Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Bill » Sun May 26, 2013 8:00 pm

Salut,
Continuand derapajul in civilie voi monta un Piper Super Cub PA18 scara 1/48 de la Academy. Este vorba de un kit facut dupa vechile matrite Bandai.
Iata boxartul:
Image
Poza cu culeele ce cuprind piesele in afara de plane si transparente:
Image
Si in ultima poza planele, piesele transparente si decalurile:
Image
Kitul este nou asa ca nu voi avea(sper..) probleme cu decalurile ele fiind facute recent sunt in stare excelenta.
Cam atat deocamdata !
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Olaf The Viking » Sun May 26, 2013 10:33 pm

Bagi ca MIg-ul :icon_smile: Spor (si) tie.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Ovidiu Socaciu » Mon May 27, 2013 5:28 pm

Apropo de decaluri. Daca bine imi aduc aminte am si eu cateva ramase de la o macheta mai veche. Daca crezi ca iti sunt de folos, da de stire.
User avatar
Ovidiu Socaciu
Cornicen
 
Posts: 120
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:03 pm

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Bill » Mon May 27, 2013 5:51 pm

Bag ca Migul ca am timp :cavaler:
Simone sunt aceleasi decaluri sau e o inmatriculare noua?
Multam de oferta !
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Bill » Sun Jun 02, 2013 5:08 pm

Salve,
Ultimele progrese la Piper. Am ales sa fac interiorul cu furnir asa cum am vazut intr-o poza pe airliners.net prin metoda uleiurilor(sienna naturala si umbra arsa) intinse cu pensula lata fina pe o baza de fresh wood. Am facut scaunele in rosu inchis si am facut ceva tufuire uscata pe muchii:
Image
In poza se mai vad planele lipite la fel si trenul de aterizare dar fara roti. Pe bord am lipit ceva ceasuri ramase de la alte coli de decaluri. Am mai vopsit cu rosu si stingatorul care vine lipit in spatele scaunului al doilea. :popcorn:
Urmeaza sa lipesc bordul si apoi semifuselajele.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Bill » Sun Jun 09, 2013 7:34 pm

Saluti,
Am lipit semifuselajele. Macinat de remuscari pentru ca nu am detaliat mai tare interiorul de la Fournier am atacat cocpitul acesta.
Image
In poza mai puteti vedea motorul care e in lucru, mai am de pus piese pe el si partea de sus a geamului care ve avea un cadru metalic lipit, dar numai dupa ce maschez si vopses cu alb ramele.
Am bricolat din sarma si piese din cutia cu ramasite doua casti pe care le-am vopsit in negru si le-am lipit un fir de 0,1. Ele urmeaza sa fie fixate pe doi pini pusi deja in dreptul fiecarui scaun:
Image
Am mai pozat si extinctorul usor imbunatatit si el care va veni pozitionat in spetel pe acel perete vertical.
Am mai confectionat din folie subtire de Pb din cea primita de la Z-mare centuri pentru ambele scaune. Ca si sistem de prindere am gasit ramasite din vechi seturi PE.
Si acum si o greseala, in sensul ca geamul acesta s-a rupt el fiind crapat. Cred ca voi taia langa rama si pun toata partea aceea dupa ce o croiesc dupa dimensiunile si forma celei vechi. :hang:
Cam atat in episodul de azi, se dovedeste ca e un kit mai complicat decat credeam dar totusi fara mari batai de cap.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Bill » Mon Jun 24, 2013 10:50 pm

Plictiseala mare p-aci in perioada de concedii...... :smoke:
Am avansat putin am vopsit interiorul partii de sus a cupolei cu un maro pe interior si am lipit structura metalica. In poza se mai vede fuselajul cu toate acareturile(casti, centuri, stingator) montate precum si partile botului care vor veni lipite in jurul motorului.
Image
In poza aceasta prim plan cu interiorul:
Image
Iar in ultima cupola de sus asezata in locul in care va veni lipita. Trebuie sa fac toate ramele acum pentru ca apoi sa o pot monta integral si sa lipesc aripile si montantii metalici. In poza se mai pot vedea si planele lipite deja:
Image
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Calin Ungureanu » Tue Jun 25, 2013 2:21 pm

Foarte misto pana acum Bill.
Sunt curios...... Cand facem avioane militare, presupun ca toti facem din gura :plain: Wroooom ! sau macar in gand si ne inchipuim cum e urmarit, cum degajeaza si apoi revine si trage......etc.
Cand faci civilul asta, tu la ce te gandesti ? Eu m-as gandi la filmul "The Edge".
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Bill » Tue Jun 25, 2013 10:06 pm

Caline,
Derapajele mele in civilie sunt de fapt mici intremezzo-uri la constructia de diorame sau avioane militare. Asa ca in timp ce le fac tot la militare ma gandesc. :moil:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Piper Super Cub PA18, Academy, 1/48

Postby Olaf The Viking » Wed Jun 26, 2013 9:42 am

Calin Ungureanu wrote:Cand facem avioane militare, presupun ca toti facem din gura :plain: Wroooom ! sau macar in gand si ne inchipuim cum e urmarit, cum degajeaza si apoi revine si trage...


Nu indraznesc sa intreb la ce te gandeai cand ai facut vikingul...

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Next

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron