Fournier RF6B 1/50 Heller

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Fournier RF6B 1/50 Heller

Postby Bill » Fri May 10, 2013 6:47 pm

Salutare,
In pauzele dese la diorama am inceput montarea unui micut si dragut Fournier avion scoala francez produs incepand din anii '70. Kitul face parte dintr-o serie de avioane civile scara 1/50 scoase de Heller in anii '80. Le-am dobandit pe toate de pe ebay dupa lungi cautari si rabdari pana am reusit sa le iau cu pretul dorit. Din serie mai fac parte: Wassmer Piranha, Rallye 235(favoritul meu :acordeon: ) Mudry Cap si un Cessna Trimaster.
Iata boxartul kitului:
Image
Decalurile originale nu arata rau la partile colorate insa la inmatricularile din litere mi-e frica ca ingalbenirea datorata vremii va ramane dupa aplicare si nu le pot pune pe kit. Asa ca voi incerca sa scot decaluri doar cu partile formate din litere negre. Fontul e banal si daca nu le pot scoate eu pe coli normale le execut la Florin pe ALPS.
Image
Am cam pilit si pus surfacer/primer Gunze iar apoi l-am montat tot si am dat un strat de primer Tamiya.
In prima poza am pus cupola si elicea doar la rece ele vor fi puse definitiv doar in final:
Image
burtica:
Image
Ultima poza dupa ce am facut preshading integral cu Dark sea grey Agama:
Image
Urmeaza vopsirea cu alb si alte detalii.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Fournier RF6B 1/50 Heller

Postby alexie » Fri May 10, 2013 8:19 pm

Gerontofilia asta machetistică pare incurabilă şi contagioasă (dacă ne gândim că cel puţin doi sunteţi atinşi bine). :mosking:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Fournier RF6B 1/50 Heller

Postby Bill » Sat May 11, 2013 10:08 am

Mandru ca sunt Gerontomodelismofil ! :fort:
Spor,
Bill :butcher:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Fournier RF6B 1/50 Heller

Postby Bill » Wed May 15, 2013 7:50 pm

Ahoe,
Am dat cu alb Tamiya si am suflat un strat de Future. Am mascat si suflat cu negru partea pe unde urcau in carlinga.
Image
In final am pus decalurile de pe deriva+directie pentru proba. Au raspuns bine.
Oricum intre timp am creat in Corel inmatricularile din litere negre "F-GADN" si le voi lista sa pun noi si fara ingalbenirea peliculei transparente dintre litere.
In poza mai puteti vedea cele trei roti care sunt la vopsire.
Urmeaza un strat de Future pentru sigilarea decalului si a partii nebre si apoi pun restul decalurilor.
Spor,
Bill :locomotive:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Fournier RF6B 1/50 Heller

Postby Bill » Thu May 16, 2013 7:34 pm

Sers,
Am pus celelalte decaluri pe laterale lasand spatiu liber pentru decalurile cu imatricularea care va fi un decal nou ce urmeaza sa fie listat:
Image
In singura poza gasita cu avionul am vazut ca si pe extradosul planelor exista combinatia portocaliu/albastru/rosu si am hotarat sa o fac cu mascari. In poza vedeti dupa ce am mascat si suflat partea portocalie. Urmeaza demascarea, un strat de Future si apoi suflarea bandei albastre.
Va tin la curent :dance2:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Fournier RF6B 1/50 Heller

Postby Bill » Fri May 24, 2013 3:33 pm

Ahoe,
Am terminat de suflat dungile de pe extradosul planelor si apoi am pus decalurile facute de Florin. Ele s-au asezat minunat, coala e foarte buna cu suprafata transperanta foarte subtire, nu se vede deloc dupa aplicare:
Image
Am vopsit si rama cupolei si in poze e pusa doar de forma vreau sa o lipesc la sfasit. Am mai pus jambele trenului si rotile si am vopsit coafa elicei in alb si palele intr-un gri. Pe pale urmeaza sa suflu cate doua linii albe la capetele palelor. Am mai pus si esapamentele facute din ac de seringa de 1,2mm:
Image
Si o poza cu burtica sinugurul loc unde apare pe plane numarul de inmatriculare:
Image
Am dat peste tot cu Future sa fixez decalurile si urmeaza sa fac o foarte discreta spalare. Apoi iar un lac satin si pun o mica antena in spatele cupolei. Ceva murdariri timide pe la esapamente si montarea elicei dupa ce trasez dungile albe.
Va urma !
Spor,
Bill :orc:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Fournier RF6B 1/50 Heller

Postby Olaf The Viking » Fri May 24, 2013 4:36 pm

Bre, nu stiu cum faci dar iti ies. :hi:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Fournier RF6B 1/50 Heller

Postby alexelu_marinelu » Sat May 25, 2013 2:32 am

Bill, my friend, bordul ala de fuga al aripilor nu e cam gros? Uitasi, sau nu ezistau solutii de compromis?
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Fournier RF6B 1/50 Heller

Postby Bill » Sat May 25, 2013 10:00 am

Multam ! inca mai am de lucru la el dar sunt zilele Clujului si...concerte...beri....aer liber.... :drunk:
Alex, nu am fost foarte atent(spre rusinea mea) dar m-am uitat acum si nu stiu dupa subtiere cum puteam scoate la fel adanciturile alea in flapsuri si eleroane. :cavaler:
Asa ca norocul ignorantului/prostului :woodcho:
Dar multumesc de atentionare pe viitor voi fii atent mereu.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Fournier RF6B 1/50 Heller

Postby alexelu_marinelu » Sat May 25, 2013 10:30 am

Sa-nteleg ca ai si uitat, dar nici solutii de compromis nu se gaseau? :mosking:
In mod normal, la dry-fit (daca nu uiti sa-l faci :rofl: ), se observa problema. Pentru a nu afecta detaliile / adanciturile, se subtiaza la interior (sunt convins ca stiai asta, dar poate mai citeste vreun modelist mai verde decat noi si baga la cap).
Ai grija cu zilele alea!
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Next

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron