Grumman F 4F4 Wildcat - 1/48 Tamiya

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Grumman F 4F4 Wildcat - 1/48 Tamiya

Postby Tibi Keresztely » Thu Sep 19, 2013 9:50 pm

Salut prieteni,

am mai facut putin loc in stiva de cutii cu machete neincepute, in schimb am probleme cu gasirea unui loc pentru noua macheta terminata... :pardon:

Lucrind la IAR 81 si incercind cite ceva nou pentru mine, mi-am propus sa ma incep o macheta de plastic si sa merg cu doua in paralel incercind anumite metode de uzura in mod diferit. Nu este un lucru bun dar nu este prima data cind fac asta. Daca la IAR am inceput sa folosesc bucatele de sare pentru vopseaua sarita, la Wildcat am incercat metoda similara a "fixativului de par". Nu am folosit fixativ, dar am folosit un produs dedicat de la AK Interaktiv. Aceasta metoda este dupa parerea mea mai buna decit cu sare, ai mai mult control iar vopseaua sarita pare mai reala decit cea realizata cu sare.

Pentru ritmul la care lucrez, eu zic ca am terminat macheta foarte repede, mi-a luat doar 5 saptamani fata de altele care imi iau 2 chiar 3 luni. Si asta fara sa fortez prea mult.

La macheta asta am mai incercat inca o chestie noua pentru mine, broscuta asta raioasa are pe fuselaj si aripi o gramada de nituri in pozitiv. Majoritatea arata foarte bine, totusi niturile care se afla pe extradosul si intradosul fuselajului sunt mai mici decit restul. Lucrul acesta l-am observat imediat ce am luat kit-ul in mana. Pe linga asta, in momentul in care unesti jumatatile la slefuire se mai intimpla sa le faci si mai mici (sau invizibile :pardon: ) . Concluzia trasa, daca faceti macheta asta si tineti sa iasa perfect cumparati decaluri cu nituri de la Archer.

Singurul lucru adaugat este un set de centuri de la Eduard, in rest machete este din cutie. Decalurile sunt cele originale si sunt foarte bune, nu au facut deloc silvering. S-au mulat frumos pe toate niturile in pozitiv.

Este vopsit cu grund Tamiya alb, Alcald Aluminiu, Intradosul este un mix dupa instructiuni Tamiya XF 19 cu alb mat de la Gunze, extradosul este Intermediat blue si alb mat de la Gunze. Deriva este complet vopsita. Am folosit vopsele din spray decantate si apliacate cu aerograful. Lacurile sunt cele pe care le folosesc la machete aero intotdeauna (Gunze).

Acesta este Wildcat-ul meu, sper ca va place...

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Comparatie cu succesorul...
Image

Image

Image
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Grumman F 4F4 Wildcat - 1/48 Tamiya

Postby Bill » Thu Sep 19, 2013 11:37 pm

Excelent Tibi, este complet pe gustul meu vopsirea si uzura de toate felurile.
Felicitari si respect !
Rezervoarele suplimentare sunt cu Aluminiu Alclad?
Spor,
Bill :friends: :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Grumman F 4F4 Wildcat - 1/48 Tamiya

Postby Tibi Keresztely » Fri Sep 20, 2013 7:10 am

Servus Bill,

ma bucur ca iti place macheta! Inca odata iti multumesc ca mai indrumat sa cumpar produsul AK Interactiv!

Rezervoarele sunt vopsite cu grund Tamiya si apoi Alclad Aluminiu.

Toate cele bune!
Tibi
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Grumman F 4F4 Wildcat - 1/48 Tamiya

Postby Olaf The Viking » Fri Sep 20, 2013 1:31 pm

Super misto uzura. Pana si mie imi place si e avion !

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Grumman F 4F4 Wildcat - 1/48 Tamiya

Postby Nicu Mihai » Fri Sep 20, 2013 4:37 pm

Foarte fain, Tibi! Acum ca vad pe viu rezultatul, iti inteleg mai bine ultimul mesaj despre aplicarea produsului de la AK Interactive. Calde felicitari!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Grumman F 4F4 Wildcat - 1/48 Tamiya

Postby alexelu_marinelu » Sat Sep 21, 2013 7:18 am

Desi, dupa cum zici, nu te-ai scremut foarte tare, ti-a iesit excelent. Ar mai intra cateva epitete, dar mai pastrez pentru alte ocazii :mosking:
Pe langa excelent, am un sfat si o observatie:
- ca o chestie estetica, eu i-as da inca un wash subtire pe motor, ca sa arate mai uleios (in poze mi se pare foarte mat)
- daca te uiti la darele de fum de la mitraliere (foarte delicate) si la cele de jeg de pe eleroane, astea din urma sunt mai accentuate ca primele; parca ar fi trebuit sa fie invers
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Grumman F 4F4 Wildcat - 1/48 Tamiya

Postby Tibi Keresztely » Mon Sep 23, 2013 8:39 am

Salut baieti! Va multumesc ca ati aruncat o privire peste pisca mea salbatica!
@alexelu - apreciez mult si criticile tale constructive, am sa urmez sfatul tau legat de murdarirea motorului, totusi, asa cum am spus de mai multe ori - cind fotografiez macheta nu reusesc sa redau detaliile sa se vada asa ca in realitate. Oricum, macheta o aduc la Alba, asa ca deabea astept sa o vezi din mainile tale si sa comentezi tot ce am facut bine sau rau! Astept ziua asta! :plain:
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron