Savoia JRS 79 B - FARR Models

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Savoia JRS 79 B - FARR Models

Postby Calin Ungureanu » Thu Jan 17, 2013 1:31 pm

Si m-am mai ouat ceva.
Pe asta ar fi trebuit sa-l vedeti anul asta la Alba, dar cum omu (din mine) nu face ce vrea, nu l-am mai terminat si ......Asta e.
Acum se pregateste sa decoleze intr-un zbor transatlantic.
Am incercat sa respectcat mai bine degradarile exterioare din pozele de epoca existente.
Am dat un strat de Alclad - Dark Aluminium pe care l-am mai patinat un pic si l-am sigilat, dupa care am mascat cu clei textil de la Bison, si apoi am venit cu vopsele de la Mutulica.
Peste tot am mai dat un fum de RLM 02 ca sa arate ca decolorat de soare si sa mai murdaresc albul.
Am pus cocardele dupa, ca sa para noi ca avionul imbatranise in slujba regala de fapt.
Un minus mare e felul in care am pus cupola. Sa fiu ... cum vreti voi, daca am vazut pe gri ca nenicii astia nu au facut si ei partea din fata (baza) arcuita sa se muleze pe fuselaj. I-am mai bagat niste "carpe" la sfarsit dar tot se cam vede ca nu-i d-acolo. Nu mai aveam insa nici timp nici nervi.
Uite poze. Gasiti poze din razboi in cartea lui Bernad Denes si probabil si pe net (ca sa confruntati zonele jupuite, sa vedeti daca corespund) ;)








A, si am uitat sa va spui ca i-am deschis cocoasa aia dorsala, ca era pacat sa nu sevada ce-i inauntru. Prin cupola nu se vede mai nimic.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Savoia JRS 79 B - FARR Models

Postby Bill » Thu Jan 17, 2013 1:34 pm

Salve Caline,
Foarte frumos, arata excelent.
Respectele mele !
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Savoia JRS 79 B - FARR Models

Postby Hartman » Thu Jan 17, 2013 1:34 pm

Frumoasa revenire pe meleag tapiresc.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Savoia JRS 79 B - FARR Models

Postby Marhaba » Thu Jan 17, 2013 1:35 pm

Arata foarte bine dupa priceperea mea de "privitor din tribuna la avioane". Primul lucru ce mi-a sarit in ochi (chiar inainte de inmatriculare) , au fost sariturile de vopsea. Marfa.
Cum e cu cleiul ala de care ziceai? Pe post de mascol sau care-i treaba cu el?
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Savoia JRS 79 B - FARR Models

Postby Horia Stoica » Thu Jan 17, 2013 1:35 pm

Fain Caline. Am si eu cele doua variante de la FRROM. Pentru cei interesati de subiect recomand aceasta cartea
http://livre.fnac.com/a2833693/Medlin-R ... n-Roumanie
bafta!
User avatar
Horia Stoica
Tiro
 
Posts: 9
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:22 am

Re: Savoia JRS 79 B - FARR Models

Postby Calin Ungureanu » Thu Jan 17, 2013 1:36 pm

Da, exact mascol. Am bunul obicei sa testez totul cu nasul. Am lucrat o vreme in chimie si determinam ce contin anumite produse dupa miros. Dupa aia le produceam si noi.
Am dat de cleiul asta cu prilejul schimbarii unei tapiterii la o usa de logan. Un prieten inebunit dupa tunning a vrut flacari inauntru pe portiera. Am facut desenul dar materialul trebuia lipit cu ceva elastic ca sa se muleze pe manere si alte alea. El avea o prietena croitoreasa care lucra cu asa ceva. Cand l-am mirosit si am vazut cum se comporta, mi-am facut stoc de 3 tuburi.
Singurul dezavantaj e ca asta nu are colorant mov ca mascolul si nici nu merge sa bagi albastru de metil in tub (am incercat). Dar e alb cand il pui si daca esti atent nu scapi zone nemascate. Dupa uscare insa in strat subtire nu mai stii daca l-ai pus.
Asa cum lucrez eu, imi pun post-it-uri in cutie: Geam mascat, urmeaza vopsire cu email.
ATENTIE ! Nu rezista prea bine la alcool izo. Daca dati cu Tamiya, Gunze sau metalizer de la Humbrol sau Model Master, pot aparea surprize.
Il folosesc foarte mult in combinatii - banda adeziva hartie de 1 mm latime pe langa rame si mijlocul umplut din gros cu clei, batiste igienice tinute in loc cu cleiul asta, sau chiar capace, pe care apoi le scot (un fel de automascare).
Pentru AFV-isti, am incercat sa lipesc senile cu el dar incarca cam mult. La primul tanc incerc sa folosesc mixtion de pus foita de aur pe icoane, Se comporta la fel ca Gator glue si coste 10 lei 1/2 kil.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Savoia JRS 79 B - FARR Models

Postby alexelu_marinelu » Thu Jan 17, 2013 1:37 pm

]Calin Ungureanu wrote:
...A, si am uitat sa va spui ca i-am deschis cocoasa aia dorsala, ca era pacat sa nu sevada ce-i inauntru. Prin cupola nu se vede mai nimic.

Asta mi-a atras si mie privirea - belitul cocoasei. Da' cum facem sa vedem ce-i in'untru?
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Savoia JRS 79 B - FARR Models

Postby Calin Ungureanu » Thu Jan 17, 2013 1:37 pm

Incerc maine niste poze pe lumina dar nu o sa fie impresionant.
Imi pare rau ca in graba lucrului nu am facut poze cand era deschis.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Savoia JRS 79 B - FARR Models

Postby Dorel Dumitru » Thu Jan 17, 2013 1:38 pm

Buna Calin,

Nu ma pricep la avioane, desi am cateva 1/72 ce stau in cutii de cativa ani buni, si nu despre ele vreau sa vorbesc. Nici nu as sti ce sa spun.

Probabil ca este scris pe undeva despre tehnica vopselei sarite dar nu am dat de subiect.
Te rog, daca se poate, sa explici cum procedezi.

Eu lucrez, in general, la 1/87, si cred ca as putea aplica tehnica.
Este de mare efect.

Multumesc,
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: Savoia JRS 79 B - FARR Models

Postby Hartman » Thu Jan 17, 2013 2:06 pm

http://tapirmodels.ro/index.php?option= ... itstart=10

Una din metodele prin care poti obtine efectul,mai mult sau mai putin,dupa gust.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Next

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron