Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Calin Ungureanu » Fri Jun 28, 2013 9:51 am

Woahaaa !
Ba sa indraznesti. La figurine, daca nu ai un scenariu in cap, stai degeaba la masa.
Faza e ca doar mai tarziu (acu vreo saptamana) am descoperit serialul Vikings.

Bush-pilots din astia sunt prin toate colturile lumii si in general au multe de povestit despre acest gen de afacere.
Sa transporti porci din Australia in Papua, sau sa aprovizionezi cine stie ce safari parc din Africa sau sa aterizezi pe o banda ingusta in Pantanal......As putea sa fac asta toata viata.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Mihai Cimpean » Sun Jun 30, 2013 10:52 pm

Reusita cabina...imi plac mult scaunele-efectul de piele e super....
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Bill » Sun Jul 07, 2013 11:14 pm

Merci Misu !
Am reusit sa lucrez si la Cub si dupa ce am vopsit suprafetele transparente unde trebuia pe interior si pe exterior, iar apoi le-am lipit cu Gator Glue:
Image
La lipirea celor doua cacace de la motor am avut dificultati datorate pieselor efectiv gresite ca unghi dar le-am indoit la cald si am slefuit pana le-am scos la cota urmat de un strat de primer-putty si slefuire. Apoi am lipit planele si montantii. Geamurile sunt mascate si urmeaza sa dau un primer si apoi un eventual preshading...sa vad...
Image
In ultima poza apare si elicea care a fost vopsita cu negru si apoi cu Future pentru ca sa o suflu cu SuperMetallic Gunze Chrome Silver sa vedem cum iese.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Tibi Keresztely » Mon Jul 08, 2013 9:41 am

Arata bine, imi place! Cred ca un preshading discret este suficient pentru un avion de genul acesta. Asemenea avioane arata in general foarte curate.
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Bill » Sat Jul 13, 2013 7:29 pm

Multam Tibi,
Avantajul la alb este ca poti jongla usor cu acoperirea ea facandu-se greu. Asa ca voi lasa doar putin atat cat sa nu fie totul alb stralucitor si sa se piarda profunzimea.
Iata preshadingul facut cu un gri dupa ce suflasem cu primer alb Tamiya si am slefuit:
Image
In poza se vede si elicea dupa ce a fost vopsita cu Chrome Silver din seria Super Metallic Gunze.
Image
Urmeaza acoperirea cu alb Tamiya.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Bill » Fri Jul 26, 2013 6:32 pm

Alo(cu ecou :jester: )
Am terminat Piperul. A fost un kit relativ anevoios care a iesit relativ bine.
Pozele:
Image
Image
Image
Image
Image
Am adaugat suplimentar cablurile de la trenul de aterizare o antena pe extrados si am facut hobanele din ampenajul codal din fir de pescuit de 0,08 vopsit cu alb dupa ce am vazut ca la avionul real erau cabluri si nu tije.
Un avion foarte frumos si un derapaj in civilie care mi-a facut placere deosebita. Se pregateste noul si minunatul hidroavion Pilatus de la Roden :eatdrink007: . Dar pana atunci am destul de lucru la diorama ovina.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Marius Iusan » Fri Jul 26, 2013 9:14 pm

Salutare, Bille. Arată foarte fain (super)puiul de flişcău. Recidiva cu civile văd că ţi-e prielnică, aşa că keep on keepin' on. Aştept să-l văd pe viu, ca să-mi pot da seama cât de crom este supermetalicul Gunze. :jester:
User avatar
Marius Iusan
Gregalis
 
Posts: 17
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:58 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Olaf The Viking » Sat Jul 27, 2013 1:05 pm

Super misto baza, aaa vreau sa zic avionul... :hi:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Tibi Keresztely » Sun Jul 28, 2013 10:34 am

Felicitari pentru finalizarea machetei! Deocamdata ti-l vad doar alb/negru deoarece la ora asta nu am acces la pc si navigez pe net cu ajutorului unui Kindle Paperwhite. Arata foarte bine. Cum este vopseaua gunze super crom?
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Bill » Sun Jul 28, 2013 11:07 am

Multam !
Olafe e baza aia listata pe care am avut-o si la Moson sub un 109 G6. Ma gandesc sa o scanez si sa-mi mai fac cateva pentru expunere este excelenta.
Tibi- merge Ok Super Chrome mai vorbim noi pe tema asta.
Ca rezumat, se spoate slefui, nu se ia deloc la frecare cu degetul si se mascheaza pe el fara nici o problema.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

PreviousNext

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron