calin Ungureanu » Tue Apr 30, 2013 3:25 pm

Ce-am facut pana acum.
Am comparat piesele principale cu planurile. Am avut 3 planuri din surse diferite.
1. Hubert Cance publicat in Scale Aviation;
2. Planul desenat de Serban Ionescu si publicat de Editura Modelism International in brosura Heinkel He 114 (cel mai complet in ceea ce priveste varianta C pe care o fac)
3. Un plan gasit pe net ce ilustreaza varianta A pe care au avut-o suedezii.

Varianta C difera de primele doua prin forma de V a montantilor ce se sprijina pe aripioarele inferioare pentru a sprijini aripa parasol superioara. Celelalte doua variante aveau montantii in forma de Y.
Kitul Modelism (despre care eu cred ca a fost copiat in rasina dupa un kit Mach 2 - prost din start) da montantii undeva la mijloc, neputand spune despre ei daca sunt asa sau invers.

Dupa compararea pieselor, cum ziceam, am trecut la corectarea formelor generale.
Fuselaj:
- Se subtia prea mult la bot, asa ca am mai adaugat chit epoxi Tamiya dorso/ventral;
- Cockpitul era prea scurt spre inainte deci am frezat rasina in zona aia pana am ajuns la cote. Destul de greu sa obţi forme pătrate cu freze rotunde;
- Deriva semăna mai mult cu aia de la prototip, fiind prea ascuţită. Era oricum si prea groasă şi am tot şlefuit-o dar cred ca mai trebuiau câteva repriye de nişte ore bune ca să ajung pe plan.

Image
Image

Aripioarele inferioare erau prea mici asa ca, tot cu chit tamiya le-am marit suprafaţa spre înainte profitând de ocazie să le şi aliniez. Datorită lipirii proaste a masterului din plastic erau asimetric prinse pe fuselaj...Da-da, stiu, numai eu imi aleg dezastre d-astea.
- Destul de tarziu în timpul construcţiei am corectat si alinierea derivei, partea din spate a fuselajului fiind torsionată. Am scufundat-o in apa fiarta si cu un şervet am răsucit-o cum trebuia.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Calin Ungureanu » Tue Apr 30, 2013 3:27 pm

Motorul arata ca un, pardon sa ma scuzati nu poci sa spui aici. M-am tot gandit eu cum sa-l fac sa fie folosibil dar pana la urma am renuntat. Dupa ce ca era turtit si asimetric, mai avea si niste bucati rupte din matrita de cauciuc, turnate inauntru la motorul propriuzis. Cine s-a gandit ca asa face economie de timp, n-a facut economie de nervii si banii mei.
Ei, ce mare branza ar zice cineva (pizmas, pai cu motoare d-astea a plouat in razboi la avioanele nemtesti. Da, care ?! Va spun eu, am avut un Ar 196 dezmembrat din care am vrut sa fac un FW 62 odata si pe care il dadusem deja canibalului de Axor (sau Axel). L-am pus pe om sa-mi aduca motorul inapoi ca eu altul nu mai aveam.
Inarmat cu capotajul asta ca baza, am inceput sa construiesc. Motor din rasina copiat dupa unul de la un Corsair italeri, segmentul de unire cu fuselajul de la un PZL 11 polonez de culoare roz....

Image
Image

Uita-ti-va si voi ce forma turtita avea cel din kit comparativ cu cel de la Airfix:

Image

In continuare, din stiren alb (luat personal de la Hanants - cu asta am ramas) am facut voletii - mai precis banda care odata sectionata, va forma voletii.
Un pas surprinzator de greu a fost inlocuirea radiatorului ventral de ulei care in kit era prea mic. Nu am gasit unul cat de cat asemanator decat foarte greu. Pana la urma un motor de He 70/170 matchbox a cedat radiatorul pentru o prelucrare masiva. Tot Heinkel saracu ! (s-a si vopsit motorul cu ocazia asta)

Image
Image
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Calin Ungureanu » Tue Apr 30, 2013 3:28 pm

Am acoperit cu chit gravura kitului si m-am pregatit sufleteste pentru regravare (peste tot - fuselaj, aripa, flotoare)

Image
Image
Image

Gravarea kitului dupa ce ca e total aproximativa e si prea abundenta.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Calin Ungureanu » Tue Apr 30, 2013 3:28 pm

Am inceput mobilarea interiorului cu: Un bord din rasina copiat de la corasir-ul italeri (util kit), scaunul pilotului dat de kit, coarnele mansei de la Ar196 Airfix puse pe o bucata de antena, scaunul radistului observator mitralior (grea meserie) din cutia cu maimute. Am mai bagat 2 butelii de oxigen. Pentru aparatura radio aveam din kit o piesa destul de buna dar am pierdut-o. Oricum aparatura venea sub un acoperis care nu era dat in kit si se intindea din spatele pilotului, cam un centimetru spre celalalt post.

Image
Image
Image

La radist am mai pus o mapa pentru harti.
Am vopsit cu un RLM 02 care precis va naste cateva polemici, dupa care am dat un wash (nu o spalare) cu o zeama de acrilic gri-verzui inchis (o culoare de la zvezda diluata).
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Calin Ungureanu » Tue Apr 30, 2013 3:29 pm

Am dat un Mr. Surfacer urmat de un grund Tamiya pe tot fuselajul, dupa gravura ca sa vad si eu ce-am facut.
A rezultat ca mai era nevoie de multe slefuiri (de caracter).

Image

Ulterior am aflat ca Mr. Surfacer nu tine pe rasina si ca ar exista un produs numit Mr. Resin Primer. Cred ca voi opta pentru un grund auto pe care-l folosesc cu succes la figurine.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Hidroscala Siutghiol - He 114C

Postby Calin Ungureanu » Tue Apr 30, 2013 3:29 pm

Am lipit profundoarele fara sa ma uit cu atentie la planuri. Faza e ca profundoarele difera in cele doua planuri, si astea ale mele nu se potrivesc cu nici un plan. Cand am incercat sa le rup-scot...Ceva !!! Nu a mai mers.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Next

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest