AH-64A Apache 1:48

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

AH-64A Apache 1:48

Postby Vasile Toma » Thu Jan 17, 2013 1:14 pm

Este kitul Academy, si este primul din cele doua pe care le fac unui prieten (de pus pe birou), asa ca a fost facut in viteza ...
Kitul e acceptabil din punct de vedere pret/calitate (se poate constri si varianta MSIP - Multi Stage Improvement Program), existand ceva probleme la potrivirea pieselor fuselajului si a partilor transaparente ale cockpitului + ceva bavuri si gauri de turnare la care nu prea am insistat ...

Image

Image

Image

Image

Image


La urmatorul o sa incerc sa nu ma mai grabesc, si sa folosesc altceva la mascarea cupolei, ce am folosit acum a cam lasat ceva urme la dezlipire ...apropo, daca stie cineva ce ar merge in loc la banda de mascare Tamya?
User avatar
Vasile Toma
Immunis
 
Posts: 20
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:24 pm

Re: AH-64A Apache 1:48

Postby Hartman » Thu Jan 17, 2013 1:14 pm

Salut,am asamblat si eu acelasi chit dar sub cutie Italleri.Intradevar sunt probleme de imbinare in zona cabinelor.Oricum arata multumitor rezultatul tau.
In afara de banda Tamiya se mai poate izola cu banda adeziva de hartie din comert.
Dar nu o recomand in cazul mascari pe acrilice.Adezivul acestuia ataca vopseaua.
Cand zici ca banda Tamiya a lasat urme,la ce te referi?
Sa dezlipit cu marginea vopselei sau lasa urme din adezivul benzi?
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: AH-64A Apache 1:48

Postby Vasile Toma » Thu Jan 17, 2013 1:15 pm

Pai nu am avut Tamiya (aia ar fi fost ideal), de aia ziceam, exista ceva asemanator cu ea prin comert ?
User avatar
Vasile Toma
Immunis
 
Posts: 20
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:24 pm

Re: AH-64A Apache 1:48

Postby Vasile Toma » Thu Jan 17, 2013 1:15 pm

Aaa, si aia ce am avut-o (de care se gaseste pentru mascat uzual la zugraveli, vopsiri, etc...), a lasat pe partea trensparenta mici urme de "gumaj" (sau cum sa-i zic), care nu se duc daca strgi cu izopropilic, ca cu alti solventi mi-e frica sa incerc pe zona cupolei..
User avatar
Vasile Toma
Immunis
 
Posts: 20
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:24 pm

Re: AH-64A Apache 1:48

Postby Hartman » Thu Jan 17, 2013 1:15 pm

Acum pricepui socoteala.Da, aia din comert lasa adeziv pe suprafata din doua motive.
Primul,daca e lasata prea mult lipita.Al doilea daca suprafata nu sa uscat bine.
Vezi ca sunt si astea pe categorii de calitate .Cauta de alea mai subtiri si un pic mai scumpe,sunt si mai deschise un pic la culoare.Cele mai lasatoare de "guma"sunt alea mai galbejite.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: AH-64A Apache 1:48

Postby Vasile Toma » Thu Jan 17, 2013 1:16 pm

Ok, mersi de sfaturi.
User avatar
Vasile Toma
Immunis
 
Posts: 20
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:24 pm


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron